Gebze Teknik Üniversitesi

  • Kocaeli / Gebze
  • Cumhuriyet, 2254. Sk. No:2, 41400 Gebze/Kocaeli

Gebze Teknik Üniversitesi

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ); Gebze/Kocaeli'nde, 3 Temmuz 1992 yılında Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adıyla kurulmuş olan ve daha sonra 2014 yılında Gebze Teknik Üniversitesi adıyla öğretim vermeye başlayan bir devlet üniversitesidir.

Gebze Teknik Üniversitesi, Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü adına sahipken, Türkiye'de iki yüksek teknoloji enstitüsünden biriydi. Daha sonra TBMM tarafından kabul edilen yasa teklifi ile Üniversite olarak yeniden yapılanmıştır. Gebze Teknik Üniversitesi eğitim-öğretim hayatına; 18 fakülte, 18 lisans bölümü, 9 enstitü ve 50 lisansüstü ve doktora programı ile devam etmektedir.

Ortalama 8 bin öğrenciye eğitim sağlayan Gebze Teknik Üniversitesi'nde, %60'dan fazla öğrenci lisansüstü düzeyinde eğitim almaktadır. 4 lisans öğrencisine 1 öğretim elemanı düşen Gebze Teknik Üniversitesi'nde, öğretim üyelerinin büyük çoğunluğu doktoralarını ABD ve İngiltere'de tamamlamıştır. Uluslararası eğitime katkı sağlayan Gebze Teknik Üniversitesi, Türkiye'nin teknoloji üreten ülkeler arasına girmesine olanak sağlayacak olan Bilişim Vadisi'nin de ortaklarındandır.

İlçe merkezine 10 km mesafede bulunan Gebze Teknik Üniversitesi'ne, özel araçlar ve çeşitli toplu taşıma araçları ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın