Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kartallı Mağara

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Kartallı Mağara Hakkında

Kartallı Mağara, Akdeniz Bölgesi’ nde yer alan Antalya ilinin Akseki ilçesinde Kuyucak beldesi yakınlarında bulunmaktadır ve Bağırcak Mağarası olarak da bilinmektedir. Kartallı Mağara; Akseki ilçesine bağlı Kuyucak beldesinin ev sahipliği yaptığı 71 mağaradan sadece biridir.

Uzun yıllardır bakımsızlıktan ve gereken önemin verilmemesinden dolayı mağara define arayan halk tarafından oldukça fazla tahrip edilmiş durumdadır. Roma ve Bizans döneminden kaldığı düşünülen mağaranın girişindeki taşta eski Roma dönemine ait yazılar bulunmaktadır ve gereken önlemler alınamadığı için bu yazılar da kaybolmaya başlamıştır.

Mağaranın kullanıldığı tam zaman dilimi belli olmasa da girişinde bulunan yazılı taşlardan ve resimlerden insanların saldırılardan korunmak için yaşamlarını devam ettirdikleri bilinmektedir. Kartallı Mağara ya da Bağırcak Mağarası; 91 metreden oluşmaktadır. Bu 91 metrelik mağara içinde iki bölüm yer almaktadır.

Mağara genişliği 5 metre ile 9 metre, tavan yüksekliği 3 metre ile 8 metre arasında değişmektedir. Kartallı Mağara’ sının farklı duvarlarında zaman içinde sarkıt, dikit ve duvar damla taşları gelişmiştir. Yıllar içinde siyahlaşan bu damla taşları ise son dönemlerde define avcıları tarafından yapılan kaçak kazılar nedeniyle büyük ölçüde tahrip edilmiştir.

Yorum / Değerlendirme

Kartallı Mağara
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör