Kanlıca Gezilecek Yerler

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün Anadolu Yakası ayağındaki semt, eşsiz bir boğaz manzarasına sahip.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Kanlıca Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Mihrabat Korusu

"Mihrabad Korusu"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Kanlıca Tarihi Mekanlar

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nün Anadolu Yakası ayağındaki semt, eşsiz bir boğaz manzarasına sahip.
Yoğurdu ve yalılarıyla ünlü Kanlıca semti belki de Beykoz ilçesinin en tarihi semtlerinden birisidir.

Kanlıca'nın tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu nedenle de bölgede pek çok tarihi çeşme, cami ve yalıya rastlamak mümkündür. Ayrıca Kanlıca iskelesi de tarihi açıdan önemlidir.

İskelenin yanında yer alan İskender Paşa Camisi, Kanlıca'nın tarihi yapılarından birisidir. 1560 yılında İskender Paşa tarafından yapılmıştır bu cami ve günümüzde de hizmet vermektedir.

Kanlıca'ya uğradığınızda mutlaka görmenizi tavsiye edeceğimiz yer ise Mihrabad Korusu'dur. Burası hem birçok davet ve organizasyona ev sahipliği yapar hem de günübirlik ziyaretlere açıktır. Harika bir boğaz manzarası sunan koruda oksijen de fazladır ve sizi İstanbul2un karmaşasından bir anda uzaklaştırıverecek kadar sakindir.

Mihrabat Korusu'na Fıstıklı yokuşundan inerek ulaşabilirsiniz. 1. Mahmut tarafından düzenlenen koru padişahlar tarafından da büyük ilgi görmüştür. Fakat ne yazık ki Mihrabat Korusu görkemli tarihine rağmen giderek küçülmüştür ve bugünkü halini almıştır. Yahya Kemal'in de gözlerden uzak saatler geçirmek için tercih ettiği koru pek çok yazar ve şaire güzel manzarasıyla ilham kaynağı olmuştur.

Kanlıca'ya geldiğiniz zaman çok güzel bir mesire yeri olan Kavacık'a da uğrayabilirsiniz. Otağtepe de Kanlıca'nın tarihi mekanlarından biridir. Burada Tema Vakfı'nın geliştirdiği Doğa Kültür Parkı bulunmaktadır. Kuzey Parkı ve Güney Parkı olarak iki ayrı şekilde düzenlenen parta spor yapmak da mümkündür.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Mihrabat Korusu
Mihrabat Korusu
Beykoz / İstanbul
Türkiye
Mihrabad Korusu

-

İstanbul'un ve boğazın en güzel seyredilebileceği yerlerden biri. Koru içindeki cafe, kahvaltı da dahil olmak üzere her öğün yemek için muazzam bir yer. Bir çok filmde ve dizide set olarak kullanılan bu mekanda fiyatlar da oldukça makul. Güneşli bir havada yürüyüş için uygun kıyafetler seçerseniz yakın çevrede de bir çok gezilecek görülecek yer var.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)