Kocadere Köyü
Kocadere Köyü - Görsel 1
Kocadere Köyü - Görsel 2
Kocadere Köyü - Görsel 3
Kocadere Köyü - Görsel 4

Kocadere Köyü

+ 5 Fotoğraf
5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kocadere Köyü Hakkında

Çanakkale’ nin Eceabat ilçesinde yer alan Kocadere Köyü, ilçede bulunan köyler arasında hane sayısı ve nüfus olarak en küçük köy olma özelliği taşıyor. Köyün en önemli özelliği ise, Çanakkale Kara Muharebeleri sırasında, Arıburnu Cephesi’ nin geri bölgesinde önemli bir lojistik merkeziymiş.

Bununla birlikte Türk birlikleri arasındaki haberleşme trafiğini sağlayan telefon santrali de Kocadere Köyü’ nde kurulmuş. Tüm bu özelliklerinden dolayı Kocadere Köyü, İtilaf güçlerinin her daim hedefi olmuş ve muharebeler sırasında bir hayli hasar görmüş. 1930’ lu yıllarda Balkanlar’ dan gelen Müslüman göçmenler yerleşmiş Kocadere Köyü’ ne.

Bu dönemden itibaren Kocadere Köyü yeniden imar edilmiş. Yolunuz bir gün Eceabat’ a düştüğünde, Kocadere Köyü’ nü de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

5/5
Mükemmel
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
1 değerlendirme
Kocadere Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?
5/5 Mükemmel
Neredekal.com
Yorum puanı 1Yorum puanı 2Yorum puanı 3Yorum puanı 4Yorum puanı 5
05.06.19
Reyhan belen
Buraya gelmeyi çok istedim
Ben Çanakkale’ye ikinci gelişim. Özellikle buraya gelmeyi çok istedim çünkü atalarımız vatan uğruna ve bizlerin rahat özgürce yaşayabilmemiz için canlarını vermişler savaşta. Ne kullandılar ve ne de yediler, suyu neyle içtiler, yaralı askerleri nasıl tedavi ettiler. Ameliyatı nasıl yaptılar, bunları görmek istedim, atalarımızın dokunduğu, değdiği ağaçlar, topraklar, deniz, bunlara ben de dokunmak, yürümek istedim. Ve yaptım, insan ağaca dokunsa yüreğinde bir şeyler oluyor. Yattıkları yerlerin toprağına dokunmak çok duygulandırıyor. Ben tarihimizi okumayı, gezip görmeyi merak edenlerdenim. Atalarımızın hakları ödenmez. Vatanımızın kıymetini bilmeliyiz. Gençlerimize anlatıp öğretmeliyiz ve herkesin gelip görmesini isterim. Seyit Onbaşı şehitlerimiz nurlar içinde yatsınlar, haklarını bizlere helal etsinler. İnşallah bizler de bu güzel vatanın kıymetini bilelim. Bu dünya kimseye bu dünya kimseye kalmadı bizlere de kalmayacak. Kardeşçe birlik beraberlik içinde yaşayalım.