Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 20 Nisan 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey
Bir zamanlar Pamphlia Bölgesi’nin başkenti olan, günümüzde Antalya’nın ve hatta Türkiye’nin en gözde antik şehirlerinden birisi olarak kabul edilen Perge Antik Kenti’ne doğru bir ziyarete ne dersiniz? Arkeoloji ve tarihin iç içe geçtiği, eski zamanların kadim şehrinin göz alıcı arkeolojik buluntularla karşımıza çıktığı bu yolculuk, sizlere unutulmaz bir deneyim vaat ediyor. Antalya Gezilecek Yerler içerisinde bulunan Perge Antik Kenti’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Perge Antik Şehri Hakkında Az Bilinenler

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

2009 yılında UNESCO Geçici Miras Listesi’ne alınan Perge Antik Şehri; Pergamon ismiyle tarihte yer almış Bergama’dan başlayıp Side’de sona eren antik yol güzergâhının üzerinde yer almaktadır.

Kestros Çayı ve Liman Şehri Etkisi

Verimli ve bereketli topraklar üzerine kurulan şehrin en büyük avantajlarından birisi ise yakınında yer alan Kestros Çayı’ydı. Zira denize kıyısı olmamakla birlikte nehir yoluyla kazandığı ulaşım sayesinde bir liman kenti kimliğine bürünmüştü. Kestros Çayı, günümüzde maalesef ulaşıma elverişli değildir. Ancak antik dönemde başta Aziz Paulos ve arkadaşlarının Perge ziyaretleri olmak üzere ulaşımın Kestros Çayı üzerinden gerçekleştirilebildiği bilinmektedir. Nitekim günümüzde Akropoliste bulunan anıt çeşmede nehir tanrısı Kestros’un heykelinin yer alması, bazı kabartmalarda da Kestros betimlemesinin görülmesi nehrin Perge sakinleri için önemini fazlasıyla vurgulamaktadır.

İzine Rastlanamayan Tapınak

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yer aldığı Pamfilya Bölgesi’nin başkenti olan Perge Antik Kenti, baş tanrıça olarak kabul ettiği Artemis’i sikkelerinde betimlemiştir. ‘’Artemis Pergai’’ ismiyle de anılan tanrıça, komşu şehirler ve başka ülkelerde tapınılmış; hatta dönemin yazarlarının anlattıklarına göre kentin dışında yüksek bir noktada tarif edilemez güzellikte bir Artemis Tapınağı yapılmıştır. Ancak günümüzde bu tapınağın izine hala rastlanmamıştır.

Heykeltraşlık Okulu

Güzelliğiyle dilden dile dolaşan bir kent olan Perge aynı zamanda heykeltraşlarının namı sınırları aşan, yaptıkları eşsiz heykellerle kendilerine hayran bıraktıran bir sanatın da merkezidir. Milattan Sonra 2. Yüzyılda Perge’de kurulmuş olan Heykeltraşlık Okulu da bu sanatı taçlandıran, şehrin görkemini artıran ve diğer Pamphylia kentlerinden Perge’yi farklılaştıran bir yapı olmuştur.
Otel
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4/5 Mükemmel
(4 değerlendirme)
Konaklı, Alanya, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Tarih Öncesi Çağda Perge İzleri

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Yapılan arkeolojik kazılarda çıkarılan obsidyen ve çakmak taşları, Perge’nin prehistorik çağlardan bu yana iskan gördüğünü kanıtlamaktadır. Bölgedeki yaşam izleri bizleri tarih öncesi çağa kadar götürmektedir. Ancak Perge hakkında bildiklerimiz, sadece Perge’den ibaret değil.

Nitekim, Hattuşaş’ta 1986’da yapılan kazılarda çıkarılan, tunç bir levha üstüne yapılmış Hititçe çivi yazılı metinler de Perge Antik Şehri hakkında bizlere bilgi vermektedir. Milattan Önce 1235 yılının da öncesine uzanan bu tunç levha temelde bir anlaşma metnidir. Hitit Kralı 4. Tuthalya ile Vasal Kral Kurunta’nın arasında gerçekleşen anlaşmadan anlaşıldığı kadarıyla Perge, Hitit İmparatorluğu döneminde oldukça önemli bir yere sahiptir. Anlaşmaya göre Perge iki tarafa da ait olmayıp, bağımsız bir yerleşim yeri olarak kalmıştır.

Perge Antik Şehri Kurucuları

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Günümüze kadar ulaşamayan Perge Antik Şehri’nin heykellerinin kaideleri bir hayli sağlam kalmıştır. Döneme işaret eden yazıtlardan anlaşıldığı kadarıyla şehrin oval avluyu çeviren duvarda yer alan yedi heykel Riksos, Labos, Kalkhas, Makhaon, Leonteus, Maphos ve Mimyas’a yani şehrin efsanevi kurucularına aittir. Bu kurucuların beşinin Troya Savaşı sonrası Batı Anadolu kıyılarını izleyerek güneye ilerlediği bilinmektedir. İlgili yolculuk bize bir şeyi kanıtlamaktadır: Perge’nin yedi kahraman kurucusunun beşi (Kalkhas, Amphilokos, Leonteus, Podaleirios ve Polypoties) Güney Anadolu’da şehir kurmuştur.
Neredekal Değerlendirme3.3/5 Çok İyi
(11 değerlendirme)
Çenger, Manavgat, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Perge Yapıları

Günümüzde Perge Antik Şehri’ni gezerken gördüğünüz yapıların büyük bir kısmı Roma döneminden kalmadır. Zira bölgede Roma dönemi oldukça uzun sürmüş ve Romalılar tarafından büyük önem verilen Perge’de iyi yapılar inşa edilmiştir. Roma’nın hemen ardından Doğu Roma sürecinin yaşandığı ve Hristiyanlaşmaya başlayan şehrin anıtsal bazilikalar inşa ettiği bilinmektedir. Side’nin ardından ikinci piskoposluk merkezi olarak ilan edilen Perge’de zenginlik bir müddet sürmüş; Milattan Sonra 7. Yüzyılla birlikte yaşanan Arap akınları nedeniyle şehir terkedilmiştir.

Perge Antik Kenti Nerede?

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Perge Antik Kenti, Antalya ili sınırları içindedir. Antalya’nın Aksu ilçesinde yer alan antik şehir, Antalya şehir merkezine olduka yakındır. Civar şehirlere olan uzaklığı ise;
  • Antalya merkezine 17 km,
  • Belek’e 30 km,
  • Aspendos Antik Kenti’ne 33 km,
  • Manavgat ve Side’ye ise 60 kilometre mesafede yer almaktadır.
Tatil Köyü
Çocuk Dostu
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(6 değerlendirme)
Beldibi, Kemer, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.

Perge Ören Yeri Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Perge Antik Kenti’ne giriş için Müzekart kullanabilirsiniz. Perge’nin giriş ücreti kişi başı 50 TL olup 18 yaş altı, 65 yaş üstü, engelli ve refakatçiler, şehit ve gazi yakınları Perge Antik Şehri’ni ücretsiz gezebilmektedir. Ziyaret saatleri ise; yaz Mevsimi 08.00-19.00, kış Mevsimi: 08.00-17.00 saatleri arasında açık.

Antalya’da Nerede Kalınır?

Perge Antik Kenti Hakkında Her Şey

Siz de Perge Antik Kenti ve bölgedeki diğer antik şehirleri ziyaret etmek için Antalya’ya seyahat etmeyi planlıyorsanız Antalya Otelleri listemiz ile seyahatinize dönük konaklama tercihlerinizi gerçekleştirebilirsiniz!
Otel
Aile Dostu
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(22 değerlendirme)
Çukurbağ Yarımadası, Kaş, Antalya
Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
Giriş
04.04.23
Çıkış
05.04.23
Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
Kişiler
2
0