Hz. İbrahim Yolu
Hz. İbrahim Yolu - Görsel 1
Hz. İbrahim Yolu - Görsel 2
Hz. İbrahim Yolu - Görsel 3
Hz. İbrahim Yolu - Görsel 4

Hz. İbrahim Yolu

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Hz. İbrahim Yolu Hakkında

Hz. İbrahim'in izinde, Tunç Çağı'ndan yani yaklaşık 4000 yıl öncesine dayanan hikayesini bizler bilsek de dünya çapında bu hikayeyi bilmeyen daha milyonlarca kişi var. Hz. İbrahim, günümüzde milyarlarca insanın ilgisini çekmeye başlayan ruhani ve kültürel bir geleneğin başlangıcında bir yere sahiptir.

Bugün Orta Doğu'daki kutsal mekanlarda ve tarihi kentlerde hala hatırlanmakta ve kutlanmaktadır. Ülkemizde ise Hz. İbrahim'in anısı, belki de en çok, Türkiye'nin güneydoğusunda yer alan Şanlıurfa halkı tarafından yaşatılmaktadır. Şanlıurfa; eski bir efsanede de olduğu gibi onun, doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği şehir olarak anlatılmaktadır.

Tüm anlatılarla da bu şehir, bin yılı aşkın bir süredir bir hac merkezi olagelmiştir. Bu külte ait mağara, cami, bahçe ve havuzlardan oluşan bir yapı kompleksi, Şanlıurfa'nın kent merkezinde tüm heybetiyle durmakta ve ziyaret edilmektedir. Buradan yürüyerek yalnızca bir gün uzaklıktaki Harran'a, Hz.

İbrahim'in kutsal topraklarına ve oradan da Mekke'ye giden yolculuğunun başladığı yere gidilir. Bu yürüyüş güzergahı bir grup kutsal ve tarihi yeri, tek bir rotada yani Hz. İbrahim'in izinde buluşturmaktadır. Hz. İbrahim Yolu, Orta Doğu'da bu kültürün izini takip eden bir yürüyüş rotasıdır.

Bu toprakları tanımak, buradaki ruhani ve kültürel geleneği keşfetmek için dünyanın dört bir yanından gezginler gelmektedir. Bu yolda yürüyenler tarihi ve kutsal yerleri keşfetmekle kalmayıp Hz. İbrahim'in mirası olan misafirperverlik ve dostluğu da deneyimleme şansını yakalamaktadır. Rotanın Türkiye bölümü, Şanlıurfa bölgesindeki Hz. İbrahim'in mirasını anmak ve kutlamak için oluşturulmuştur.

Yerel bir refakatçi eşliğinde yürünebilen bu rota, 170 km uzunluğundadır. Yürüyüş için uygun zamanlar, Şubat-Mayıs ve Ekim-Kasım arasıdır ve yaz ayları fazla sıcaktır. Rota boyunca, hayatları atalarıyla benzer özellik taşıyan köylülerle tanışma fırsatı da bulabileceğinizi unutmayın.

Yorum / Değerlendirme

Hz. İbrahim Yolu
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?