Isparta'nın Gözdesi: Yazılı Kanyon

Yorum Yok

Rota Önerileri Merve Aygün Engin

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı Kanyon
Ülkemizin tarihi ve doğal güzellikleri saymakla bitmez. Her geçen gün yeni keşfetmeye başladığımız kanyonlar, parklar, şelale ve sit alanları ile tanışıyor, bu kıymetli değerlerimizi yakından tanıma fırsatına sahip oluyoruz.

Isparta'nın Sütçüler ilçesinde yer alan ve tabiat parkı statüsüne sahip olan Yazılı Kanyon da, Türkiye'nin en önemli tabiat alanları arasında. Doğa aşıklarının, doğa sporlarına merak duyanların uğrak noktası olan kanyon, sahip olduğu tarihi yazıtlar ile de ziyaretçilerine inanılmaz bir deneyim sunuyor.

Yazılı Kanyon Hakkında Detaylar

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonYaklaşık 600 hektarlık bir alanı kapsayan kanyon, Aksu Çayı'nın bir kolu olan Çandır Vadisi'nde yer alıyor. Oldukça dik ve yüksek duvarlardan oluşan kanyon, zengin bitki örtüsü ve yaban hayatına da ev sahipliği yapıyor. Pırnal meşesi, ceviz, karaçalı, yaban gülü gibi pek çok bitki türü ve porsuk, su samuru, kızıl akbaba gibi hayvan türünü de bünyesinde barındırıyor. Yemyeşil bir doğada, kuş cıvıltıları ve doğanın sunduğu rengarenk güzelliklerin tam kalbinde bulunan bu bölgede unutulmaz bir deneyim yaşamanız mümkün.

Yazılı Kanyon Tarihi Yazıtları

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonAntik Çağ'dan itibaren Antalya ile İç Anadolu Bölgesi arasındaki bağlantıyı sağlayan Tarihi Kral Yolu'nun güzergahında olan Yazılı Kanyon, tapınak ve kaya yazıtları ile tarihi bir öneme sahip. Aziz Pavlus'un Perge'den Pisidia Antiocheia'ya giderken bu kanyondan geçtiği biliniyor.

Bölgeye gelen araştırmacıların yüksek duvarlı kayalar nedeniyle buraya helikopterle gelip çeşitli araştırmalar yaptığı bu değerli kanyonda Epiktetos'a (Epikirus) ait bir şiir de bulunuyor. Hür İnsan adını taşıyan ve özgürlükten bahseden bu tarihi şiir, Hierapolis'te doğan, bir köle olarak Roma'ya götürülen ve orada azad edilen filozof Epiktetos'un insanlığa armağanı olarak kabul ediliyor. Tanrının birliğine ve tüm insanların aynı Tanrı'dan geldiğine inanan bu filozof, kayaya kazıdığı bu şiirde insanlığın hür oluşuna vurgu yapmakta.

Yazılı Kanyon'da Yapılabilecek Aktiviteler

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonTabiat Parkı'nın içinde yer alan Yazılı Kanyon'da, tarihi kaya yazıtlarını inceledikten ve doğanın güzelliklerine şahit olduktan sonra pek çok aktivite yapabilirsiniz. Yazılı Kanyon Tabiat Parkı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü bünyesinde özel bir şahıs işletmesi olduğundan, burada düzenlenen pek çok aktivite ve turlar da bulunuyor. Bu aktivite ve turları şu şekilde sıraladık;

Doğa Turları ve Trekking

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonTabiat Parkı'ndaki pek çok noktaya yürüyüş yaparak ulaşabilirsiniz. Doğaya zarar vermemek için gruplar eşliğinde yapılan bu turlarda, kanyon ve çevresindeki muhteşem doğal güzellikleri yakından inceleyebilir, bol bol oksijen alabilirsiniz.

Kaya Tırmanışı ve Piknik

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonRehberler ve uzmanlar eşliğinde belirli noktalarda kaya tırmanışı yapılabiliyor. Maceraya atılmak ve adrenalin dolu bir gün geçirmek için bu etkinliklere katılabilirsiniz. Kanyondaki nehir kenarında bulunan piknik masalarını kullanarak piknik yapabilirsiniz. Piknik alanında yer alan büfeden de mangal kiralayabilir ve belirtilen noktaları kullanarak mangal yapabilirsiniz.

Manzara Fotoğrafçılığı

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonFotoğraf meraklıları için uzmanlar eşliğinde fotoğraf turları düzenleniyor. Sınırlı sayıda katılımcıyla gerçekleştirilen bu turlarda, eşsiz doğanın içinde hem gezip, hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Olta Balıkçılığı ve Konaklama

Isparta'nın Gözdesi: Yazılı KanyonKanyon içinde her türlü av faaliyeti yasak olduğundan, kanyona yaklaşık 2 km mesafede bulunan Çandır Köyü'nde balık tutabilirsiniz. Yine bölgede konaklamak iserseniz Çandır Köyü bu anlamda güzel seçenekler sunuyor, konaklamak için bu köye bakabilirsiniz.
Isparta'nın Gözdesi: Yazılı Kanyon

Hem doğal güzellikleri hem de tarihi değerleriyle insanı kendine hayran bırakan ve yerli ve yabancı turistler tarafından yılın hemen her mevsimi ziyaret edilen Yazılı Kanyon, Türkiye'nin kesinlikle keşfedilmesi gereken eşsiz güzellikleri arasında yer alıyor. Dilerseniz yazılı kanyona yapacağınız bir geziye Göller Ekspresi tren seferini ekleyerek güzel bir seyahat rotası oluşturabilirsiniz. Göller Ekspresi hakkında detaylı bilgi ve geçtiği rotaları öğrenmek için Göller Ekspresi Hakkında Her Şey yazısına bakabilirsiniz. Doğanın ortasında, şırıl şırıl akan berrak su eşliğinde bu kanyonu keşfetmek çok hoş olacaktır. Şimdiden keyifli geziler.

Bölgeye yakın uygun fiyatlı konaklama önerilerini bulmak için aşağıya bakabilirsiniz;

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)