Konya Mevlana Müzesi

  • Konya
10puan

Konya Mevlana Müzesi Tanıtımı

Konya'da yer alan ve 1926 yılından beri ziyarete açık olan Konya Mevlana Müzesi, Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müze olma özelliği taşıyor. Eskiden Mevlana'nın dergahı olan yapı, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından Türk ve İslam kültüründeki önemli yeri nedeniyle müze olarak yeniden düzenlemiş.

Günümüzün en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Konya Mevlana Müzesi'nde; Mevlana Celaleddin Rumi'nin Yeşil Kubbe (Kubbe-i Harda) olarak anılan türbesi, dergah eşyaları, değerli elyazmaları, bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo'nun asıldığı döneme ait olan astronomi dersleri vermek için kullanılmış küre en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor.

Konya Mevlana Müzesi, geçmişte Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi imiş. Sonrasında ise Sultan Alaeddin Keykubad tarafından Mevlana'nın babası Sultanü'l-Ulema Bahaeddin Veled'e hediye edilmiş. Her gün açık olan müzeye giriş ücretsiz. Konya Mevlana Müzesi'ni nisan-ekim ayları arasında 09.00-18.30, kasım-mart ayları arasında ise 09.00-16.40 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

2 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
10
7/24 açık olmalı

-

Sabah saat 06:00'da geldik. Mevlana hazretleri türbesine. Yazık ki ziyaret edemedik. Çünkü kapıları kapalı. Çok üzüldük. Bu büyük zaatların mezarları 7/24 açık olması lazım. Lütfen devlet büyüğümüz Sayın Cumhurbaşkanım Recep Tayyip Erdoğan Bey bu mevzuyu çözer inşallah. Rabbim güç kuvvet verir, inşallah.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
10
Umduğumu bulamadım

-

Ben Kayseriliyim. Kayseri'den Mevlana Hazretlerini ziyaret için yaşlı annemi getirdim fakat umduğumu bulamadım. Neden derseniz, arabamı park ettiğim bir yerde sorunla karşılaştım, bir tuvalet olmayışından ileride bir cami var, caminin yanında araba park edecek yer yok. Yaşlı annemi yalnız da bırakamıyorum ve maalesef Kültür Merkezi içerisinde de tuvalet yok, lavabo yok. Sadece açık bir şadırvan ve abdest alacak herkese açık aleni çeşmeler bulunuyor ve maalesef yaşlı annemi içeri girmesi için mezarlık kapısına yönlendirdiler. Ne oluyor sanki her kapıdan giriş-çıkış yapmışsa. Bu kadar basit bir şeyi insanlara zor hale getirenlere yazıklar olsun, yazıklar olsun, hizmetiniz yetersiz, kalitesiz, kınıyorum sizi, yazıklar olsun.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler