Konya Mevlana Müzesi, Konya mekan profili ve Konya Mevlana Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Konya Mevlana Müzesi

0.0puan

Konya Mevlana Müzesi Tanıtımı

Konya'da yer alan ve 1926 yılından beri ziyarete açık olan Konya Mevlana Müzesi, Kültür Bakanlığı'na en çok gelir getiren ikinci müze olma özelliği taşıyor. Eskiden Mevlana'nın dergahı olan yapı, tekke ve zaviyelerin kapatılmasının ardından Türk ve İslam kültüründeki önemli yeri nedeniyle müze olarak yeniden düzenlemiş.

Günümüzün en çok ziyaret edilen müzelerden biri olan Konya Mevlana Müzesi'nde; Mevlana Celaleddin Rumi'nin Yeşil Kubbe (Kubbe-i Harda) olarak anılan türbesi, dergah eşyaları, değerli elyazmaları, bugünkü kemanların öncüsü olarak kabul edilen sekiz telli keman, sabır taşları ve Galileo'nun asıldığı döneme ait olan astronomi dersleri vermek için kullanılmış küre en çok ilgi gören eserler arasında yer alıyor.

Konya Mevlana Müzesi, geçmişte Selçuklu Sarayı'nın Gül Bahçesi imiş. Sonrasında ise Sultan Alaeddin Keykubad tarafından Mevlana'nın babası Sultanü'l-Ulema Bahaeddin Veled'e hediye edilmiş. Her gün açık olan müzeye giriş ücretsiz. Konya Mevlana Müzesi'ni nisan-ekim ayları arasında 09.00-18.30, kasım-mart ayları arasında ise 09.00-16.40 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Konya

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler