Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kuyucak Köyü

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Kuyucak Köyü Hakkında

Isparta'nın Keçiborlu ilçesine bağlı bir köy olan Kuyucak Köyü, bünyesindeki lavanta tarlaları sebebiyle bugün “ Lavanta Kokulu Köy” ismiyle anılıyor. Bağlı olduğu Isparta il merkezine 47 km uzaklıkta konumlanan köy, yılın belirli dönemlerinde adeta turist akınına uğruyor. Çünkü lavanta bahçelerinde belirli dönemlerde lavantalar morarıyor ve sonrasında ise lavanta hasadı yapılıyor.

Haziran ayının son haftasından temmuz ayının ortasına kadar geçen süreye rastlayan bu dönemin ise lavanta bahçelerini ziyaret etmek için uygun dönem olduğunu söyleyebiliriz. Yalnızca ülkemizden değil dünyanın dört bir yanından gelen turistler Kuyucak Köyü'nü aynı zamanda ağustos ayının ilk haftalarına denk gelen lavanta hasat döneminde de ziyaret edebiliyor.

Böylece lavantaların toplanıp, hasat edilen lavantaların yağının çıkarıldığı hasat döneminde ziyaretçiler bambaşka bir deneyim yaşayabiliyor. Ülkemizin lavanta üretiminin %90 gibi büyük bir oranın sağlandığı Kucak Köyü'ne ulaşım kara yolunun yanı sıra 20 km uzaklıkta yer alan Süleyman Demirel Havalimanı'ndan sağlanabiliyor.

Köyün havalimanına bu kadar yakın konumda olması bölgeyi ziyaret etmek isteyenlere büyük avantaj sağlıyor.

Yorum / Değerlendirme

Kuyucak Köyü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?