Tüm Fotoğraflar
Çok güzel
taş köprü(ceyhan köprüsü)

Kahramanmaraş Gezi Rehberi

Köklü geçmişi ve tarihi dokusu ile Kahramanmaraş, Türkiye'nin en asil ve kültürlü kentleri arasında yer alıyor. Her haliyle kendine bağlayan atmosferine kapılıp gideceğiniz bu eşsiz Akdeniz kentinde rüya gibi bir tatil planlıyorsanız sizler için hazırladığımız Kahramanmaraş gezi rehberi yazısına göz atabilirsiniz.

Kahramanmaraş Hakkında

Tarihçesi Paleolitik Çağ'a kadar uzanan Kahramanmaraş; tarihi, bereketli toprakları ve sahip olduğu doğal güzellikler açısından tüm devirlerin değerli görülen kentleri arasında yer alıyor. Kahramanmaraş harita konumu, farklı medeniyetlerin buluşma noktasında yer alıyor. Hititler tarafından kurulan şehir; zaman içerisinde pek çok devlet tarafından fethediliyor. Türk Kurtuluş Savaşı'nın başladığı yer olarak bilinen Kahramanmaraş'ı değerli kılan özelliklerinin başında, madalyalı tek şehir olması geliyor. Kahramanmaraş tarihi , uzak ve yakın geçmişe ışık tutacak derinliğe sahip. Kahramanmaraş hangi bölgede diye soracak olursanız Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Akdeniz'in kuzeydoğusunda yer alan bölge; Osmaniye, Adana, Kayseri, Gaziantep, Sivas, Malatya ve Adıyaman illeri ile sınır komşusu. 14.327 km2 'lik yüzölçümünü ile Türkiye'nin 11. büyük şehri olan kentin, 11 ilçeye ayrılan toprakları ağırlıklı olarak dağlar, platolar, doğal su kaynakları, ovalar ve yaylalardan oluşuyor. Mavinin ve yeşilin her tonuyla karşılaşacağınız şifalı suları bir yandan huzura kaçışa vesile olurken öte yandan Türkiye elektrik ihtiyacının %14'ünü karşılayarak üretim rekoru kırıyor. Akdeniz'in deniz görmeyen fakat en çok su kaynağına sahip olan kenti olan Kahramanmaraş'ın tarıma elverişli, bereketli toprakları ise %20'si endemik olmak üzere 2500 çiçekli bitkiye ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin en çok endemik bitkiye sahip olan bölgelerinden olan kentin temiz havası ve soğuk suları ile ünlü toprakları; zeytin, sebze ve meyve üretiminde de öncü bölgeler arasında yer alıyor. Kahramanmaraş'ın başlıca geçim kaynaklarını turizm, tarım ve hayvancılık ile el sanatları zanaatkarlığı oluşturuyor. Bozulmamış doğası ile beğeni toplayan Kahramanmaraş; tarihi, suları, kaplıcaları, dağları, yaylaları ve insanın ruhunu kuşatan sokakları ile ilgi topluyor. Tabiatın en doğal halini yansıtan yanıyla huzurlu ve sağlıklı bir tatilin hayalini kuran yerli ve yabancı turistlerin de öncelikli tercihleri arasında yer alıyor. Akdeniz'in ılık rüzgarları ve doğu mistisizminin harmanıyla karşılaşacağınız Kahramanmaraş'ta en az dondurması kadar serin ve bir o kadar da tatlı günler geçirebilirsiniz.

Kahramanmaraş Yol Tarifi

Kahramanmaraş'a nasıl gidilir diye soracak olursanız, vaktiniz ve seyahat tercihleriniz ölçüsünde değerlendirebileceğiniz üç farklı seçenek önerebiliriz. Akdeniz, Güneydoğu Anadolu, Doğu Anadolu ve İç Anadolu bölgelerinin bağlantı noktasında bulunan Kahramanmaraş'a, avantajlı konumu sayesinde kara yolu ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Türkiye'nin tüm illerinden kalkan otobüs seferleri ile direkt olarak ulaşabileceğiniz kentin merkezinde bulunan otogarından konaklama tesisinize zahmetsizce ulaşabilirsiniz. Kahramanmaraş, güçlü kara yolu ağı sayesinde özel aracınızla yapmayı planladığınız seyahatleriniz için de ideal ve konforlu alternatifler arasında yer alıyor. Akıllı cihazınızdan alacağınız Kahramanmaraş yol tarifi yardımı ile seyahatinizi kolaylaştırabilirsiniz. Dilerseniz Kahramanmaraş haritası ile daha heyecanlı, bol manzaralı ve özgür bir seyahat yapabilirsiniz. İstanbul, İzmir gibi batı illerinden 11 saatte, kuzey illerinden 7 saatte erişebileceğiniz kente nostaljik bir giriş yapmak istiyorsanız treni tercih edebilirsiniz. Tren yolu ile erişim, ağırlıklı olarak doğu illeri ile Adana, Mersin ve Ankara illeri arasında sağlanıyor. Eğer hızlı bir yolculuk istiyorsanız da hava yolu seçeneği de mevcut. Kahramanmaraş'a, Türkiye'nin tüm illerinden olan uçak seferleri ile çok daha kısa sürede ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kahramanmaraş İklimi

Akdeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kavuşma noktasında yer alan Kahramanmaraş, yer yer değişkenlik gösterse de genel itibari ile Akdeniz iklimi özellikleri sergiliyor. Bozulmuş Akdeniz iklimi olarak tabir edilen Kahramanmaraş hava durumu, kent merkezi ve güney kesimlerde ılıman, kuzey kesimlerde ise sert olmayan karasal iklimin etkilerini gösteriyor. Yılın tüm mevsimlerinde konforlu bir tatil imkanı sunan Kahramanmaraş'ın, ılık ve yağışlı geçen kış aylarında kar yağışı yalnızca 1 hafta sürüyor. Sıcak ve kurak geçen yaz aylarının en büyük avantajı ise ılık Akdeniz rüzgarlarının kent genelinde hissedilen etkisi oluyor. Bölge, ocak ayında en soğuk; haziran, temmuz ve ağustos aylarında ise en sıcak dönemlerini yaşıyor. Batıdan doğuya, güneyden kuzeye doğru azalan sıcaklık değerleri ise ağırlıklı olarak kuzey kesimlerde yer alan yaylalara etki ediyor. Kış ve bahar aylarında yağmuruna, yazın ise serin sularına denk geleceğiniz Kahramanmaraş'ın iklimsel koşulları ve temiz havasında aradığınız huzuru kolaylıkla bulabilirsiniz.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Sular Hotel
7

2 misafir değerlendirdi.

Kazancı Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Hampton by Hilton Kahramanmaraş
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kalaylıoğlu Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Büyük Maraş Hotel
9

3 misafir değerlendirdi.

Sword Otel Elbistan
10

5 misafir değerlendirdi.

Otel BLC
8

1 misafir değerlendirdi.

Hotel Alcazar
10

1 misafir değerlendirdi.

Efes Otel Kahramanmaraş
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Efe's Otel
9

2 misafir değerlendirdi.

Grand Vav Hotel
10

3 misafir değerlendirdi.

Akıncılar Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Alp Rezidans Kahramanmaraş
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Akıncılar Apart Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Saffron Hotel Kahramanmaraş
8

6 misafir değerlendirdi.

Clarion Hotel Kahramanmaraş
8

4 misafir değerlendirdi.

Tayfun Rental House
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Tayfun Rental House Kahramanmaraş
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Hotel La Ville
10

1 misafir değerlendirdi.

Kentpark Exclusive Hotel
8

3 misafir değerlendirdi.

Otel Germanicia
10

1 misafir değerlendirdi.

Altuntürk Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kentpark Premium Hotel
1

2 misafir değerlendirdi.

Arsan Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Rönesans Konaklama Kahramanmaraş
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Stay Inn Tayfun Hostel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Ramada Kahramanmaraş Hotel
9

10 misafir değerlendirdi.

Orkis Palace Thermal
7

11 misafir değerlendirdi.

Tatlı Su Termal Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Özger Termal Otel
7

22 misafir değerlendirdi.

Himalaya Apart Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Başkonuş Yaylası Orman Evleri
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Tekirhan Otel
1

1 misafir değerlendirdi.

Nurdağı Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.

Kahramanmaraş Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kahramanmaraş neyi meşhur dendiğinde akla ilk olarak dünyaca ünlü dondurması geliyor. Formülü, kullanılan malzemeler, hazırlanışı ve servisiyle tamamen Kahramanmaraş'a özgü bir lezzet olan bu leziz dondurmaları, kentin tüm noktalarında tatma imkanı bulabilirsiniz. Serin suları, barajları, sayısız ırmağı, deresi ve gölleriyle su cenneti olarak adlandırılan Kahramanmaraş'ın diğer ünlü değeri ise şifalı suları. Kahramanmaraş'ın şifalı kaynak sularından olan Ekinözü içmeleri, sayısız faydalarından ötürü yıl boyunca çok sayıda yerli ve yabancı turistin kente akın etmesini sağlıyor. Kahramanmaraş; adına özgü hatıralar edinmek, geleneksel değerleri yansıtan eşyalara erişmek isteyenlere de zengin seçenekler sunuyor. Çivi kullanmadan yapılan ve ismine kündekari denilen oyma eşyalar; hayran kalacağınız eserler arasında en çok tercih edilen alternatifler oluyor. Bir diğer Kahramanmaraş geleneği olan yemeni, sim sırma ve bakır eşyalar en yaratıcı haliyle sergilenerek kündekarilere eşlik ediyor. En az dondurması kadar ünlü olan Kahramanmaraş tarhanasını ise dilerseniz cips olarak dilerseniz yemeklik olarak tüketebiliyorsunuz.

Kahramanmaraş mutfağına özgü yemekler, kentin köklü tarihinden günümüze artarak gelen zenginliği ile kendine hayran bırakıyor. Kahramanmaraş restoranlarında en çok tercih gören bazı lezzetler arasında yer alan eli böğründe, ekşili Maraş kebabı, tarhana, firik, tırşik, tandır, sömelek köfte, içli köfte ve mumbarı tatiliniz sırasında afiyetle tadabilirsiniz. Tatlılardan ne var diye soracak olursanız damla sakızlı Maraş kahvesi ile tüketebileceğiniz meşhur Maraş dövme dondurması, çullama ve ballı börek seçeneklerini öneriyoruz.

Kahramanmaraş turizm aktiviteleri, her dönem hız kesmeden devam ediyor. Konforlu otelinizde güzel bir Maraş sabahına uyandıktan sonra Eshab-ı Kehf'e giderek 309 yıldır uyuyan Yedi Uyurları ziyaret edebilirsiniz. Döngel, Galgamaç ve Çokran Şelaleleri, Yeşilgöz Obruğu, Fırnız ve Başkonuş yaylaları; Kumaşır Gölü ile Menzelet ve Ceyhan ırmaklarında kendinizi başka bir dünyada yaşıyor gibi hissedebilirsiniz. gezilecek yerler arasında tarihi yapılar olarak Kahramanmaraş ve Hurman kaleleri, Mercimek Tepesi, Kapalı Çarşı, Kahramanmaraş Konakları, Taş Han, Elbistan Cami ve Germanicia Antik Kenti'ni öneriyoruz.

Kahramanmaraş, evinizde yaşadığınız huzuru aratmayan konaklama tesisleri ile misafir ağırlama sorumluluğunun üstesinden kusursuzca geliyor. Köklü tarihi ve zengin kültürel yapısı ile tüm yıl yerli ve yabancı pek çok konuğunu büyük bir ilgi ve alakayla ağırlayan kentte çeşitli konaklama alternatifleri bulunuyor. Ayrıntılarla uğraşmak istemiyorsanız lüks ve uygun Kahramanmaraş otelleri; otantik ve konforlu bir ortamda konaklamak istiyorsanız da butik otelleri tercih edebilirsiniz. Bütçe dostu alternatifleri değerlendirmek istiyorsanız apart otel seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Kahramanmaraş nerede diye soracak olursanız, Akdeniz Bölgesi'nde yer alıyor. Bu nedenle de iklimsel koşullar anlamında tipik bir Akdeniz kenti. Kış aylarının diğer Akdeniz illerine nazaran daha soğuk geçtiği kuzey kesimler haricinde, kentin tüm kesimlerinde, yılın her mevsiminde tatil yapabilirsiniz. Kahramanmaraş hava koşulları da ılıman iklimin etkisiyle bölgeyi her yıl ziyaret edilebilir kılıyor. Yaz aylarında olduğu kadar bahar aylarındabölge, yayla turizmi açısından elverişli oluyor. Ayrıca bölgede düzenlenen uluslararası festivallere katılım sağlamak istiyorsanız, seyahatleriniz için Mayıs ve Eylül aylarını tercih edebilirsiniz.