Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Galata Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Galata Tarihi Mekanlar

İstanbul'un tarihi semtlerinden biri olan Galata'da gezilecek pek çok tarihi yapı bulunuyor. Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma bu yapıların hangileri olduğuna göz atmadan Galata gezinize başlamayın...

Galata Kulesi: İstanbul'un simgelerinden biridir Galata Kulesi ve aynı zamanda da Galata denince akla gelen ilk görüntülerin baş rolündedir. 1349 yılında Cenovalılar'ın inşa ettiği, yüzyıllar boyunca pek çok defa hasar görüp yeniden yapılan Galata Kulesi'ne çıkıp seyir terasından muhteşem İstanbul manzarasını görebilir, dilerseniz Galata Meydanı'nda dolaşabilirsiniz.

Tophane-i Amire: Osmanlı döneminin en güzel askeri yapılarından biri olan Tophane i Amire günümüzde Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin kültür ve sanat merkezi olarak faaliyet gösteriyor. Bu muhteşem yapıyı gezmeden Galata gezinizi tamamlamış sayılmazsınız.

Kamondo Merdivenleri: Osmanlı döneminin en tanınmış ailelerinden olan Kamondo ailesi tarafında yaptırılan Kamondo Merdivenleri sıra dışı mimarisi ile Galata gezinizin ilgi çekici duraklarından biri olacak.

Voyvoda Karakolu: Tanzimat dönemi eserlerinden olan Voyvoda Karakolu günümüzde de karakol olarak kullanılıyor. Üzerinde halen döneme ait armaların yer aldığı bina geçtiğimiz yıllarda restore edildi.

St. Peter ve St. Paul Kiliseleri: Galata, İstanbul'un en önemli gayrimüslim merkezlerinden biri olduğundan burada pek çok ibadethane görmeniz mümkün. Bu yapılar arasında ise St. Peter ve St. Paul kiliseleri görmenizi önerdiiğimiz yerlerden. 15. yy'dan kalan bu yapılar aynı zamanda Galata Surları'na ait kulelere de ev sahipliği yapıyor.

Terziler Sinagogu: İstanbul'un en güzel mimari yapıya sahip ibadethanelerinden biri olan Terziler Sinagogu 1893 yılında inşa edilmiştir. Günümüzde sanat galerisi olarak hizmet veren bu eşsiz yapı Felek Sokak'ta yer alıyor.

Aşkenazi Sinagogu: Galata ve çevresi aynı zamanda sinagogları ile de ünlü bir yer. Aşkenazi Sinagogu bu sinagoglar içinde en bilineni. Neve Şalom Sinagogu, Tofre Begadim Aşkenazi Sinagogu, İtalyan Sinagogu da Galata'da gezilecek yerler arasında.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Galata Meydanı
Galata Meydanı
Beyoğlu / İstanbul
Türkiye
Hera Capulcu tarafından...

-

Galata kulesi tarihi mirasımız, emanetimiz. Gölgesi sokak müziği yapan gruplar ve sanatsal etkinliklere hizmet ederken şimdi Beltur'un plastik masa ve sandalyeleri ile dolu. Banklar söküldü, ticaret başladı. Beltur kazansın, kültür yansın, miraslar yok olsun...

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)