Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

İstanbul'da Yamaç Paraşütü

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

İstanbul'da Yamaç Paraşütü Hakkında

Uçmak bir tutkudur. Yamaç paraşütü de bu tutkuyu gerçeğe dönüştüren bir doğa sporu. Rüzgar teninize dokunurken, kendinizi boşlukta süzülürken bulursunuz birden. Gerisi ise müthiş bir dinginlik ve özgürlük Ülkemizde yamaç paraşütü denince akla ilk olarak Ölüdeniz’ de bulunan Babadağ geliyor. Aslında bu sporu icra edebileceğiniz pek çok alan bulunuyor.

Evet, belki İstanbul’ da yamaç paraşütü yapabilmek için kalkış ve iniş alanlarının yeterli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Ancak İstanbul’ da da bu heyecanı yaşayabileceğiniz bölgeler mevcut. İşte onlardan bazıları Ormanlı ormanlida yamac parasutu İstanbul’ a 90 km mesafede bulunan Çatalca’ nın şirin bir köyü Ormanlı.

Ormanlı’ da yelken (soaring) uçuş tekniğiyle ve eğer uygun bir rüzgar da varsa saatlerce bu deneyimi yaşayabilmeniz mümkün. Ormanlı’ nın kalkış ve iniş alanları, diğer bölgelere göre daha kolay olması da bu bölgeyi tercih edilebilir kılıyor. Ormanlı, yamaç paraşütüne yeni başlayanlar içinde oldukça uygun bir yer. Karaburun

karaburunda yamac parasutu İstanbul’ un Arnavutköy ilçesi sınırları içerisinde bulunan Karaburun, İstanbul’ un en güzel sahillerinden birine sahip olmakla birlikte, kuzey, kuzeybatı ve kuzeydoğuya bakan kalkış tepeleri ile yamaç paraşütü için oldukça elverişli bir bölge. Karaburun, ana, köyüstü ve otopark olmak üzere toplam 3 pistten oluşuyor.

Karaburun’ un irtifası Ormanlı’ dan biraz daha fazla olduğu için belirli bir seviyeye ulaşmış pilotlar için daha uygun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak tandem yani deneyimli pilotlar eşliğinde de uçuşlar yapılıyor elbette.

Şamlar Köyü samlar koyunde yamac parasutu İstanbul Başakşehir’ de bulunan Şamlar Köyü, Türk Hava Kurumu’ na (THK) bağlı olarak çalışmalarını sürdüren THK İstanbul Sportif Havacılık Kulübü’ nün ağırlıklı olarak eğitimlerini sürdürdüğü bir bölge. Sazlıbosna Barajı’ na bakan tepelerde, eğitim uçuşları gerçekleştiriliyor. Şamlar Köyü’ nde güney ve kuzey olmak üzere iki yamaç bulunuyor. Tepekent

tepekentte yamac parasutu İstanbul Büyükçekmece’ de bulunan Tepekent’ de yamaç paraşütü yapabilmek için 5 – 6 tane tepe bulunuyor aslında. Her birinin irtifası birbirinden farklı ancak Tepekent’ in en büyük sağladığı kolaylık, vasıta kullanmadan defalarca tepeye çıkılıp uçuş yapılabilmesi.

Yorum / Değerlendirme

İstanbul'da Yamaç Paraşütü
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?