Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Şanlıurfa Merkez mekan profili ve Haleplibahçe Mozaik Müzesi hakkında detaylı bilginin yer aldığı tanıtım sayfası.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi

9.0puan

Haleplibahçe Mozaik Müzesi Tanıtımı

Türkiye'nin en büyük müzesi olan Şanlıurfa Müzesi'nin hemen yanında bulunuyor Haleplibahçe Mozaik Müzesi. En az Zeugma Mozaik Müzesi kadar ilgi çeken müzede, özellikle Amazon Kadınları mozaiği tüm turistlerin ilgi odağı olmuş durumda. Şanlıurfa Belediyesi'nin alt yapı çalışmaları sırasında bulunan bu mozaikler, hemen sonra arkeolojik kazılarla ortaya çıkarılmış. Haleplibahçe Mozaik Müzesi de, mozaiklerin bulunduğu alana, Roma villalarını içine alacak şekilde inşa edilmiş.

Haleplibahçe Mozaik Müzesi, mitolojide ismi geçen kadın savaşçı Amazonların tasvir edildiği tek mozaiğe de ev sahipliği yapılıyor. Amazon kadınlarının av sahneleri ile dolu olan bu mozaiğin hemen yanında ise 16 yıl önce yurtdışına kaçılıran Orpheus mozaiği sergileniyor. Evet, Orpheus mozaiğinin evine dönmesi gerçekten çok güzel bir haber.

Eğer yolunuz Şanlıurfa'ya düşerse, Haleplibahçe Mozaik Müzesi'ni de ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

1 misafir tavsiyesi

  • Tarihe Göre Listele
  • Puana Göre Listele
  • En Faydalılar
9
Gitmeye karar verdim

-

Ben daha yeni müzenin olduğunu öğrendim ve gitmeye karar verdim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Yakınındaki Oteller

Haritada göster

  • Şanlıurfa Merkez

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler