İstinye Gezilecek Yerler

Yüzyıllar boyunca gören herkesin hayranlığını kazanan İstinye, günümüzde de gezilecek yerleriyle ve benzersiz koyuyla beğeni kazanmaya devam etmektedir.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
İstinye Gezilecek Yerler

Toplam 2 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

İstinye Tarihi Mekanlar

Yüzyıllar boyunca gören herkesin hayranlığını kazanan İstinye, günümüzde de gezilecek yerleriyle ve benzersiz koyuyla beğeni kazanmaya devam etmektedir.

İstinye gezilecek yerler tarihi mekanlar listesine eklenmesi gereken önemli noktalara bu sayfamızda yer vereceğiz.

İstinye'de ilk olarak Neslişah Sultan Camii'ni ziyaret etmenizi öneririz. Değirmek Sokak'ta bulunan cami, 1540 yılına inşa ettirilmiştir. İsmini ise II. Beyazıt'ın torunu Neslişah Sultan'dan alır. Fakat günümüze ulaşan cami orijinal bir yapıya sahip değildir. Çünkü Neslişah Sultan Camii, 1957 yılında yıkılmış ve yerine aynı noktada yeni bir cami yapılmıştır. Her ne kadar orijinal bir yapı olmasa da bölgedeki görülmeye değer tarihi yapıtların başında gelir.

Neslişah Sultan Camii'nin avlu kapısının yanında bulunan Abdülhamit Han Çeşmesi bulunuyor. 1782 yılında yapılan bu çeşme de görülmeye değer bir nitelik taşımaya devam etmektedir.

İstinye gezilecek yerler listenize eklemenizi tavsiye ettiğimiz yerlerden biri de Kürkçübaşı Mescidi'dir. 17. yüzyıl eserlerinden biri olan mescit hakkında pek fazla bir bilgi bulunmamaktadır. Kürkçübaşı Mescidi de Neslişah Sultan Camii gibi orijinalliğinden uzaklaşmıştır. Bir yangın sonucu tamamen harap olan mescidin yerine yeni bir mescit yapılmış ve yine aynı isim verilmiştir.

Mahmut Çavuş isimli bir kişi tarafından inşa ettirilen ve aynı ismi taşıyan Mahmut Çavuş Mescidi de İstinye'deki gezi rotalarınızdan biri olabilir. Mahmut Çavuş Mescidi kolay bir ulaşım yoluna sahiptir. İstinye Devlet Hastanesi'ne yakın bir yerde bulunmaktadır.

Gazi Semiz Ali Paşa'nın 1460 yılında inşa ettirdiği İstinye Hamamı'nın bir diğer adı Neslişah Sultan Hamamı'dır.

İstinye'nin en çekici tarihi yapıtı Faik Bey Yalısı'dır. Boğaz'ı süsleyen bir yapı olan Faik Bey Yalısı, göz dolduran mimarisiyle beğeninizi kazanacak.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın