Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İşhan Manastır Kilisesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

İşhan Manastır Kilisesi Hakkında

Artvin’ in Yusufeli ilçesinde, bir tepeninde ardında yer alan küçük bir köy var; İşhan. Ceviz koruları, dutluklar, ağustos ayında bile renginden ödün vermeyen çayırlar, ahşap evler ve güler yüzlü insanlar bulunuyor bu şirin köyde. İşhan Manastır Kilisesi de bu köye bahşedilmiş müthiş bir güzellik ve mistik bir yapı.

Köy okulunun hemen arkasındaki bostanın içinde aniden beliriyor İşhan Manastır Kilisesi. 32 metre yüksekliğinde olan kilisenin kırmızı beyaz kubbesi nefes kesici bir manzara oluşturuyor. Kilisenin Gürcüce yazıtından yapının inşa tarihinin 1032 yılı olduğu görülüyor. İçerisindeki at nalı şeklindeki apsis ise 800’ li yılların sonundan kalma. Birkaç fresk de hala duruyor.

Birkaç yıl öncesine kadar cami olarak kullanılan İşhan Manastır Kilisesi, ne yazık ki şimdilerde yıkılmaya terk edilmiş. : ( Manastırın yanında bulunan kilise ise şu an odun deposu olarak kullanılıyormuş. Kilisenin kitabesinin muazzam bir taş işçiliği var. Kitabe 1006 yılından kalma ve Bagrat’ ın oğlu Kral Gurgen’ e aitmiş.

İsmini Ermenice "bey, hükümdar" anlamına gelen İşkhan kelimesinden alan İşhan Manastır Kilisesi, yolunuz Artvin’ e düştüğünde mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biri. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

İşhan Manastır Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör