Teion - Billaos Antik Kenti

  • Zonguldak / Çaycuma / Filyos

Teion - Billaos Antik Kenti

Filyos Nehri' nin Karadeniz'e döküldüğü alanda kurulu Teion - Billaos Antik Kenti (Filyos Antik Kenti), önceleri Billaius adıyla biliniyordu. Kentin en yaygın adı Tieion' dur. Bu sözcük, kentin kurucusu, din adamı Tios' tan gelmektedir. Zonguldak'ın Çaycuma'ya bağlı Filyos beldesindeki, tarihi M.Ö. 1200'e dayanan ''Antik Teion-Billaos Kenti'' halen devam eden arkeolojik kazıyla gün yüzüne çıkartılmaktadır. Teion - Billaos Antik Kenti bir akrapol, iki nekrapol alan ve sular altında kalan antik bir mendirekten / limandan oluşmaktadır.

Romalılar döneminde yapılan kale, harabe durumunda bir tapınak, tiyatro ve büyük bir yapıya ait olduğu sanılan üç kemerli bir duvar, Çayır Mağarası'ndan çıkan suyu kente taşıyan su kemeri kalıntıları günümüze kadar ulaşabilen kalıntılar arasında göze çarpmaktadır. Günümüze kadar ulaşan bu kalıntılardan kale ve tiyatro 2001 yılında restore edilmeye başlanmış ve restorasyon çalışmaları halen devam etmektedir.

Teion - Billaos Antik Kenti M.Ö. 3. yüzyılda ticari amaçla kurulmuş bir Milet kolonisiydi. İlkçağ'da Karadeniz'in kuzeyinden getirilen malların boşaltıldığı önemli bir ticaret merkezi konumundaydı. Çeşitli dönemlerde Roma, Bizans ve Cenevizlilerin hüküm sürdüğü beldede kale, açık hava tiyatrosu, yeraltı şehri, su kemerleri, antik liman mendireği gibi kalıntılar bulunmaktadır. Ayrıca Teion - Billaos Antik Kenti'nin, Türkiye'nin ikinci Efes Antik Kenti'i olabilecek özelliğe sahip olduğu düşünülmektedir.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Yeraltı araştırılmalı
10

-

Benim düşüncem herkesin dediği gibi burada büyük yeraltı şehri olduğu. Yıl 2016, hala bir çalışma yok. Filyos yeraltı araştırılmalı, saygılar...