Tüm Fotoğraflar
Foça bir efsane
İzmir'in gözbebeği

Foça Gezi Rehberi

Sahil kasabası olan Foça, yeşilin ve mavini buluşma noktası olan bir tatil merkezi olarak biliniyor. Foça, tarihi ve doğal güzellikleriyle her sene birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.Foça ile ilgili bilgi almak ve tatil planınızı ona göre ayarlamak isterseniz Foça gezi rehberi olarak hazırladığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

Foça Hakkında

Saf kalabilmiş doğası, mavi deniziyle Foça, ülkemizin cennet köşeleri arasında yer alıyor. Bu özelliklerinin yanında gelişmiş tesisleri, sıcak insanlarıyla her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Foça turizm faaliyetleri, yoğun olarak yaz dönemlerinde görülmekle birlikte yılın her döneminde sürüyor. Batısı ve kuzeyi Ege Denizi'yle çevrili olan Foça, Antik çağda yerleşimin görüldüğü bir bölge olarak biliniyor. Adı, denizde yaşayan fok balıklarından dolayı Phokaia olarak anılan bölge zamanla Foça ismine dönüşerek günümüz halini alıyor. Foça hangi bölgede diye soracak olursanız Ege bölgesinde İzmir 'in bir ilçesi olduğunu söyleyebiliriz. Foça nerede sorusunun tam cevabını arıyorsanız da İzmir'in kuzeyinde yer aldığını söyleyebiliriz. Sahip olduğu doğal güzellikler, temiz havası ve ulaşılabilir olması Foça'yı ülkemizin önemli turizm bölgesi haline getiriyor. Foça tarihi , M.Ö 11. yüzyıla dayanıyor. Foça'nın coğrafi konumu ve verimli topraklarıyla tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığı biliniyor. İyonyalılar, Cenevizliler, Phokaialılar gibi tarihte önemli bir yere sahip medeniyetler bunlardan bazıları olarak biliniyor. Helenistik dönemden birçok eseri Foça'da görebilmek mümkün. Athena Tapınağı, Liman Kutsal Alanı, Pers Anıt Mezarı bu eserler arasında yer alıyor. Osmanlı döneminden kalma taş evler, Fatih Cami ve Kayalar Cami de Foça'nın yakın tarihini barındıran önemli yapılar arasında yer alıyor. Foça haritası incelendiğinde doğusunda Aliağa, güneyinde Menemen ilçeleri olduğu görülüyor. Aynı zamanda iki tarafı denizle çevrili olan Foça'ya bağlı küçük adaların olduğunu görebilirsiniz. Yerleşim olmayan bu adalar teknelerle ziyaret edilebiliyor. Yüz ölçümü 251 km2 olan Foça, Türkiye'nin önemli turizm bölgeleri arasında yer alıyor. Turizm faaliyetlerinin artmasından önce bölgede balıkçılık ve tarım halkın geçim kaynakları olarak görülüyor. Foça'nın berrak denizi aynı zamanda bölgede dalış faaliyetlerinin oluşumunu beraberinde getiriyor. Zengin sualtı dünyasının rahatça görülebildiği Foça, dalış eğitimi ve faaliyetlerinin görüldüğü popüler bölgeler arasında bulunuyor. Tarih boyunca Akdeniz foklarının yaşam alanı olan Foça'nın koruma altında olan bazı bölgelerinde araştırma enstitüleri bulunuyor. Bu da bölgenin ziyaretçi potansiyelini oluşturan noktalar arasında yer alıyor.

Foça Yol Tarifi

Foça , ulaşım zenginliği açısından ziyaretçilere kolaylıklar sağlıyor. Foça yol tarifi için birçok farklı seçenek bulunuyor. Foça'ya nasıl gidilir derseniz bölgeye hava yolu, kara yolu, deniz yolu ve demir yolu ile ulaşım sağlamak mümkün. Foça'ya 90 km uzaklıkta bulunan havaalanına birçok noktadan uçuşlar bulunuyor. Havalimanından Foça'ya ulaşım ise servislerle veya taksiyle sağlanabiliyor. Bunun yanı sıra araç kiralama yoluyla da bölgeye ulaşabilmek mümkün. Havalimanından İzmir Banliyö ile de Foça'ya ulaşım imkanı buluyor. Ayrıca İzmir Banliyö ile şehrin birçok noktasından Foça'ya ulaşabilmek mümkün. Banliyö hattını yılın her döneminde kullanmak mümkün. Foça özel araç ile ulaşım için de uygun özellikler taşıyor. Yeşil doğa ve masmavi deniz eşliğinde keyifli bir yolculuk ile Foça'ya ulaşım sağlanabilir. Yaz aylarında Foça'ya deniz yolu ile ulaşım sağlamak mümkün oluyor. Karşıyaka ve Konak'tan Foça'ya vapur hatları açılıyor. Fakat bu yolu kullanmadan önce bir aksilik yaşamamak için vapur saatlerini araştırarak plan yapmak gerekiyor.

Foça İklimi

Foça harita konumuna baktığınızda Ege Bölgesi'nde olduğunu görebilirsiniz. Akdeniz ikliminin hakim olduğu Foça'da yazlar sıcak ve kurak kışlar ise ılık ve yağışlı geçiyor. Buna bağlı olarak bölgede Akdeniz bitki örtüsü makilere rastlamak mümkün oluyor. Foça'da görülen Akdeniz iklimi özellikleri bölgedeki toprakları tarıma elverişli hale getiriyor. Bu sayede iklim turizm ve tarım gibi farklı çalışma alanları oluşuyor. Foça hava durumu yaz dönemlerinde bakıldığında 40 derecelere kadar yükselebilen sıcaklıklar görülüyor. Bu dönemler bölgedeki turizm hareketliliğinin en yoğun yaşandığı aylar oluyor. Plajlar güneşin tadını çıkarmak için tercih edilen noktalar arasında yer alıyor. Foça hava sıcaklıkları yılın 7-8 ayında denize girmeye uygun olabiliyor. Bu da farklı dönemlerde bölgeyi ziyaret etme fırsatı sunuyor. Kış dönemlerinde yağışlar genellikle yağmur şeklinde görülüyor. Foça'da kar yağışı uzun aralıklarla görülebiliyor. Foça en soğuk günlerinin ocak aylarında yaşarken, haziran ayında da en sıcak günlerini yaşıyor. Foça gezi planları yapılırken bu bilgiler dikkate alınabilir.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
La Pansiyon
9

1 misafir değerlendirdi.

Limon Pansiyon
9

15 misafir değerlendirdi.

Bülbül Yuvası Butik Otel
9

10 misafir değerlendirdi.

Küçük Deniz Pansiyon
9

21 misafir değerlendirdi.

Fesleğen Otel Eski Foça
8

4 misafir değerlendirdi.

Zeki Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Foça Yalı Otel
8

19 misafir değerlendirdi.

Huri & Nuri Otel
10

26 misafir değerlendirdi.

Foça Palas
10

17 misafir değerlendirdi.

Otel Karacam
9

4 misafir değerlendirdi.

Foça Yakamoz Pansiyon
10

22 misafir değerlendirdi.

Mavi Su Pansiyon
10

88 misafir değerlendirdi.

Foça Denizkent Otel & Cafe
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Otel Melaike
9

9 misafir değerlendirdi.

Foça Otel 1887
10

6 misafir değerlendirdi.

Menendi Otel
10

8 misafir değerlendirdi.

Foça Kumsal Hotel
8

10 misafir değerlendirdi.

Şenyıldız Hotel
8

4 misafir değerlendirdi.

Club Mackerel
5

15 misafir değerlendirdi.

Foça Antik Otel
8

11 misafir değerlendirdi.

Ayshe Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Amphora Hotel Foça
7

2 misafir değerlendirdi.

Göker Apart Otel
9

9 misafir değerlendirdi.

Hanedan Hotel Foça
9

6 misafir değerlendirdi.

Sempatik Otel Güneş
10

3 misafir değerlendirdi.

Lola 38 Boutique Hotel
10

14 misafir değerlendirdi.

Navalia Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Siren Pansiyon
10

10 misafir değerlendirdi.

Athena Hotel
9

16 misafir değerlendirdi.

Lithos Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
İyon Pansiyon
9

21 misafir değerlendirdi.

Foça Ensar Otel
10

201 misafir değerlendirdi.

Foça Erguvan
10

20 misafir değerlendirdi.

Foça Otel Leon
8

18 misafir değerlendirdi.

Mark Warner Phokaia Beach Resort
7

15 misafir değerlendirdi.

Teras Motel
8

4 misafir değerlendirdi.

Hanedan Foça Flora Villas
9

10 misafir değerlendirdi.

Hanedan Beach Hotel & Beach Club
9

11 misafir değerlendirdi.

Jasmine Butik Pansiyon
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Artun Apart Otel
7

1 misafir değerlendirdi.

Mambo Beach Bungalow
10

3 misafir değerlendirdi.

Foçamor Otel
10

16 misafir değerlendirdi.

1881 Mavi Taş Otel
9

3 misafir değerlendirdi.

Villa Fokai
10

8 misafir değerlendirdi.

Deniz Otel Yeni Foça
10

14 misafir değerlendirdi.

Griffon Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Selena Butik Otel
8

1 misafir değerlendirdi.

Yeni Foça Ala Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Naz Hotel
8

8 misafir değerlendirdi.

Marina Boutique Hotel Foça
10

5 misafir değerlendirdi.

Foça Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ege ve Akdeniz mutfağının harmanlanması sonucu eşsiz tatları ortaya çıkaran Foça mutfağı denenmesi gereken yemekler barındırıyor. Foça'nın neyi meşhur diye düşünülünce, Ege otları, zeytinyağlılar ve su ürünleri Foça mutfağını oluşturan başlıca unsurlar arasında yer alıyor. Ebegümeci, arapsaçı gibi otlar bölgenin yöresel meşhur otlarından bazıları. Bu meşhur otlar taze yenilebildiği gibi kurutulup tüketilenleri de bulunuyor. Sahil bölgesi olması dolayısıyla bölgede birçok balık seçeneği bulunuyor. Yoğurtlu kupa da bölgenin meşhur bir balık yemeği olarak misafirlere servis ediliyor. Yoğurt ve balıktan oluşan bu yemek bölgede birçok restoran tarafından yapılıyor. Hamur işi denilince de Foça'da akla gelen ilk şey boyoz oluyor. Günün her saatinde tüketilen taze boyozlar bulabilmek mümkün. Yemek kültürünün yanı sıra Foça'ya adını veren Siren Kayalıkları da oldukça meşhur. Fok balıklarının doğal yaşam alanı olan bu kayalıkları ziyaret etmek, fokları görmek için birçok turist bölgeyi ziyaret ediyor. Denize girmenin ve su aktivitelerinin yasak olduğu bu kayalıklarda manzaranın keyfini çıkarmak mümkün.

Bir tatil beldesi olan Foça, misafirlerine farklı tarzlarda konaklama imkanları sunuyor. Farklı profillerdeki ziyaretçilere göre hazırlanan konsept otelleri Foça'da bulabilmek mümkün. Lüks bir konaklama isteyenler için her şey dahil seçenekler sunan lüks beach otellerin yanında, konsept butik otelleri de tercih edebilirsiniz. Foça'da sahil kenarında, gün batımının veya muhteşem deniz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz uygun Foça otellerinde eşsiz bir konaklama deneyimi yaşayabilmek mümkün.

Foça çarşısı alışveriş için misafirlerine birçok farklı ürün sunabilecek mağazalar barındırıyor. Bölgede el işçiliğiyle yapılan birçok hediyelik eşya, takı, süs eşyalar bulunuyor. Aynı zamanda el işlemesi tekstil ürünleri de çarşıdaki mağazalarda satışa sunuluyor. Foça'da pazar günleri kurulan bir semt pazarı da bulunuyor. Ege'nin yöresel otlarını, reçellerini, zeytinlerini bu pazarda bulabilmek mümkün.

Mavi bayraklı plajlara ev sahipliği yapan, berrak denizi ve temiz havasıyla Mersinakı Koyu Foça'da gezilecek yerler arasında yer alıyor. Doğal güzelliklerinin yanında tarihte uzun yıllar yerleşim yeri olarak kullanılmış olan Foça, zengin bir tarihi mirasa sahip. Dış Kale, Pers Anıt Mezarları, Beş kapılar Kalesi, Kybele Açık Hava Tapınağı Foça'da ziyaret edilmesi gereken tarihi noktalar arasında yer alıyor.

Foça'nın gün içerisindeki canlılığı, gece de aynı hızıyla devam ediyor. Farklı etkinliklerle Foça'da canlı bir gece hayatı bulunuyor. Günün ilk ışıklarına kadar devam eden etkinliklerde DJ performansları, canlı müzik etkinliği, konserler oluyor. Sakin bir gece geçirmek isteyenler için de sahil kenarında kafeler gece boyunca hizmet veriyor. Bölgede farklı profillere hitap edebilen gece hayatı etkinlikleri bulunuyor.