Laleli bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Laleli Gezilecek Yerler

Geçmişi 18. y.y.'a uzanan Laleli semtinde görülmesi gereken önemli tarihi yapılar vardır. Tarihi Yarımada ile olan ilişkisi nedeniyle bu eserlerin neredeyse tümü Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmıştır.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Laleli Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Laleli Tarihi Mekanlar

Geçmişi 18. y.y.'a uzanan Laleli semtinde görülmesi gereken önemli tarihi yapılar vardır. Tarihi Yarımada ile olan ilişkisi nedeniyle bu eserlerin neredeyse tümü Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalmıştır.

Laleli Külliyesi: Padişah 3. Mustafa tarafından 1760-1764 yılları arasında inşa edilen külliye, cami, medrese, han, hamam, çeşme, sebil, imaret ve muvakkithaneden oluşmaktadır. Padişahın ölümünden sonra külliyeye türbe eklenmiştir. Mimarisinde barok ve klasik öğelerin görüldüğü külliye, Osmanlı mimarisinde batı etkilerinin görüldüğü ilk yapılardandır ve Mimar Mehmed Tahir Ağa'ya inşa ettirilmiştir. Yapımının hemen ardından, 1765 yılında meydana gelen büyük depremde hasar gören külliye 1782'de onarılmıştır.

18 kubbenin çevrelediği bir iç avluya sahip olan Laleli Camii, külliyenin en muhteşem yapılarındandır ve merkezi oluşturmaktadır. Toplam 105 pencere ile aydınlatılan cami Osmanlı mimarisinin en sıra dışı ve kendine özgü eserlerindendir. Avlusunda 8 sütunlu bir şadırvanı olan camiye caddeden iki kapıyla giriş yapılır. Caminin yanında 3. Mustafa ve 3. Selim'in mezarları bulunmaktadır.

Caminin dış avlusunda külliyenin diğer yapıları olan sebil, muvakkithane, çeşmeler ve imaret bulunmaktadır. Külliye medresesi ise 1894'de meydana gelen deprem ve 1911'deki büyük yangında büyük hasar görmüş ve günümüze ulaşamamıştır.

Taş Han:Padişah 3. Mustafa tarafından Laleli Külliyesi ile birlikte yaptırılmıştır. Misafirlerin ağırlanması için Sipahi Han adıyla inşa ettirilen han daha sonraki dönemlerde yeniçerilerin askeri kışlası olarak da kullanılmıştır. Cumhuriyet dönemi ile birlikte 1990'lara kadar kereste deposu olarak kullanılan tarihi yapı 1993'te Anıtlar Kurulu gözetiminde restorasyon sürecine girmiş ve 2000 yılında sürecin tamamlanması ile yeniden tarihi kimliğine kavuşmuştur.

Ortasında oldukça büyük bir avlu ve avlunun etrafında birçok dükkanın bulunduğu han İstanbul'daki önemli tarihi yapılardan biridir. Kare şeklindeki avlunun sonunda bin yıllık bir Bizans sarnıcı yer almaktadır. Bu sarnıç günümüzde restaurant olarak hizmet vermektedir.

Tarihi yapıların yanı sıra tekstil konfeksiyon ve hazır giyim mağazaları Laleli'nin yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken diğer yerleridir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın