Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz
Telefon

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi Hakkında

Bursa’ nın Nilüfer ilçesine bağlı Gölyazı kasabasında yer alan Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve özgün örneklerinden biri. Bazı kaynaklara göre Hagias Georgias Kilisesi olarak da bilinen kilise, Aziz Georgias’ a ithaf edilmiş. Kilisenin yapım tarihi 19.

yüzyıl olarak biliniyordu ancak restorasyon çalışmaları sırasında ortaya çıkan 1903 ibaresi, büyük ihtimalle kilisenin bitiş tarihini gösteriyor. Üç nefli, dikdörtgen planlı bir bazilika olan Gölyazı Aziz Panteleimon Kikisesi, mübadele zamanına kadar ibadet mekanı olarak kullanılıyormuş.

Bu tarihten itibaren ise çeşitli amaçlarla kullanılan kilise, zamanın ve yangınların etkisi ile ciddi hasarlar alarak günümüze ulaşmayı başarmış. Bursa Nilüfer Belediyesi tarafından aslına uygun olarak restore edilen Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi, yenilenme çalışmalarından sonra kültürevi olarak 2014 yılından beri ziyarete açık.

Olur da bir gün yolunuz Gölyazı’ na düşerse eğer, Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi’ ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Gölyazı Aziz Panteleimon Kilisesi
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?

Konum

Örnek Harita Görseli
Haritada gör