Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı Hakkında

Lone Pine, yani Yalnız Çam, ismini Avustralyalı askerlerin 25 Nisan 1915’ te çıkartmadan buraya geldiklerinde büyüdüğünü gördükleri tek çam ağacından alıyor. Çanakkale’ nin Eceabat ilçesine bağlı Kocadere Köyü sınırları içerisinde yer alan mezarlığın doğu ucunda da aynı isimle anılan bir anıt var.

25 Nisan 1915 tarihinden Ağustos ayına kadar Lone Pine’ de çok ağır çarpışmalar meydana gelmiş. Bugün, Lone Pine Mezarlığı’ nın arkası, Anzak hatlarının o aylarda nerede olduğunu, Lone Pine Anıtı’ nın duvarı ve sütunu ise Türk siperlerinin yerlerini belirtiyor.

Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı, Nisan çıkartmasından Aralık tahliyesine kadar Anzak bölgesindeki seferin her aşamasını temsil ediyor. Mezarlıkta yer alan 72 mezar, 25 Nisan ile 3 Mayıs tarihleri arasındaki Çıkartma Muharebesi sırasında öldürülen askerlere ait. Çoğu mezar ise, 6-10 Ağustos 1915 tarihleri arasındaki Ağustos Saldırısı sırasında öldürülen askerlerin.

Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı’ nda, 182 adet de kimliksiz mezar bulunuyor. Burada gömüldüklerine inanılan Avustralyalılar için oluşturulan mezarlar, "özel anıtlar" olarak isimlendiriliyor. Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı’ na gömülen son Avusturalyalı ise, 18 Aralık’ ta, tahliyeden bir gün önce, 19/20 Aralık gecesi çarpışmasında öldürülen 24.

Tabur’ dan 35 yaşındaki Çavuş Edward Grice imiş. Olur da bir gün yolunuz Çanakkale’ ye düşerse eğer, Lone Pine Mezarlığı’ nı ve Anıtı’ nı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Lone Pine Mezarlığı ve Anıtı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?