Kocadere Köyü

  • Çanakkale / Eceabat

Kocadere Köyü

Çanakkale'nin Eceabat ilçesinde yer alan Kocadere Köyü, ilçede bulunan köyler arasında hane sayısı ve nüfus olarak en küçük köy olma özelliği taşıyor. Köyün en önemli özelliği ise, Çanakkale Kara Muharebeleri sırasında, Arıburnu Cephesi'nin geri bölgesinde önemli bir lojistik merkeziymiş. Bununla birlikte Türk birlikleri arasındaki haberleşme trafiğini sağlayan telefon santrali de Kocadere Köyü'nde kurulmuş.

Tüm bu özelliklerinden dolayı Kocadere Köyü, İtilaf güçlerinin her daim hedefi olmuş ve muharebeler sırasında bir hayli hasar görmüş. 1930'lu yıllarda Balkanlar'dan gelen Müslüman göçmenler yerleşmiş Kocadere Köyü'ne. Bu dönemden itibaren Kocadere Köyü yeniden imar edilmiş.

Yolunuz bir gün Eceabat'a düştüğünde, Kocadere Köyü'nü de mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
1
Buraya gelmeyi çok istedim
10

-

Ben Çanakkale'ye ikinci gelişim. Özellikle buraya gelmeyi çok istedim çünkü atalarımız vatan uğruna ve bizlerin rahat özgürce yaşayabilmemiz için canlarını vermişler savaşta. Ne kullandılar ve ne de yediler, suyu neyle içtiler, yaralı askerleri nasıl tedavi ettiler. Ameliyatı nasıl yaptılar, bunları görmek istedim, atalarımızın dokunduğu, değdiği ağaçlar, topraklar, deniz, bunlara ben de dokunmak, yürümek istedim. V.. Devamını Göster