En lezzetli Gökçeada yemekleri ve Gökçeada neyi meşhur

Gökçeada'nın Neyi Meşhur

Doğal yaşamın zenginliği ile öne çıkan Gökçeada, ülkemizin en batı ucunda olmasından dolayı "güneşin en son battığı yer" olarak nitelendiriliyor…

Gökçeada'nın Neyi Meşhur

Doğal yaşamın zenginliği ile öne çıkan Gökçeada, ülkemizin en batı ucunda olmasından dolayı "güneşin en son battığı yer" olarak nitelendiriliyor…

Kuzey Ege'nin iki Türk adasından biri olan Gökçeada, ülkemizin en büyük adası olma özelliği taşıyor. Bozcaada'nın yaklaşık sekiz katı büyüklüğünde olan Gökçeada, 1970 yılına kadar İmroz ismiyle anılıyordu. Doğal yaşamın zenginliğiyle öne çıkan Gökçeada, Türkiye'nin en batı ucu olması dolayısıyla da, "güneşin en son battığı yer" olma unvanı taşıyor.

Çanakkale'ye bağlı olan Gökçeada'da, Gökçeada Merkez dışında, 10 köyde daha yerleşim bulunuyor. Adaya ulaşım ise yalnızca deniz yoluyla sağlanabiliyor. Arabalı vapurun yanı sıra, yayalar için de deniz otobüsü kullanılıyor. Ada içerisinde ise her türlü ulaşım aracı mevcut.

Gökçeada'nın neyi meşhur, Gökçeada'da ne yenir gibi merak ettiklerinizi aşağıdaki listemizde bulabilirsiniz.

Dibek Kahvesi: Gökçeada'nın meşhur dibek kahvesini mutlaka için. Üstün nitelikli kahve çekirdeğinin özel yöntemlerle kavrularak aroma kazandırılmasından sonra, taş dibekte öğütülerek oluşturulan dibek kahvesi, mangal ateşinde bakır cezve ile pişiriliyor. Lokum ile servis edilen bu meşhur kahvenin tadına kesinlikle bakmalısınız.

Sakızlı Muhallebi: Sakızlı muhallebi de Gökçeada'nın meşhur lezzetlerinden biri. Özellikle dibek kahvesi eşliğinde çok güzel gidiyor.

Bademli Kurabiye: Gökçeada'nın meşhur bademli kurabiyesi, öyle sıradan bir kurabiye değil kesinlikle. İçindeki malzemenin kaliteli olmasının yanı sıra, ustaların hünerli ellerinin sihirli dokunuşlarının da büyük bir payı var bu kurabiyede. Yolunuz Gökçeada'ya düştüğünde bademli kurabiyeyi mutlaka deneyin, hatta sevdiklerinize de götürün.

Sualtı Dalışı: Bilindiği gibi Gökçeada, Türkiye'nin ilk ve tek sualtı milli parkına ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle sualtı dalışının ayrı bir yeri var Gökçeada'da. Ada içerisinde bir tane dalış merkezi de bulunuyor.

Rüzgar Sörfü: Rüzgarıyla ünlü olan Gökçeada, ülkemizde rüzgar sörfüne en elverişli yerlerden biri. Adada pek çok sörf kulübü yer alıyor. Hepsinde de profesyonel eğitimciler mevcut. Gökçeada'ya geldiğinizde, siz de eğitim alabilir ve bu heyecana katılabilirsiniz.

Tekne Turu: Gökçeada'nın keşfedilmesi zor olan cennet köşelerine gitmek için sabah saatlerinde gerçekleşen tekne turlarına katılabilirsiniz.

Rum Köyleri: Kökenleri yüzyıllar öncesine dayanan Rum köyleri, Gökçeada'nın gezilmesi gereken en meşhur yerleri arasında. Nostaljik havalarıyla büyüleyici bir atmosfere sahip olan Rum köyleri, Gökçeada'yı tam anlamıyla hissetmeniz açısından mutlaka gezmeniz gereken yerlerden.

Plajlar: Gökçeada'da denize girebileceğiniz, doğallığı bozulmamış pek çok koy bulunuyor. Her biri cennet misali olan bu koylarda denize girmenin tadı gerçekten de bir başka. Gökçeada'da rüzgar kuzey yönünden estiği için, daha sakin ve rüzgarsız olan güney kıyılarını tercih edebilirsiniz.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın