Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

  • Samsun

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Samsun'un farklı ibadet mekânlarından biridir.

Katolik halkı için hizmet veren kilise, 1845 yılında Gürcistan'dan göç eden İtalyan asıllı 8 rahip ve Katolik vatandaşların yaşamasından dolayı V. Murat tarafından yaptırılmıştır. O dönemlerde Samsun'un nüfusunun %30'u Hristiyandı.

Rahipler ilk olarak bölgede çocuklar için bir okul inşa etmiş ve rahibeleri yardım için çağırmışlardır. O yıllarda Osmanlı padişahı olan V. Murat Hristiyanlar ve Müslümanların birlikte yaşamalarını destekliyordu. Bu sebepten dolayı, Hristiyanların da yaşadığı bölgeye bir kilise inşa edilmesi için emir vermiştir. Kilise 1885 yılında tamamlanmış ve hizmet vermeye başlamıştır.

Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, günümüzde muazzam mimarisiyle turistlerin yoğun ilgisini görmeye devam ediyor. Samsun gezinizde Mater Dolorosa Katolik Kilisesi'ni mutlaka gezmelisiniz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Görülmeye değer bir yer
9

-

İlk bakışta basit bir yapı gibi görünse de içerisine girdiğinizde derin bir sessizlik ve Hristiyan dini motifleri ile farklı bir duygu yaratıyor. Kilisenin tarihini okuyunca insanın saygı duyası geliyor. Gezilip görülmeye değer bir yer. Farklı kültürlere saygı duymayan insanlar da nefret yaratabilir fakat 4. Murat tarafından yapıldığını öğrenince yüzyıllar önceki atalarımızda bizde olmayan saygın bir insani değerler.. Devamını Göster