Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Karacabey Longoz Ormanları
Karacabey Longoz Ormanları - Görsel 1
Karacabey Longoz Ormanları - Görsel 2
Karacabey Longoz Ormanları - Görsel 3
Karacabey Longoz Ormanları - Görsel 4
5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Karacabey Longoz Ormanları Hakkında

Karacabey Longozları Bursa'nın Karacabey ilçesinde yer alan, yeşilliğin tam anlamıyla hüküm sürdüğü, kafa dinlemek için ideal gezi rotalarından. Yılın kış ve ilkbahar aylarında genellikle sular altında kalan orman, yaz ve sonbahar aylarında daha sık olarak ziyaretçilerini ağırlamakta.

Özellikle ilkbahar ayından yaz ayına geçerken su üzerinde açan nilüferler, ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekmekte. 2019 yılında vizyona giren Recep İvedik 6 filminin çekimlerinin yapıldığı Karacabey Longozları, o günden itibaren yükselen bir ivmeyle ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış, günümüze kadar da bunu devam ettirmeyi başarabilmiş.

İğneada ve Acarlar Longozları kadar bilinmese de çeşitli bilimsel araştırmaların yürütüldüğü Karacabey Longozunda 217 farklı kuş türü tespit edilmiş. Bu türler içerisinde; sürmeli kumkuşu, kıyı çamur çulluğu, yılan kartalları, yalı çapkını ve ak pelikanlar gibi ülkemizde nadir görülen canlı türlerini sayabiliriz.

Bu kuş türlerinin yanı sıra orman alanında çeşitli sürüngenlere de rastlanabilir ve bunlardan birkaçı su yılanı gibi suda yaşayan sürüngen türleri olabilir. Oldukça zengin bir floraya ev sahipliği yapan bu muhteşem ekosistem bünyesinde ayrıca tatlı su ve deniz balıklarının yaşayabildiği lagün gölleri de mevcuttur.

Bu arada kuş gözlemcileri için hazırlanmış kuleler olduğunu da hemen hatırlatalım.

Doğal güzellikleriyle görenleri etkisi altında bırakan Karacabey Longozu, fotoğrafçıların da ilgi odakları arasında yer alıyor. Yaklaşık 180 farklı bitki türüne ev sahipliği yaptığından dolayı doğası içinde rengarenk karelerle kolaylıkla rastlayabilirsiniz.

Kızılağaç, söğüt, dişbudak ve kızılağaç gibi farklı tür ağaçların mevsim geçişlerinde ve güneşin yoğunluğuna göre büründüğü renkler adeta nefes kesici güzellikte. Ülkemizin gizli kalmış cennetlerinin arasında kolaylıkla yer alabilecek Karacabey Longozu, yükselen ziyaretçi sayıları sayesinde ilgi görmeye ve tanınmaya devam ediyor.

Dinlendirici, huzurlu ve doğanın içinde bir tatil arayanlar için faydalı olacağını düşündüğümüz bilgileri sizin için derledik.

Karacabey Longoz Ormanları’nın Ekolojik Açıdan Önemi

Karacabey Longozu sahip olduğu yüzölçümüyle birlikte Türkiye'de bulunan ikinci büyük longoz ormanı konumunda. 217 farklı kuş türüne ev sahipliği yapmasının yanında doğası, bitki örtüsü ve vahşi yaşamı da oldukça zengin. Susurluk Irmağı üzerinden gerçekleşen orman içindeki su döngüsü, denizin oluşturduğu kum seti sayesinde suyun ormanın içerisinde kalmasını sağlar.

Mevsimsel deniz hareketleriyle meydana gelen su döngüsü, genellikle yaz ve kış aylarında düzenli olarak gözlemlenebilmekte. Böylelikle yıllar içerisinde şekillenen bölgede Kocaçay Deltası ve Karacabey Longozları meydana gelmiş.

Karacabey Longozu kuş göç rotaları üzerinde yer almasa da nesli tehlike altında olan kuş türlerini bünyesinde bulunduruyor. Aralarında kara leylek, flamingo ve ak pelikan gibi önemli canlıların da bulunduğu 12 kuş türü, Kocaçay Deltasında ürüyor. Bu yüzden bölge yoğun bir uğraşla korunma altında tutuluyor.

Fakat her ne kadar korunsa da dünyadaki temel sorunlar Karacabey Longozunda da mevcut. Bunların başında ne yazık ki her zamanki gibi çevre kirliliği yer alıyor. Kuşlar, özellikle longoz içerisindeki suların çekildiği dönemlerde yiyecek bulmakta zorlanıyorlar. Bu yüzden karada daha yoğun avlanma faaliyetleri gerçekleşiyor.

Çevre kirliliği yüzünden koruma altında olan kuşların çoğu besin ararken bilmeden çöp tüketiyorlar. Çevre kirliliğinin beşeri faktörleri önemli canlıları böylesine etkiliyor.

İkinci bir temel sorunsa çoğu longoz ormanının sonunu getiren deniz kirliliği. Denizlerin kirlenmesi, genel deniz canlılarına verdiği kadar longoz ormanlarına da zarar vermekte. Özellikle su döngüsünün aktif olduğu dönemlerde denizdeki canlıların yaşamlarını sürdürmelerinde önemli rol oynayan alüvyon ve mineraller, dalgalarla ve taşmalarla longoz ormanlarına taşınıyor.

Deniz kirliliği sonucu bu mineraller de zarar gördüğü için longoz ormanında oluşan ekosistem sekteye uğruyor. Bu sebeple longoz ormanlarında her sene fazla sayıda doğa canlısı yaşamını kaybediyor.

Ne kadar nadir karşılaşıldığı ve özellikleri göz önünde bulundurulunca longoz ormanlarının korunması gerektiği aşikar. Fakat bu duyarlılıkları sadece longoz ormanlarıyla sınırlı kalmaksızın tüm doğaya karşı göstermek, dünyada yaşayan insanlar olarak hepimizin sorumluluğu niteliğinde. Yüzlerce kuş türüyle birlikte değerli bitkiler ve sürüngenler de tehdit altında bulunuyor.

Longoz ormanlarının yok olmasıysa verimsiz ağaçlar meydana geliyor ve bölgenin ikliminin değişmesine kadar birçok zincirleme felaketi beraberinde getiriyor. Tüm bunların önünü almaksa aslında çöpümüzü doğaya atmamak kadar basit bir yoldan geçiyor. Sadece buradan başlayarak bile büyük bir adım atılabilir ve longozların kalan ömrü uzatılabilir.

Bize sunduğu sayısız güzellik karşısında doğaya en azından bu kadarını borçlu olmamız, yadsınamaz bir gerçek.

Karacabey Longoz Ormanları’nda Yapılabilecek Aktiviteler

Karacabey Longozu içerisinde bazı çay bahçeleri yer alıyor ve buralarda tost, kahvaltılık gibi yemekler bulunuyor. Fakat ormanda uzun vakit geçirmek istiyorsanız veya kamp yapacaksanız yanınızda yetecek kadar yemek bulundurmanızı tavsiye ederiz çünkü bu gibi tesislerin sayısı biraz az ve yoğun olabiliyorlar.

Doğa Yürüyüşü: Karacabey Longozu, çoğu doğal alan gibi yürüyüş için oldukça ideal. Doğayla baş başa kalıp manzaralar eşliğinde kafa dinleyebilirsiniz. Ormanın güzelliği içerisinde vakit geçirmek, çeşitli bitkileri ve canlıları keşfetmek tam anlamıyla huzur verici bir deneyim olabilir. Özellikle suların çekildiği zamanlarda yürümeye elverişli daha fazla alan bulunabiliyor.

Eğer suların aktif olduğu dönemlerde yürüyüş yapmak isterseniz de yağmur çizmelerinizin olması, süreç boyunca kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bölgede düzenli yürüyüş yapan gruplar olduğunu da belirtelim. İster bireysel ister gurup eşliğinde olsun, Karacabey Longozlarında yürümek adeta huzur verici, farklı bir deneyim.

Bisiklet Gezisi: Eğer bir bisikletiniz varsa ormanda heyecan verici rotalar bulunuyor. Araziye uygun giriş seviyesi bir bisikletle aktiviteyi kolaylıkla yapabilirsiniz. Fakat ormanın olduğu alanda bir kiralama seçeneği ne yazık ki bulunmuyor.

Kamp: Bölge, longoz ormanları arasında kamp için en elverişli seçenek sayılabilir. Önceden de belirttiğimiz gibi tesisler yoğun olabildiği için yeme içme ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmenizi tavsiye ederiz. Bunun için longoz ormanı bölgesinin girişine yakın mesafede yer alan market zincirlerinin olduğunu belirtelim. Yol boyunca yanınızda taşımak istemezseniz bu bölgelerden alışveriş yapabilirsiniz.

Yeteri kadar kaynağınız olduktan sonra kamp bölgesi eşsiz bir deneyim sunmakta. İklim kamp yapmaya elverişli ve ani hava değişiklikleri, mevsime göre fark etse de, pek gözlemlenmiyor. Longoz ormanı atmosferinde, birbirinden güzel manzaralar eşliğinde hem konaklama ihtiyacınızı karşılayıp hem de keyifli vakit geçirebilirsiniz. Orman içinde tuvalet bulunuyor fakat ücretli olduğunu belirtelim.

Piknik: Eğer günübirlik bir gezi düşünüyorsanız ve yanınızda fazla malzeme de taşımak istemiyorsanız piknik yapmak sizin için keyifli bir aktivite olabilir. Benzersiz doğa manzaralarına karşı keyifli vakitler geçirebileceğiniz alanlar orman içerisinde yer almakta.

Sahil Yürüyüşü: Longozun denizle buluştuğu yerde sahil yürüyüşü yapma olanağı da bulunuyor. Özellikle sahil bitişini doğa yürüyüşü rotanızla birleştirip hem ormanın hem de sahilin keyfini çıkarabilirsiniz. Sahilde bulunan kuşlar da yürüyüşünüz boyunca size eşlik ederek vaktin nasıl geçtiğini unutturabilir.

Fotoğrafçılık: Her doğal alanda olduğu gibi Karacabey Longozunda da fotoğrafçılık oldukça ilgi görüyor. Fakat özellikle longozlarda yapılan fotoğrafçılık aktivitesi benzersiz bir deneyim sunabilir. Birbirinden eşsiz bitkiler, kuşlar, su ve kara canlıları adeta karelerinizi süsleyecek güzellikteler.

Kuş Gözlemciliği: Eğer ormanı şarkılarıyla ve renkleriyle süsleyen rengarenk kuşları keşfetmek isterseniz, bölgede yer alan gözlem kulelerinden de yararlanarak eğlenceli zaman geçirebilirsiniz. 217 farklı tür yanında kara canlılarını ve ağaçları da farklı açılardan görme ihtimaliniz bulunuyor. Tercihinize göre giriş seviyesi ekipmanlarla ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Karacabey Longoz Ormanları’na Ulaşım

Karacabey Longozu Bursa ilinin Karacabey ilçesinde yer almakta. Susurluk Irmağının oluşturduğu Kocaçay deltası, longoz ormanıyla birlikte göl, bataklık ve kumul gibi oluşumları da içeriyor.

Eğer ulaşımınızda otobüs tercih ederseniz Bursa'da indikten sonra toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Öncelikle Kestel - Üniversite metro hattına bindikten sonra Uludağ Üniversitesi durağında inebilirsiniz. Akabinde Yeniköy - Boğaz minibüsleri aracılığıyla Karacabey ilçesine ulaşabilirsiniz. Bu duraktan sonra Longoz ormanlarının bulunduğu alan yürüme mesafesinde.

Özel aracınızla ulaşım sağlayacaksanız İzmir yolu üzerindeki Seyhan tabelasını takip edebilirsiniz. Hayırlar tabelalarını gördükten bir süre sonra Bayramdere tabelalarıyla karşılaşacaksınız. Tabelaların sizi götürdüğü yolun sonunda denizi ve longozları görebilirsiniz. Giriş yerini bulmak için belediye tarafından yerleştirilen tabelaları izleyebilirsiniz.

Karacabey Longoz Ormanları’nda Konaklama

Doğal güzellikleriyle herkesi kendine hayran bırakan Karacabey Longozları, kamp yapmaya son derece elverişli bir yapıya ve iklim özelliklerine sahip. Bölgede bulunan konaklama tesisleri, longozlara en az bir saat mesafede yer alıyor. Fakat hem Bursa'nın içini hem de çevresindeki diğer doğal güzellikleri görmek, longoza olan uzaklığı fırsata çevirebilir.

Ayrıca yollar uzun olsa da bol yeşillikli, ferah manzaralar sunduğunu da yeri gelmişken söyleyelim.

1- Kolay Ulaşım İmkanları: İbis Hotel

İbis Hotel, merkezi konumuyla tercih edilebilecek konaklama alanlarından biri. Dolmuş ve minibüs imkanlarıyla longozlara ulaşım sağlayabilirsiniz. 24 saat açık resepsiyon, kahvaltı, internet ve bagaj saklama hizmetleri konaklamanızda avantaj sağlayabilir. Odalarında klima ve çalışma masası gibi ekipmanlar da yer alıyor.

Bünyesinde otopark da bulundurması, şahsi arabasıyla seyahat edenler için güzel bir artı yön. Hem günübirlik longoz gezileri için hem de Bursa genelinde bir gezi için cazip ve tercih edilebilir bir seçenek.

2- Tam Konfor Arayanlara: Almira Hotel

Bursa merkezinde yer alan Almira Hotel, beş yıldıza sahip olmasıyla lüks olanakları ziyaretçileriyle buluşturuyor. Covid süresince alınan tedbirlere fazlasıyla özen gösteriliyor ve odalar, koridorlar son derece temiz bir konumda. Banyolar da son derece şık ve kullanışlı. Havuza ve klima sistemine de sahip olmasıyla otel içerisinde geçireceğiniz vaktin konforlu olduğunu söyleyebiliriz.

Sadece longozları değil Bursa'da bulunan diğer doğal güzellikleri ve müzeleri görmek, hem de konforlu bir şekilde konaklamak isterseniz Almira Hoteli tercih edebilirsiniz.

3- Tarihin İçinden: Issız Han Tarihi Butik Hotel

Ulubat Gölü çevresinde yer alan Issız Han Tarihi Butik Hotel, ziyaretçilerini taş bir han içerisinde ağırlıyor. Yalıtımlı odalar, ışık geçirmeyen perdeler ve ücretsiz otopark gibi avantajlar sağlıyor. Odalardaki dekorlar ve mobilyalar ahşaptan olduğu için han atmosferini çok iyi korumayı başarmış. Dışarıdan il kez gördüğünüzde bir müze sanmanız bile olası.

Longoz ormanına yaklaşık bir saat uzaklıkta yer alıyor fakat Ulubat Gölü ve çevresini de gezebilmeniz için iyi bir olanak sağlıyor. Hem tarihi bir atmosfer hem de konaklama ihtiyaçlarınız bir arada olsun isterseniz Issız Han, sizin için doğru tercih olabilir.

4- Ailecek Konaklamanın Keyfi: Hotel İşçen

Hotel İşçen, Mustafa Kemal Paşa bölgesinde yer alıyor. Merkezi bir konumda ve ailecek konaklamaya da elverişli odalara sahip. Ücretsiz açık büfe ve internet hizmetine ek olarak başarılı bir kahvaltı hizmeti de veriliyor. Toplam 25 oda ve ek olarak çatı katında teras alanı bulunuyor.

Bu bölgeden longozlara ulaşmak isterseniz yine dolmuşlardan yararlanabilirsiniz. Adnan Menderes Meydanına 4 dakika yürüme mesafesine, Ulubat Gölüneyse 22km uzaklıkta yer alıyor.

Yorum / Değerlendirme

Karacabey Longoz Ormanları
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör