Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 09 Mayıs 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali
Kokusuyla insanı kendine çeken, rengiyle enerji veren güllerin serüvenine ortak olmak ister misiniz? Ülkemizin gül bahçesi olarak nitelendirilen Isparta, her sene keyifli festivallere ortak oluyor. Mayıs ayında başlayan ve haziran sonuna kadar devam eden Isparta Gül Hasadı Festivali, Türkiye’nin pek çok yerinden ziyaretçiyle dolup taşıyor. Renkli ve hoş kokulu bir deneyim yaşamak istiyorsanız bu mayıs ayında rotanızı Isparta’ya çevirebilirsiniz. Isparta Gül Festivali ile ilgili merak edilen detayları sizler için derledik. Isparta’ya yolunuz düşmüşken meşhur kanyona uğramadan dönmek olmaz. Isparta’nın gözdesi Yazılı Kanyon için hazırladığımız gezi rehberine göz atabilirsiniz.

Isparta Gül Hasadı Festivali Nedir?

Günümüzde geniş yer kaplayan güllerin serüveni, ilk olarak Müftüzade Gülcü İsmail Efendi'nin 1888'de Bulgaristan'ın Kızanlık kentinden bastonunun içerisinde gül çiçeği getirmesi ile başladı. O zaman ekilmeye başlanan güllerin adı, günümüzde Isparta ile anılıyor. Güllerin ekilmesiyle birlikte yüzlerce aile yeni bir gelir kapısı elde etmiş oldu. Hoş kokusu ve faydaları ile dikkat çeken güllerin hasat edilme aşamaları artık coşkulu festivallerle karşılanıyor. Isparta’daki güllerin hasadı yaklaşık 45 gün sürüyor. Bu süre zarfında gül hasadı yapılırken çeşitli etkinlikler ve festivaller de bölgede düzenleniyor.
Otel
İş Seyahati Oteli
Neredekal Değerlendirme3.5/5 Çok İyi
(12 değerlendirme)
Kutlubey, Merkez, Isparta
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Isparta Gül Hasadı Festivali Ne Zaman?

İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

Isparta’da coşkuyla karşılanan gül hasadı renkli anlara sahne oluyor. Her sene düzenli olarak yapılan Isparta Gül Hasadı Festivali’nin bu sene ne zaman yapılacağı merak konusu. Genel olarak mayıs ayından haziran ayına kadar gül festivali devam ediyor. Buradaki en önemli husus güllerin hasat edilecek kıvama ulaşmış olması. Her sene güllerin hasat edilme dönemi değişiklik gösterdiği için festivale yönelik tam bir tarih verilemiyor. Ancak bu seneki Isparta Gül Hasadı Festivali’nin mayısın ikinci haftasından sonra, 13-15 Mayıs civarında etkinliklerin başlayacağı planlanıyor.

Isparta Gül Hasadı Festivali Nerede Yapılır?

Isparta Gül Hasadı Festivali’ne konuk olmak isteyenler, festivalin şehrin hangi bölgesinde yapılacağını merak ediyor. Gül hasadı Isparta’nın en büyük gül bahçelerinin bulunduğu ''Güller Vadisi'' adlı yerde gerçekleştiriliyor. Güneykent Beldesi’nde yer alan bu bahçede 13- 15 Mayıs 2022 tarihleri arasında hasat başlayacak. Haziran sonlarına dek devam eden gül hasadında ziyaretçiler hoş kokulu anlara şahit olabilecek.
Otel
Şehir Oteli
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 değerlendirme)
Sanayi, Merkez, Isparta
Otelz.com
Oda-Kahvaltı
1.019 TL

Isparta Gül Hasadı Festivali’nde Ne Tür Etkinlikler Yapılır?

İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

Günümüzde dünyanın gül ihtiyacının yüzde 65’ini karşılayan Isparta, gül hasadıyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Her yıl düzenlenen Isparta Gül Hasadı Festivali’nde konuklar güllerin daldan koparılma yolculuğuna eşlik ediyor. Gülün dalından koparılıp şişeye ulaşana kadarki süreci yakından takip eden konuklar, sabah saat 05:00’te soluğu tarlada alıyor. Saat 10:00’u gösterdiğinde güneş yakıcı etkisini ortaya koyduğu için hasat son buluyor. Konuklar isterse güllerin işlendiği fabrikalarda da yolculuğu sürdürebiliyor. Aynı zamanda gül hasadıyla birlikte ortaya çıkan gül yaprakları havuzunda muhteşem kareler yakalayabilirsiniz. Isparta’da gül hasadının yanı sıra bazı sanatsal etkinlikler de düzenleniyor. Çeşitli konserlerin gerçekleştirildiği bu festival programı için erkenden bilet almayı unutmayın!

Isparta Gezilecek Yerler

İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

Gül ve lavanta bahçeleri ile anılan Isparta, çoğunlukla doğal güzelliklerin geniş yer kapladığı bir şehir. Yolunuz buraya düşmüşken festivalin yanı sıra, şehrin öne çıkan güzelliklerine konuk olmak isterseniz Isparta Gezi Rehberi’mize göz atabilirsiniz.

Isparta’da Nerede Kalınır?

İlkbahar Şenlikleri: Isparta Gül Hasadı Festivali

Isparta gezisini keyifli hale getirmenin en iyi yollarından biri doğru konaklama alanını tercih etmek. Şehir merkezinde konaklamak ve pek çok şeye yakın olmak istiyorsanız merkezi konumda yer alan Isparta otellerine göz atabilirsiniz. Isparta tatilinizi konforlu bir konaklama alanı ile taçlandırmak için Neredekal.com’un sunduğu Isparta Otelleri sayfamıza göz atabilirsiniz.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4.2/5 Mükemmel
(5 değerlendirme)
Sanayi, Merkez, Isparta
Otelz.com
%9 Tasarruf
Oda-Kahvaltı
1.599 TL
Tatilsepeti.com
1.613 TL
En uygun fiyat
1.599 TL
Otelz.com
En uygun fiyat:
Otelz.com
1.599 TL
Giriş
31.03.23
Çıkış
01.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0