Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Resmi Daireler

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kahramanmaraş civarında görülmesi gereken 2 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Kahramanmaraş Taş Medrese
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Kahramanmaraş
Elbistan Ulu Cami
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(5 yorum)
Kahramanmaraş

2 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Kahramanmaraş köklü bir tarihi kültüre olarak karşımıza çıkıyor. Bu bağlamda Kahramanmaraş gezilecek yerler listesi oluşturmak isteyen ziyaretçileri birden fazla tarihi mekan bekliyor. Kahramanmaraş tarihi yerleri denilince akla ilk gelen yerlerden bir tanesi Elbistan Ulu Cami olarak karşımıza çıkıyor. Anadolu Selçuklu sultanlarından olan II.

Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından özel bir talep üzerine Elbistan Valisi Emir Mübariziddin Çavlı’ya yaptırıldığı düşünülüyor. 1240 senesinde yaptırılmış olan caminin, 1507 senesinde Dulkadiroğulları Beyliği döneminde ise tahribata uğradığı biliniyor.

Mimari tarihimiz açısından oldukça önemli olan Elbistan Ulu Cami’nin kendi dönemi ve sonraki dönemlerde inşa edilecek olan pek çok camiye örnek teşkil ettiği düşünülüyor. Özellikle Mimar Sinan’ın burayı ziyaret ettiği ve tasarladığı eserlerde bu camiden de esinlendiği biliniyor.

Maraş’ta gezilecek yerler rotasındaki bir diğer durağınız Hurman Kalesi olabilir. Sarp kayalıklar üzerinde kurulu olan Hurman Kalesi’nin tarihi hakkında kısıtlı bilgiler olmakla birlikte kalenin Bizans döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Günümüze dek harap bir halde ulaşmış olsa da Hurman Kalesi tarihsever gezginler için dikkat çekici bir rota oluyor.

Kahramanmaraş tarihi yerleri ve kaleleri içerisinde bir diğer önemli mekan Kahramanmaraş Kalesi’dir. Kent merkezinde bulunan bir tepenin üzerinde yer alan kale, günümüze dek pek çok farklı onarımdan geçiyor. Yapılan çalışmalar neticesinde kale bölgesinde Geç Hititler Dönemi tarihi eserleri bulunuyor.

İlerleyen süreçte ise Med, Pers, Kapadokya Krallığı, Bizans, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı Devleti dönemlerinde camiye pek çok ilaveler ve tamir çalışmaları da yapılıyor. Dikdörtgen planına sahip olan Kahramanmaraş Kalesi, merkezi konumu ile ziyaret edilirliğini de artırıyor.

Dulkadiroğulları döneminde inşa edildiği düşünülen Kahramanmaraş Taş Han da Kahramanmaraş gezilecek yerler listesi arasında yer alıyor. Kahramanmaraş Kapalı Çarşı bitişiğinde yer alan bu han, 1650’li yıllarda Hatipzadelerden Mehmet Efendi, Ahmet ve Kalender Çelebi tarafından yaptırılıyor.

İki katlı bir yapı olarak ziyaretçilerin karşısına çıkan bu mekan, yapıldığı dönemde yolcu hanı olarak kullanılıyor. Alt kat mekanlar ahır ve depo olarak kullanılırken üst kat odaları ise hanı ziyaret eden yolcuların dinlenmesi için dekore ediliyor.

Bir diğer tarihi mekan olan Kahramanmaraş Taş Medrese ise dikdörtgen mimarisi ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ulu Cami’ye yakınlığı ve ulaşıma elverişli konumu ile yurdumuzdan ve dünyadan turistler tarafından yol boyunca ziyaret ediliyor.

Dulkadirli Alaüddevle Bey tarafından kızı için yaptırılan Kahramanmaraş Taş Medrese, düzgün kesme taş işçiliği ile Memluk tarzı pencere yapısı ile bölgeyi ziyaret edenlerin ilgisini çekiyor. Kahramanmaraş gezilecek yerler listesi arasına alınması tavsiye edilen medresenin bir de türbe kısmı bulunuyor.

Alaüddevle Bey’in vefat eden oğlu Şahruh Mehmed adına inşa ettirilen bu türbe, kale forma sahip olarak karşımıza çıkıyor. Türbenin içerisindeki sandukalardan bir tanesi Alaüddevle Bey’in kızına ait iken kalan 6 sanduka da Kurtuluş Savaşı kahramanlarına ait olarak ziyaretçilerin karşısına çıkıyor.

Kahramanmaraş Gezilecek Doğal Yerler

Kahramanmaraş gezilecek yerler listesi oluşturulurken tarihi mekanların yanı sıra doğal güzelliklere sahip olan alanları da unutmamak gerekiyor. Bölgede mesire yerlerinin yanında çeşitli mağaralar ve yaylalar dikkat çekici bir doğaya sahip olarak ziyaretçilerin dikkatini çekiyor. Kahramanmaraş gezilecek doğal yerler, bu bağlamda değerlendirildiğinde yerli ve yabancı turistlere pek çok seçenek sunuyor.

Kahramanmaraş gezilecek doğal yerler listesine baktığımızda, listenin ilk sıralarında eşsiz doğası ile Kumaşır Gölü yer alıyor. Şehir merkezine yaklaşık 9 kilometrelik bir uzaklıkta olan Kumaşır Gölü aynı zamanda Malik Ejder Türbesi’ne yakın lokasyonu ile dikkatleri çekiyor.

Göl çevresindeki doğal ve yeşillik alanlar hem piknik yapmak isteyen ziyaretçiler için hem de balık avlamak isteyenler için de oldukça elverişli.

Yayşan Yaylası Tabiat Parkı, Kahramanmaraş Tekir Yaylası ve Başkonuş Yaylası da doağ güzellikleri ile Kahramanmaraş gezilecek yerler arasında yer alıyor. Kahramanmaraş Tekir Yaylası’nı ziyaret ettiğinizde akarsuyun üzerine kurulmuş çardakları ziyaret edebilir, yayla yolu boyunca dinlenme tesislerine uğrayabilirsiniz. Bu bölgeyi ziyaret eden turistlere bölgenin meşhur bal ve yoğurdunu tatmaları da öneriliyor.

Başkonuş Yaylası ise, Kahramanmaraş’ta bulunan tabiat harikası mekanlardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Özel araç ile il merkezinden yaklaşık 45 dakikalık bir yolcuğun ardından Başkonuş Mağarasına ulaşılıyor. Bölge, yeşillikler içerisindeki tabiatı ile siz ziyaretçilerine eşsiz bir doğa yürüyüşü ve piknik olanağı sunuyor.

Başkonuş Yaylası’nın doğal güzellikleri içerisinde gecelemek isteyen misafirler için ise yöredeki konaklama tesisleri ideal bir seçenek değerlendiriliyor.

Kahramanmaraş gezilecek doğal yerler listesi sadece bunlarla sınırlı değil. Bölgede Döngel Mağarası, Savruk Mağarası, Direkli Mağara gibi önemli mekanlar bulunuyor. Buraları ziyaret rotanıza ekledikten sonra Çokran Şelalesi’ne de uğrayabilirsiniz. 15 metre yüksekten dökülen Çoktan Şelalesi’nin döküldüğü bölgedeki doğal havuzu ziyaret edebilir, bu eşsiz manzarayı hafızalarınıza kazıyabilirsiniz.

Bu doğal güzelliklerin yanı sıra Kahramanmaraş müzeler açısından da ziyaretçilerin yüzünü güldürüyor. Günümüze dek pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kahramanmaraş Müzesi, özellikle tarihsever ziyaretçilere hitap ediyor. Kahramanmaraş Müzesi sahip olduğu 7 ayrı sergi salonu ile ziyaretçilerine kültür ve tarih dolu bir gün geçirmeyi vadediyor.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Kahramanmaraş’a hangi sebeple giderseniz gidin siz değerli turistleri, bölgede tarihi yapılardan doğal güzelliklere değin pek çok değerli mekan bekliyor. Kahramanmaraş gezilecek yerler listesini oluşturup tatil rotanızı belirlerken Kahramanmaraş otelleri sayfamıza da göz atabilir, tatil planınızı kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kahramanmaraş için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Kahramanmaraş için gezilecek ücretsiz yerler : Kahramanmaraş Taş Medrese, Elbistan Ulu Cami, Kahramanmaraş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Kahramanmaraş için gezilecek yerler nelerdir?
Kahramanmaraş için gezilecek yerler : Kahramanmaraş Taş Medrese, Elbistan Ulu Cami, Kahramanmaraş konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.