Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler
Temizle..

Kategori

Aktivite-Eğlence
Plaj
Turistik Yerler

İzmir Foça Gezilecek Yerler

İzmir civarında görülmesi gereken 3 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
Foça Karakum Plajı
Plaj
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme1/5 Kötü
(1 yorum)
İzmir
Mambo Beach Club
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
İzmir

3 mekandan 2 tanesi gösteriliyor

Foça Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

Foça Athena Tapınağı: Ion dünyasının belki de en eski tapınaklarından bir tanesi olan Foça Athena Tapınağı, tüm körfeze hakim bir noktada bulunuyor. Bu tapınağın yapımına MÖ 6’ncı yüzyıl içerisinde başlanıyor. Zeus’ın sevgili kızı Athena için inşa edilen tapınağın içerisinde bir de Athena’nın ahşaptan bir heykeli yer alıyor.

Bölgede günümüze dek çeşitli kazı ve araştırmalar yapılıyor. Bu çalışmalar neticesinde ise oldukça önemli bulgular elde ediliyor. Bu bulgulara göre tapınağın çatısının ahşaptan inşa edildiği öğreniliyor ve buna ek olarak Phokia (Foça) Antik Kenti’nin fok balığından haricindeki bir diğer sembolü olan griffon sembolünden haberdar olunuyor.

Foça tarihi mekanlar listesinin bu değerli üyesini gezi rehberiniz içerisine eklemenizi tavsiye ediyoruz.

Foça Yel Değirmenleri: İzmir’in bu şirin ilçesi Foça’nın içesinde yaklaşık 350 yıllık geçmişleri ile üç adet yel değirmeni bulunuyor. Foça’nın girişinde bulunan bu üç yel değirmeni, bölge vatandaşları ve de turistler tarafından ilgiyle ziyaret ediliyor.

Foça bölgesinde aslında daha fazla sayıda yel değirmeni olduğu bilinse de günümüze bu değirmenlerden sadece üçünün ulaştığı düşünülüyor. Bununla birlikte bu değirmenler, Foça tarihi ve geçmişine dair izler de içeriyor. Anadolu üzerindeki yer değirmenleri MÖ 11’inci yüzyıla dek uzanıyor. Foça bölgesindeki yel değirmenlerinin ise 17.

yüzyıldan günümüze ulaştığını buraya gelen Hollandalı bir gezginin çizimlerinden anlıyoruz. Foça gezilecek yerler listesi arasında bulunan bu yel değirmenlerinden günümüze dek sadece bir tanesi restore ediliyor.

Ziyaretçiler tarafından müthiş bir manzaraya sahip olduğu düşünülen bu mekanı sizler de Foça gezilecek yerler içerisine ekleyebilir tarihi doku ile iç içe geçmiş mükemmel bir manzarayı gözlemleyebilirsiniz.

Foça Antik Tiyatrosu: Anadolu’nun en eski tiyatrolarından bir tanesi olarak da bilinen bu antik tiyatro, MÖ 340 ile 350 seneleri içerisinde inşa ediliyor. Son dönem kazıları ile varlığını öğrendiğimiz bu mekanın içerisinde gerçekleştirilen kazının ilk bölümünde Analemna Duvarı korunmuş bir halde gün yüzüne çıkartılıyor.

İkinci kısımda ise 4 tane basamak bulunuyor. Antik tiyatro olarak kullanılmasının yanı sıra çöplük ve de mezarlık olarak da kullanılan bu mekan, Foça taşı olarak da bilinen tufadan inşa ediliyor. Foça Antik Kenti’nin bu geçmişi ile ziyaretçilerini büyüleyen mekanı Foça tarihi mekanlar listesinde en sık ziyaret edilenler arasında yer alıyor.

Foça Adaları: Foça açıklarında bulunan altı tane ıssız ada, “Foça Adaları” olarak tanımlanıyor. İsimleri Orak, Fener, Hayırsız, Kartdere, İncir ve de Metelik olan bu adalar sahip oldukları kuş türlerinin yanı sıra fok balıkları ile de değerli mekanlar olarak karşımıza çıkıyor.

Bununla birlikte adaların her biri ayrı bir özelliğe sahip olarak biliniyor. Örneğin Hayırsız Ada gün batımlarında Atatürk’ün yüzünü andırıyor ve bu sebeple Atatürk Adası olarak da biliniyor. Küçük bir çam ormanına sahip olan İncir Adası, piknik yapmak için elverişli bir ortam olarak karşımıza çıkıyor.

Kartdere Adası ise ortasında bulunan çukur ve de çukurun içerisindeki ağaç ile farklı bir görüntü sunuyor. Foça doğal güzellikleri listesi içerisinde yer alan bu adaları bölgede düzenlenen turlar sayesinde keşfedebilirsiniz.

Foça Siren Kayalıkları: Foça doğal güzellikleri arasında karşımıza çıkan Foça Siren Kayalıkları, ismini mitolojik bir kahraman olan siren yaratıklarından alıyor. Sirenler, Yunan mitolojisi içerisinde karşımıza çıkıyorlar. Bu yaratıkların bolca bulunduğu bölgeler ise boş ve kimsesiz adalar.

Kimi hikayelerde yarı kadın yarı kuş olarak anlatılan kimilerinde ise güzel bir deniz kızı görünümünde karşımıza çıkan sirenler, yöreye yolları düşen balıkçı erkeklerini büyüleyerek dikkatlerini dağıtıyor ve öldürüyorlar. Homeros’un Odysseia Destanı içerisinde de sirenler hakkında anlatılara rastlıyoruz.

Foça gezilecek yerler listesinde bulunan Siren Kayalıkları, sahip oldukları bu ıssız görünüm ile siren yaratıklarını akıllara getirdiği için bu isimle anılıyor.

Foça Beach Club: İzmir tatili denince özellikle yaz sezonunu kapsayan deniz ve güneş dolu keyifli günler geliyor akla. Bu bağlamda İzmir’in semt ve ilçeleri ziyaretçilerine deniz keyfi yapabilecekleri pek çok mekan da vadediyor diyebiliyoruz.

Foça plajları ve beach club işletmeleri de bu bağlamda ziyaretçilerinin yüzünü güldürecek bir bolluğa sahip olarak karşımıza çıkıyor. Foça beach club seçenekleri arasında Şamata Beach, Vodoo Beach Club, Mambo Beach Club gibi mekanlar yer alıyor.

Arkadaşlarınız ve de ailenizle keyifli birer sahil günü geçirmek için tercih edebileceğiniz bu mekanların bazılarında küçük bir havuz ve de restoran da bulunuyor. Yine kimi Foça beach club tesisleri de canlı müzik ve dj performansı gibi etkinliklere sahip olarak karşımıza çıkıyor.

Tüm bunlara ek olarak Foça plajları açısından da doğal güzelliklere sahip pek çok mekana ev sahipliği yapıyor. Sazlıca Plajı, Foça Halk Plajı, Foça Karakum Plajı gibi mekanlar Foça gezilecek yerler listesi arasında hem yerli halk hem de turistler tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

Foça ziyaretiniz esnasında bu değerli alanları görebilir, çeşitli su sporları yapabilir ve denizin tadını çıkartabilirsiniz. Geziniz esnasında karşınıza çıkabilecek olan konaklama tesis seçeneklerini görüntülemek ve tatilinizi planlamak için ise sitemizin Foça otelleri sayfasından yardım alabilirsiniz.

Detaylı özelliklerini görüntüleyebileceğiniz bu tesisler arasından bütçeniz ve tatil planınız için en uygun olanını seçtikten sonra Foça gezilecek yerler listeniz içerisinde yer alan mekanları bir an önce keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Foça Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Foça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
Foça için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Yeni Foça Halk Plajı, Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Foça için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
Foça için gezilecek ücretsiz yerler : Foça Karakum Plajı, Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Foça için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
Foça için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
Foça için gezilecek yerler nelerdir?
Foça için gezilecek yerler : Foça Karakum Plajı, Mambo Beach Club, Yeni Foça Halk Plajı, Foça konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.