Isparta’da Keşfedilmesi Gereken Güzellik: Lavanta Vadisi, Türkiye

Isparta’da Keşfedilmesi Gereken Güzellik: Lavanta Vadisi

1 Yorum

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Isparta’da Keşfedilmesi Gereken Güzellik: Lavanta Vadisi
Mor renkleriyle pozitif bir enerji veren lavantalar, tarlalarda sonsuzluğa doğru uzanırken görsel bir şölen yaşatıyor. Lavanta kokuları eşliğinde yürüyüş yapmak, güneşin sarı ışıklarıyla dans etmek ve Türkiye'deki lavanta yetiştiriciliği hakkında detaylı bilgi almak için ise adres tabii ki Isparta.

Lavanta Vadisi ya da Lavanta Kokulu Köy olarak bilinen Kuyucak Köyü, her sene yaz aylarında Türkiye'nin farklı yerlerinden gelen pek çok ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor. Bu mevsimde Kuyucak tarafındaki tüm vadiler, tarlalar, tepeler hep mora boyanmış oluyor. Fotoğraf çekmek için yarışan çiftleri ve gezginleri lavanta tarlalarında görmeniz mümkün. Her yaştan insanı kendine hayran bırakan lavanta vadisinde hayat coşkulu bir şekilde akıyor.

Lavanta Tarlalarının Tarihi

tarihi lavantalarınBuradaki köylüler geçimlerini lavanta ile sağladığından, lavanta yetiştirmek için herkes büyük bir özveri ile çalışıyor, bu alanda çokça emek sarf ediyor. 1975 yılında gül tüccarı Zeki Konur, Fransa'dan getirdiği lavantaları Kuyucak Köyü'ne dağıtmış ve köylüler de köydeki boş arazilere bu lavantaları dikmeye başlamış. Zamanla bu alanda iyice tecrübe kazanmışlar ve günümüzde Türkiye'nin lavanta ihtiyacının %94'ünü karşılar olmuşlar. Isparta lavantalarının ataları Fransız olsa da yıllar içinde emek ve çaba ile Türkiye'nin en güzel, en ünlü lavantaları olmaya hak kazanmışlar.

Lavanta Nerelerde Kullanılır?

lavanta nerede kullanılırLavantalar en çok yağ yapımında kullanılıyor. Kozmetik, parfüm, sabun ve aromaterapide kullanılan lavanta yağı neredeyse her derde deva. Bunun dışında lavanta çayı da sakinleştirici etkisiyle baş ağrısına ve strese iyi geliyor. Lavanta balı da bu civarda tüketilen bir yiyecek ve antibakteriyel özelliğe sahip. Ayrıca lavanta dondurması da en lezzetli dondurmalardan, aklınızda olsun.

Kuyucak Köyü'ne Ne Zaman Gidilir?

insanlarHaziran ayında renklenmeye başlayan lavantalar, temmuz ayında tam rengini alıyor. Temmuz ve ağustos sonu ise tüm hasat yapılıp, bu mor güzeller toplanmaya başlanıyor. Eğer lavantalarla doya doya vakit geçirmek, güzel fotoğraflar çekmek isterseniz temmuz ayının ilk haftalarında Kuyucak Köyü'ne gitmenizde fayda var. Bu dönemde lavantalar iyice açmış, mor renklerini almış oluyor. Ancak hasat zamanı köy deyim yerindeyse ziyaretçi akınına uğruyor. Bu nedenle haziran sonu-temmuz başı dönemlerinde yapacağınız Kuyucak tatilini şimdiden planlamakta fayda var. Zira son dakikaya kalırsa bilet ve kalacak yer konusunda sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ulaşım ve Konaklama

gün batımı lavantaKuyucak Köyü, Isparta'nın Keçiborlu ilçesinde yer alıyor ve Isparta'ya yaklaşık 40 kilometre mesafede bulunuyor. Özel aracınızla tabelaları takip ederek Keçiborlu'ya, oradan da Kuyucak'a geçebilirsiniz. Eğer toplu taşımayla gelecekseniz Isparta otogardan Kuyucak'a hareket eden otobüslerle buraya ulaşabilirsiniz. Kuyucak Köyü dışında Kuşçular, Ardıçlı ve Aydoğmuş köylerinde de lavanta tarlaları bulunuyor. Kuyucak çok kalabalıksa, bu köylere de uğrayabilirsiniz.

Kuyucak Köyü'ndeki pek çok kişi evlerini pansiyon olarak işletiyor. Gitmeden önce köydeki pansiyonları araştırıp rezervasyon yaptırmanızı öneririz çünkü daha önce de söylediğimiz gibi lavanta döneminde Kuyucak çok kalabalık oluyor. Köy dışında Keçiborlu tarafındaki otel ya da pansiyonlara da bakabilirsiniz. Sizin için seçtiğimiz Kuyucak otelleri ise şöyle;

Uçsuz bucaksız mor tarlalarda güneşi batırmak, batan güneşin etkisiyle renklerin oluşturduğu ahenge hayran olmak; köy hayatındaki samimiyeti, emeği, lavanta sevgisini yakından tanımak için Isparta lavantalarını mutlaka görmelisiniz. Ayrıca şehir hakkında daha detaylı bir gezi planı için Isparta Gezi Rehberi yazımıza da bir göz gezdirebilirsiniz. Her yaz binlerce insanın akın ettiği Kuyucak Köyü, lavantanın eşsiz kokusu ve güzelliğiyle kollarını açmış sizi bekliyor.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
/

-

GERÇEKTEN TÜRKİYEDE GEZİLMESİ.. GÖRÜLMESİ.. O KADAR ÇOK YER VARKİ ÖZELİKLE BİTTKİ ÇEŞİTLLİĞİ AÇISINDAN ÇOK ZENGİN ? BU AÇIDAN BAKILDIĞINDA İSE DÜNYADA BELKİDE DE BİR NUMARA ONUN DEĞERİNİ BİLELİM

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)