Karpuzatan Mesire Yeri
Karpuzatan Mesire Yeri - Görsel 1
Karpuzatan Mesire Yeri - Görsel 2
Karpuzatan Mesire Yeri - Görsel 3
Karpuzatan Mesire Yeri - Görsel 4
5 Fotoğraf
2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Karpuzatan Mesire Yeri Hakkında

Karpuzatan mesire yeri; Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde bulunan, merkezin 20 kilometre güneydoğusunda, yeşili bütünüyle hissedebileceğiniz eşsiz bir alan. Hafta sonlarının vazgeçilmezi olarak adlandırılan, özellikle ailelerin ilk başvurduğu günübirlik mangal ve piknik olanakları sunuyor. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olarak doğu turizminde tercih ediliyor En çok da Gaziantep ve çevre illerinin bahar ve yaz aylarında sıcaklık seviyesinin yükselmesiyle beraber, sıklıkla tercih ettiği, doğaya kaçış bölgelerinden.  Karpuzatan mesire alanında sıklıkla dile getirilen “Sahre”; yöre halkı için kır gezilerine verilen bir isim oluyor. Sahre, bölge halkı için huzura kavuşmanın dışa vurumu şeklinde vurgulanıyor. Sahre vesilesiyle doğaya yaklaşabilir, doğanın sesini dinleyerek ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. Ailecek yapılan en büyük aktivitelerin arasında bulunduğundan, yalnızca bölge halkının değil yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çekiyor. Sıcaklıkların yükselmesiyle hem evlere kapanmak isteyenlerin hem de doğayla iç içe olmak isteyenlerin severek tercih ettiği lokasyon olur. 

Gaziantep Belediyesi’nin düzenlediği, sağlamış olduğu yenilikler ve alanlar ile önemli bir doğal cennet haline gelir. Gaziantep’in en eski piknik alanı olan Karpuzatan, adının nereden geldiğini sizler için araştırdık ve ilginç sonuçlar ortaya çıkardık. Mesire alanı bölgesindeki kaynak suyun soğuk olması sebebiyle içine atılan karpuzların çatladığı görülür, bu sebepten dolayı da bu isim verilir. Ayrıca bölgedeki evlerin kırmızı kerpiçten yapılması nedeniyle bölge; Kızılhisar olarak da bilinir. Karpuzatan için bir mesire alanından daha fazlası bulabilirsiniz. Karpuzatan, Oğuzeli’nin hatta Gaziantep’in en önemli turizm cennetini haline gelir. Bu yüzden Türkiye’nin çok bilinmeyen fakat gidenlerin şiddetle tavsiye edilen yerlerdendir. 

Karpuzatan Mesire Yerine Ulaşım

“Karpuzatan mesire yerine nasıl gidilir?” araştırmasında; şehir dışından gelenler için, Gaziantep havalimanından, daha yakın çevre illerden gelenler ise Gaziantep - Oğuzeli şehir içi otobüs önerilebilir. Karpuzatan şehir merkezine 20 km uzaklıkta yer alıyor. Şehir merkezine uzak olmasının olumlu tarafı şehrin gürültüsünden uzaklaşarak sizi dinlendirmesi oluyor. Bu nedenle ziyaretçilerine sakin, huzurlu bir ortam sunuyor. Gerek Gaziantep üzerinden geçerken gerekse Gaziantep ziyaretinizde mutlaka gezip görmeniz gereken mesire alanları arasında yer alır. Bölge, şehrin karmaşasından uzakta doğal bir yerleşim alanı sunar. Siz de tabiatla kucaklaşmak isterseniz Karpuzatan mesire yeri avantajlarından faydalanabilirsiniz. İnsanları dinlendiren su ve yeşil doğa Karpuzatan’ın eşsiz tabiatında sizleri bekliyor.

Karpuzatan buluduğu konum sayesinde şehirden uzak nefes alabileceğiniz gayet nezih, sakin bir doğal ortam sunar. Karpuzatan mesire yeri yorumları kısmında, bölgeyi ziyaret eden kişilerin görüşlerinden anlaşılacağı üzere konuklarının nefes aldığı, huzur bulduğu, doğal bir ortam sunar. Yenilenen tabiatıyla Karpuzatan tesisleri içerisinde alabalık üretim tesisi, yüzme havuzu, restoran, yeme içme tesisleri, oyun sahaları, çocuk parkları, halı saha, gezi ve koşu parkurları, çay bahçesi, piknik masaları, bisiklet yolları, çocuklar için trafik eğitim alanı, jimnastik aletleri bulunuyor. Karpuzatan mesire alanı ister piknik alanı veya ister mangal alanı olarak kullanılabilir durumdadır. Karpuzatan piknik alanı dilediğiniz et ürününü yiyip doğayı doyasıya seyredebilme imkanı sunuyor. Dışarıdan mangal getirememe durumu olursa şayet piknik masalarında hali hazırda mangallar bulunuyor.

Sizler de Gaziantep gezilecek yerler ve tarihi mekanlar arasında yer alan Karpuzatan Mesiresi hakkında tüm detaylar için sayfamızı inceleyebilir, seyahat planınızı oluşturabilirsiniz.

Yorum / Değerlendirme

2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Karpuzatan Mesire Yeri
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör