Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

+ 8 Fotoğraf
Aktiviteler
Mekanlar
Gezilecek Yerler
Popüler Oteller

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Köklü geçmişi ve tarihi dokusu ile Kahramanmaraş, Türkiye'nin en asil ve kültürlü kentleri arasında yer alıyor. Her haliyle kendine bağlayan atmosferine kapılıp gideceğiniz bu eşsiz Akdeniz kentinde rüya gibi bir tatil planlıyorsanız sizler için hazırladığımız Kahramanmaraş gezi rehberi yazısına göz atabilirsiniz.

Kahramanmaraş Hakkında

Tarihçesi Paleolitik Çağ'a kadar uzanan Kahramanmaraş; tarihi, bereketli toprakları ve sahip olduğu doğal güzellikler açısından tüm devirlerin değerli görülen kentleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraş harita konumu, farklı medeniyetlerin buluşma noktasında yer alıyor. Hititler tarafından kurulan şehir; zaman içerisinde pek çok devlet tarafından fethediliyor.

Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yer olarak bilinen Kahramanmaraş'ı değerli kılan özelliklerinin başında, madalyalı tek şehir olması geliyor. Kahramanmaraş tarihi , uzak ve yakın geçmişe ışık tutacak derinliğe sahip. Kahramanmaraş hangi bölgede diye soracak olursanız Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor.

Akdeniz'in kuzeydoğusunda yer alan bölge; Osmaniye, Adana, Kayseri, Gaziantep, Sivas, Malatya ve Adıyaman illeri ile sınır komşusu. 14. 327 km2 'lik yüzölçümünü ile Türkiye'nin 11. büyük şehri olan kentin, 11 ilçeye ayrılan toprakları ağırlıklı olarak dağlar, platolar, doğal su kaynakları, ovalar ve yaylalardan oluşuyor.

Mavinin ve yeşilin her tonuyla karşılaşacağınız şifalı suları bir yandan huzura kaçışa vesile olurken öte yandan Türkiye elektrik ihtiyacının %14'ünü karşılayarak üretim rekoru kırıyor.

Akdeniz'in deniz görmeyen fakat en çok su kaynağına sahip olan kenti olan Kahramanmaraş'ın tarıma elverişli, bereketli toprakları ise %20'si endemik olmak üzere 2500 çiçekli bitkiye ev sahipliği yapıyor.

Türkiye'nin en çok endemik bitkiye sahip olan bölgelerinden olan kentin temiz havası ve soğuk suları ile ünlü toprakları; zeytin, sebze ve meyve üretiminde de öncü bölgeler arasında yer alıyor. Kahramanmaraş'ın başlıca geçim kaynaklarını turizm, tarım ve hayvancılık ile el sanatları zanaatkarlığı oluşturuyor.

Bozulmamış doğası ile beğeni toplayan Kahramanmaraş; tarihi, suları, kaplıcaları, dağları, yaylaları ve insanın ruhunu kuşatan sokakları ile ilgi topluyor. Tabiatın en doğal halini yansıtan yanıyla huzurlu ve sağlıklı bir tatilin hayalini kuran yerli ve yabancı turistlerin de öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Akdeniz'in ılık rüzgarları ve doğu mistisizminin harmanıyla karşılaşacağınız Kahramanmaraş'ta en az dondurması kadar serin ve bir o kadar da tatlı günler geçirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Yol Tarifi

Kahramanmaraş'a nasıl gidilir diye soracak olursanız, vaktiniz ve seyahat tercihleriniz ölçüsünde değerlendirebileceğiniz üç farklı seçenek önerebiliriz. Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin bağlantı noktasında bulunan Kahramanmaraş'a, avantajlı konumu sayesinde kara yolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin tüm illerinden kalkan otobüs seferleri ile direkt olarak ulaşabileceğiniz kentin merkezinde bulunan otogarından konaklama tesisinize zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş, güçlü kara yolu ağı sayesinde özel aracınızla yapmayı planladığınız seyahatleriniz için de ideal ve konforlu alternatifler arasında yer alıyor. Akıllı cihazınızdan alacağınız Kahramanmaraş yol tarifi yardımı ile seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Dilerseniz Kahramanmaraş haritası ile daha heyecanlı, bol manzaralı ve özgür bir seyahat yapabilirsiniz. İstanbul, İzmir gibi batı illerinden 11 saatte, kuzey illerinden 7 saatte erişebileceğiniz kente nostaljik bir giriş yapmak istiyorsanız treni tercih edebilirsiniz. Tren yolu ile erişim, ağırlıklı olarak doğu illeri ile Adana, Mersin ve Ankara illeri arasında sağlanıyor.

Eğer hızlı bir yolculuk istiyorsanız da hava yolu seçeneği de mevcut. Kahramanmaraş'a, Türkiye'nin tüm illerinden olan uçak seferleri ile çok daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kahramanmaraş İklimi

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kavuşma noktasında yer alan Kahramanmaraş, yer yer değişkenlik gösterse de genel itibari ile Akdeniz iklimi özellikleri sergiliyor. Bozulmuş Akdeniz iklimi olarak tabir edilen Kahramanmaraş hava durumu, kent merkezi ve güney kesimlerde ılıman, kuzey kesimlerde ise sert olmayan karasal iklimin etkilerini gösteriyor.

Yılın tüm mevsimlerinde konforlu bir tatil imkanı sunan Kahramanmaraş'ın, ılık ve yağışlı geçen kış aylarında kar yağışı yalnızca 1 hafta sürüyor. Sıcak ve kurak geçen yaz aylarının en büyük avantajı ise ılık Akdeniz rüzgarlarının kent genelinde hissedilen etkisi oluyor.

Bölge, ocak ayında en soğuk; haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise en sıcak dönemlerini yaşıyor. Batıdan doğuya, güneyden kuzeye doğru azalan sıcaklık değerleri ise ağırlıklı olarak kuzey kesimlerde yer alan yaylalara etki ediyor.

Kış ve bahar aylarında yağmuruna, yazın ise serin sularına denk geleceğiniz Kahramanmaraş'ın iklimsel koşulları ve temiz havasında aradığınız huzuru kolaylıkla bulabilirsiniz.

Kahramanmaraş Gezi Yerleri

Kahramanmaraş gezi rehberi oluştururken kentteki çok sayıda doğal güzellik ve tarihi yapı ön plana çıkıyor. Kendine has dokusu, kültürel zenginlikleri ve tarihi kalıntıları ile görülmesi gereken birçok nokta sunan Kahramanmaraş, keşfedilmeyi bekleyen güzellikleriyle konuklarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor.

Kentin mimari çeşitliliği ve iklimsel değişkenlik sonucu oluşan etkileyici doğal güzelliklerine ek olarak zengin mutfağı da ziyaretçilerin yoğun ilgisini gören bir diğer husus olarak dikkat çekiyor. Kahramanmaraş seyahati planlayan kişilerin aklına en çok takılan noktalardan bir tanesi ziyaret boyunca nerelerin görülmesi gerektiği oluyor.

Maraş gezi rehberi için ilk akla gelen yerler şu şekilde sıralanıyor:.

 • Taş Köprü: Şehir merkezine yaklaşık 11 kilometre uzaklıkta yer alan köprü Ceyhan Nehri üzerinde bulunuyor. Ceyhan Köprüsü olarak da adlandırılan yapının 16. yüzyılda inşa edildiği biliniyor. Köprünün asimetrik kemer şeklindeki mimari yapısı dikkat çekiyor. 6 kemer gözü bulunan köprünün en yüksek noktasının ortası olmaması yapıyı özel kılan detaylardan bir tanesi olarak öne çıkıyor. Mimarisinin yanı sıra tarihi özellikleriyle de son derece etkileyici Taş Köprü’ye şehir merkezinden oldukça kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Elbistan Ulu Cami: Kentin Elbistan ilçesinde yer alan caminin 13. yüzyılda Selçuklular tarafından yapıldığı düşünülüyor. Bölge Osmanlı hakimiyetine geçtikten sonra mimari yapısındaki özellikleri de bu yönde değişen cami, konuklarına büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Caminin dört yönlü merkezi plana sahip yapıların en eski örneklerinden bir tanesi olması sanat tarihçilerinin de oldukça ilgisini çekiyor. Yapının tarihi dokusu ve özellikleri ile Elbistan Ulu Cami Kahramanmaraş seyahatinin görülmesi gereken yerleri arasında bulunuyor.
 • Başkonuş Yaylası: Her mevsim farklı bir yapıya bürünen ve ziyaretçilerine masalsı bir görünüm sunan Başkonuş Yaylası, il merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta konumlanıyor. Doğa yürüyüşü, piknik, kamp alanı gibi aktiviteler için ideal olan bölgenin canlı yaşamı açısından zenginliği de ziyaretçilerin beğenisini toplayan noktalar arasında yer alıyor. Eşsiz manzaraları ile fotoğrafçılıkla uğraşan kişileri de cezbeden yaylayı ziyaret ederek sevdiklerinizle yaşadığınız keyifli anları ölümsüzleştirebilirsiniz.
 • Tarihi Maraş Konakları: Kentin görülmesi gereken tarihi noktaları arasında yer alan konaklar, bölge tarihi hakkında detaylı bilgiler edinmenizi sağlıyor. Konakların geniş avlularında büyük havuzlar mevcut. İki katlı olarak inşa edilen yapıların üst katları konaklama ihtiyacı için kullanılırken, alt katları ise mahzen ve odunluk gibi amaçlara hizmet ediyor. Siz de ziyaretinizde tarihi konakları ziyaret ederek hem etkileyici mimarileri hem de bölge tarihini yakından inceleyebilirsiniz.
 • Yavşan Yaylası Tabiat Parkı: Şehrin dikkat çeken doğal güzellikleri arasında yer alan park, zengin canlı yaşamı ile ziyaretçilerine etkileyici bir deneyim yaşatıyor. Merkezden yaklaşık 37 kilometre uzakta bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, benzersiz manzaraları izlerken piknik yapabileceğiniz çok sayıda alan sunuyor. Ormanlık alanla çevrili doğa harikası bölgede birçok su kaynağı da mevcut. Sevdiklerinizle sakin ve huzurlu vakitler geçirebileceğiniz bu parkı gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.
 • Çokran Şelalesi: Kahramanmaraş’ın en gözde noktalarından bir tanesi olan Çokran Şelalesi, ismini merkez ilçeye bağlı Çokran Köyü’nden alıyor. Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği şelale 15 metre yükseklikten dökülüyor. Şelalenin döküldüğü yerde oluşan gölde hava şartları elverişli olduğunda yüzme imkanı da bulunuyor. Son yılların yoğun ilgi gören doğal güzelliklerinden bir tanesi olan şelaleye uğrayarak eşsiz bir deneyim elde edebilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta Ne Yenir?

Kahramanmaraş gezisi planlarken görülmesi gereken noktaların yanı sıra bölgenin yöresel lezzetlerini de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Zengin mutfağı ile konuklarına birbirinden leziz tarifler sunan Kahramanmaraş'ta geçirdiğiniz süre boyunca deneyebileceğiniz çok sayıda yemek ve tatlı bulunuyor.

Ziyaretçilerin en çok merak ettikleri sorulardan biri olan “ Kahramanmaraş'ta ne yenir? ” için pek çok seçenek bulunuyor. Kentin yöresel tariflerinden bir tanesi olan Kahramanmaraş tarhanası, klasik tarhana çorbalarından farklı olarak kıtır parçalar halinde kızartılarak yapılıyor. Özel olarak kurutulan tarhanalar damaklardaki tadını uzun süre korumayı başarıyor.

Seyahatinizde denemeniz gereken bir diğer lezzet ise Kahramanmaraş köftesi oluyor. Köfte, patates, biber ve patlıcanın genel olarak bir kürdana batırılarak servis edilmesi oldukça hoş bir görüntü de ortaya çıkarıyor. Doyurucu yapısı ile gezilerinizde ihtiyaç duyacağınız enerjiyi de sunan köfteyi deneyebileceğiniz çok sayıda restoran ve yerel işletme bulunuyor.

Kentin yöresel lezzetleri arasında yer alan eli böğründe, Maraş pilavı, Maraş tava gibi tariflere de ziyaretiniz sırasında şans verebilir ve enfes tatlara ulaşabilirsiniz. Ünü şehrin yemeklerinden de önde gelen Maraş dondurmasını da kendi yöresinde kesinlikle denemelisiniz.

Keçi sütünden üretilen ve kendine has kokusuyla dikkat çeken Maraş dondurması, uzayan yapısıyla dünyaca ünlü lezzetler arasında yer alıyor. Bölgeyi keşfederken serinlemek ve enerji depolamak için tercih edebileceğiniz dondurmanın kıvamı da ağızda etkileyici bir aroma bırakıyor.

Kahramanmaraş seyahatiniz boyunca tüm bu lezzetleri ve çok daha fazlasını deneyebilir, gezilerinize ayrı bir tat kazandırabilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta Ne Yapılır?

Köklü tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl birçok ziyaretçi ağırlayan Kahramanmaraş'ta geçirdiğiniz süre boyunca yapabileceğiniz çok sayıda aktivite bulunuyor. Kahramanmaraş gezi yerleri arasında gerçekleştireceğiniz gezilerin yanı sıra bölgenin yöresel lezzetleri de sizleri bekliyor. Bu olanaklara ek olarak Kahramanmaraş'ta geçirdiğiniz her anın dolu dolu olmasını sağlayan birçok aktivite daha mevcut.

Bölgenin coğrafi ve kültürel açıdan zengin yapısı gezinizde birçok özel ürün alışverişi yapabilmenize olanak tanıyor. Kentin farklı noktalarında konumlanan tarihi çarşılar, hanlar ve atölyeler yöresel eşyalara kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Aynı zamanda uzun yıllardır zanaatlarını sürdüren ustaların ürettiği el yapımı ürünler de ticaret alanlarında sizleri bekliyor.

Kentin merkezinde ve diğer ilçelerinde konakladığınız süre boyunca eğlenebileceğiniz çeşitli mekanlar da bulunuyor. Ziyaretçilerin farklı ihtiyaç ve beklentilerine cevap verebilen işletmeler arasından seçiminizi kolayca yapabilirsiniz. Kahramanmaraş'ta yapılabilecekler listesinde festivallere katılmak da yer alıyor. Bu aşamada bölgede gerçekleştirilen festivalleri incelemek ve tatil planını buna uygun bir şekilde düzenlemek büyük önem taşıyor.

Şehrin en ünlü etkinliklerinden bir tanesi olan dondurma festivali, meşhur Maraş dondurmasını birçok farklı ustanın mutfağından tatmak isteyenler için eşsiz bir fırsat sunuyor. Seyahatinizde gerçekleştirmek istediğiniz aktiviteleri belirleyebilir ve en ideal zaman aralığında Kahramanmaraş'ın güzelliklerini yakından inceleyebilirsiniz.

Kahramanmaraş’a Ne Zaman Gidilir?

” Maraş'ta nereye gidilir? ” konusu gibi ziyaretçilerin aklına takılan bir diğer nokta olan “ Kahramanmaraş'a ne zaman gidilir? ” sorusunun yanıtı tatil beklentilerine göre farklılık gösteriyor. Kahramanmaraş'ı ziyaret etmek isteyen fakat ne zaman gitmesi gerektiğini kestiremeyenler için etkinliklerin tarihlerinin incelenmesi büyük önem taşıyor.

Kültürel ve doğal zenginlikleri ile yılın her dönemi konuklarına etkileyici ortamlar sunan kentteki aktiviteler de hava koşullarına bağlı olarak şekilleniyor. Bölgeye gelen ziyaretçiler ağırlıklı olarak bahar aylarını tercih ediyor. Yazların sıcak kış aylarının ise soğuk geçtiği şehirde gezmek için ideal koşullar oluşuyor.

Bununla birlikte yaz aylarında da güzel havalarda katılabileceğiniz çok sayıda aktivite olanağı bulunuyor. Festivaller, doğa yürüyüşleri gibi çok sayıda etkinlik tatilinizi özel kılmanıza yardımcı oluyor. Kahramanmaraş'ı kış aylarında ziyaret etmek isteyenler için ise kayak merkezi fırsatları mevcut.

Dulkadiroğlu ilçesinde yer alan kayak merkezi eğlenceli vakitler geçirmek isteyenlerin gözde noktalarından bir tanesi olarak öne çıkıyor. Tatilinizi planlarken katılmak istediğiniz etkinlikleri, festivalleri belirleyerek yılın her dönemi bölgeyi ziyaret edebilir, sevdiklerinizle unutamayacağınız anılar biriktirme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kahramanmaraş’ta Nerede Kalınır?

Tarihi dokusu ve eşsiz doğal güzellikleriyle yıl boyu çok sayıda tatilcinin ziyaret ettiği Kahramanmaraş'ta birçok konaklama alternatifi bulunuyor. Tatiliniz boyunca konforu elden bırakmamanızı sağlayan çok sayıda otel şehrin farklı bölgelerinde konumlanıyor. Bununla birlikte kentin önemli noktalarına kolayca ulaşım sağlayabileceğiniz merkezdeki işletmeler konukların yoğun ilgisini görüyor.

Lüks ve modern tesislerden apart otellere kadar birçok opsiyon arasından tercihinizi kolayca yapabilirsiniz. Konaklama olanaklarının geniş bir yelpaze sunması istenilen konsepti pratik bir şekilde bulabilmenize imkan tanıyor. Balayı çiftleri, kalabalık arkadaş grupları veya aileler için ideal koşullar sağlayan işletmeler günün yorgunluğunu üzerinizden atabileceğiniz konforlu alanlar sunuyor.

Aynı zamanda tesislerde geçirdiğiniz süre boyunca yapabileceğiniz çok sayıda aktivite de bulunuyor. Açık büfe kahvaltı, yemek, açık havuz, kapalı havuz, kablosuz internet, otopark gibi hizmetler ile tatiliniz çok daha konforlu bir hal alıyor. Kahramanmaraş kalacak yer seçeneklerinin fiyatları da her bütçe için ideal fırsatlar sunuyor.

Fiyatlar belirlenirken çok sayıda kriterin göz önünde bulundurulması bütçeniz için ideal alternatiflere kolay bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor. İşletmelerin konumları, sunduğu hizmetler, oda özellikleri ve sezon gibi ölçütler fiyat üzerinde belirleyici rol oynuyor. Bölgede hizmet veren 5 yıldızlı, 3 yıldızlı, apart, butik otel ve pansiyon seçeneklerinin sunduğu hizmetleri inceleyerek kararınızı verebilirsiniz.

Ayrıca tatil planlamanızı seyahatinizden belirli bir süre önce tamamlayarak erken rezervasyon fırsatlarından yararlanma şansı yakalayabilirsiniz.

Kahramanmaraş Tatili için Öneriler

Şehir hayatının kalabalığından uzaklaşmak, sakin ve huzurlu bir ortamda yılın yorgunluğunu atmak isteyenlerin gözde duraklarından bir tanesi Kahramanmaraş oluyor. Kahramanmaraş tatili planlayan kişiler için çok sayıda aktivite ve konaklama opsiyonu bulunuyor. Belirli noktaları göz önünde bulundurmak tatilinizde istediğiniz konfor ve eğlenceye ulaşmanıza yardımcı oluyor.

Bu hususlara dikkat ederek hem kentte düzenlenen organizasyonlar hem de konakladığınız işletmenin gerçekleştirdiği etkinlikler ile tatilinizin her anını özel kılabilirsiniz. Seyahatinizi özel ve avantajlı kılmanızı sağlayan hususlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:.

 • Tatil planı yaparken ziyaret etmeyi düşündüğünüz alanları belirleyerek bu noktalara kolay bir şekilde ulaşım sağlayabileceğiniz otelleri belirleyebilirsiniz. Bu sayede hem zaman hem de fiyat konusunda tasarruf edebilirsiniz.
 • Kahramanmaraş tatilinde gerçekleştirmek istediğiniz aktivitelere göre konaklama seçimi yapmak önemli avantajlar kazandırıyor. Kentte birçok farklı özelliğe sahip seçenek olması da bu seçimi kolaylaştırıyor. Örneğin, vaktinizin büyük çoğunluğunda çevreyi gezmeyi düşünüyorsanız apart otel ve pansiyon alternatiflerini tercih edebilirsiniz.
 • Konaklama seçenekleri arasında tercih yaparken sunulan hizmetleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Havuz, spa, masaj gibi hizmetlerden faydalanabileceğiniz oteller ile günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Böylece gezilerinizde çok daha konforlu hissedebilirsiniz.
 • Seyahat planı yaparken bölgede düzenlenen etkinlik ve festivallerin tarihlerini dikkate alabilirsiniz. Yılın farklı dönemlerinde gerçekleştirilen aktivite imkanları ile hem sevdiklerinizle özel anılar biriktirebilir hem de bölgenin yöresel özelliklerini yakından inceleme fırsatı yakalayabilirsiniz.
 • Seyahat planını önceki aylardan yapmak Kahramanmaraş tatili için göz önünde bulundurabileceğiniz bir diğer husus olarak öne çıkıyor. Planlamanın önceden yapılması hem istediğiniz olanaklara daha kolay bir şekilde erişmenize hem de erken rezervasyon fırsatlarından yararlanarak bütçe dostu bir tatil avantajı elde etmenize yardımcı oluyor.
Örnek Harita Görseli
Haritada gör

Popüler Oteller

Haftanın Otelleri
Kapadokya
Kıbrıs
Palandöken
Sapanca
Bolu
Kartepe
Antalya
Bodrum
Mardin
Gaziantep

Kahramanmaraş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kahramanmaraş'ın Neyi Meşhur?

Kahramanmaraş neyi meşhur dendiğinde akla ilk olarak dünyaca ünlü dondurması geliyor. Formülü, kullanılan malzemeler, hazırlanışı ve servisiyle tamamen Kahramanmaraş'a özgü bir lezzet olan bu leziz dondurmaları, kentin tüm noktalarında tatma imkanı bulabilirsiniz. Serin suları, barajları, sayısız ırmağı, deresi ve gölleriyle su cenneti olarak adlandırılan Kahramanmaraş'ın diğer ünlü değeri ise şifalı suları. Kahramanmaraş'ın şifalı kaynak sularından olan Ekinözü içmeleri, sayısız faydalarından ötürü yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin kente akın etmesini sağlıyor. Kahramanmaraş; adına özgü hatıralar edinmek, geleneksel değerleri yansıtan eşyalara erişmek isteyenlere de zengin seçenekler sunuyor. Çivi kullanmadan yapılan ve ismine kündekari denilen oyma eşyalar; hayran kalacağınız eserler arasında en çok tercih edilen alternatifler oluyor. Bir diğer Kahramanmaraş geleneği olan yemeni, sim sırma ve bakır eşyalar en yaratıcı haliyle sergilenerek kündekarilere eşlik ediyor. En az dondurması kadar ünlü olan Kahramanmaraş tarhanasını ise dilerseniz cips olarak dilerseniz yemeklik olarak tüketebiliyorsunuz.

Kahramanmaraş Mutfağının Yemekleri Nelerdir?

Kahramanmaraş mutfağına özgü yemekler, kentin köklü tarihinden günümüze artarak gelen zenginliği ile kendine hayran bırakıyor. Kahramanmaraş restoranlarında en çok tercih gören bazı lezzetler arasında yer alan eli böğründe, ekşili Maraş kebabı, tarhana, firik, tırşik, tandır, sömelek köfte, içli köfte ve mumbarı tatiliniz sırasında afiyetle tadabilirsiniz. Tatlılardan ne var diye soracak olursanız damla sakızlı Maraş kahvesi ile tüketebileceğiniz meşhur Maraş dövme dondurması, çullama ve ballı börek seçeneklerini öneriyoruz.

Kahramanmaraş'ta Nerede Kalınır?

Kahramanmaraş, evinizde yaşadığınız huzuru aratmayan konaklama tesisleri ile misafir ağırlama sorumluluğunun üstesinden kusursuzca geliyor. Köklü tarihi ve zengin kültürel yapısı ile tüm yıl yerli ve yabancı pek çok konuğunu büyük bir ilgi ve alakayla ağırlayan kentte çeşitli konaklama alternatifleri bulunuyor. Ayrıntılarla uğraşmak istemiyorsanız lüks ve uygun Kahramanmaraş otelleri; otantik ve konforlu bir ortamda konaklamak istiyorsanız da butik otelleri tercih edebilirsiniz. Bütçe dostu alternatifleri değerlendirmek istiyorsanız apart otel seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Kahramanmaraş'a Ne Zaman Gidilir?

Kahramanmaraş nerede diye soracak olursanız, Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Bu nedenle de iklimsel koşullar anlamında tipik bir Akdeniz kenti. Kış aylarının diğer Akdeniz illerine nazaran daha soğuk geçtiği kuzey kesimler haricinde, kentin tüm kesimlerinde, yılın her mevsiminde tatil yapabilirsiniz. Kahramanmaraş hava koşulları da ılıman iklimin etkisiyle bölgeyi her yıl ziyaret edilebilir kılıyor. Yaz aylarında olduğu kadar bahar aylarındabölge, yayla turizmi açısından elverişli oluyor. Ayrıca bölgede düzenlenen uluslararası festivallere katılım sağlamak istiyorsanız, seyahatleriniz için Mayıs ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.

Kahramanmaraş'ın Mutlaka Görülmesi Gereken Yerleri Nerelerdir?

Kahramanmaraşturizm aktiviteleri, her dönem hız kesmeden devam ediyor. Konforlu otelinizde güzel bir Maraş sabahına uyandıktan sonra Eshab-ı Kehf'e giderek 309 yıldır uyuyan Yedi Uyurları ziyaret edebilirsiniz. Döngel, Galgamaç ve Çokran Şelaleleri, Yeşilgöz Obruğu, Fırnız ve Başkonuş yaylaları; Kumaşır Gölü ile Menzelet ve Ceyhan ırmaklarında kendinizi başka bir dünyada yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. gezilecek yerler arasında tarihi yapılar olarak Kahramanmaraş ve Hurman kaleleri, Mercimek Tepesi, Kapalı Çarşı, Kahramanmaraş Konakları, Taş Han, Elbistan Cami ve Germanicia Antik Kenti'ni öneriyoruz.