Neredekal.com
Neredekal.com
Tatil Blog
Rota Önerileri
Adalar Rehberi: Foça Adaları

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Paylaş
Seyhan Ahen  
Eklenme: 09 Haziran 2022
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Adalar Rehberi: Foça Adaları
Eski Foça’yı mı daha çok seversiniz, yoksa Yeni Foça’yı mı? Bir ihtimal daha var, o da Foça adaları mı dersiniz? Eski Foça’dan Yeni Foça’ya uzanan bölümü süsleyen altı ada; hem keşfedilmeyi bekliyor hem de nice güzellikleri sunuyor.

Foça Adaları; Orak Adası, İncir Adası, Fener Adası, Atatürk Adası, Kartdere Adası ve Metelik Adası olarak isimlendirilmiş altı ıssız adadan oluşmaktadır. Akdeniz fokları kadar, geniş kuş çeşitliliğiyle de bilinen bu adalardan bilhassa İncir Adası bodur ağaçlarıyla enfes bir piknik mekanı atmosferi sunmaktadır. Herhangi bir Foça adasına nasıl gidilir, diye soracak olursanız iki alternatifiniz olduğunu belirtmek gerekir: Ya tekne kiralayacaksınız ya da günlük tekne turlarını tercih edeceksiniz.

Otel
Aile Dostu
Çocuk Dostu
+4
Fiyatı Değişmeyen Tesisler
En İyi İzmir Otelleri
En İyi Tatil Otelleri
Ramazan Bayramı Otelleri
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(17 yorum)
Eski Foça, Foça, İzmir
Etstur
Sadece Konaklama
1.500 TL

Foça’ya Yakından Bir Bakış

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Bölgenin geçmişi, Milattan Önce 11. Yüzyıla kadar uzanıyor. Öyle ki, Foça Adaları’nda yaşayan foklardan adını alan ''Phokaia'', MÖ 11. Yüzyılda Aiollar tarafından kuruluyor. Tarih çağları boyunca usta denizciler olarak nam salan Phokaialılar; gelişmiş mühendislik kabiliyetleriyle Karadeniz, Ege ve Akdeniz’de pek çok farklı koloni kurmuştur. Lapseki’den Marsilya’ya, Samsun’dan Velia’ya kadar günümüze kadar ulaşan pek çok yerleşim bölgesindeki kolonilerin temellerinde Phokaialılar vardır.

13. yüzyıl itibarıyla Çaka Bey tarafından alınan Foça; 1455’te 2. Mehmed’in İstanbul’u fethinden hemen sonra Osmanlı topraklarına katılmıştır. Sadece tarihte değil, edebiyatta da geçmişi uzun yıllara uzanan Foça’nın izlerine ilk kez Homeros’un bahsettiği Siren Kayalıkları’nda rastlarız. Denizciler için pek çok farklı söylenceye ev sahipliği yapan bu kayalıklar, Foça’da bulunmaktadır. Yeni yapılar inşa edilse de bölgedeki atmosferin muhafaza edildiği Foça; Akdeniz foklarına ev sahipliği yapması, Eski ve Yeni Foça olarak ikiye ayrılmış tatil bölgeleri, Foça Adaları, Siren Kayalıkları, Kybele Açık Hava Tapınağı gibi karakteristik özelliklere sahiptir.

Foça’da Gezilecek Yerler

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Popüler bir tatil merkezi halini alsa da mütevazı yapısından pek de bir şey kaybetmeyen Foça; gezilecek yerler açısından hem doğal hem de tarihi alternatiflere sahiptir. Hızlı bir şekilde listeye göz atmak isterseniz:
 • Siren Kayalıkları: Mitolojide oldukça geniş bir yer tutan, zaman zaman yabancı dizi ve filmlerde de yer edinen Sirenler; efsaneye göre sürekli şarkılar mırıldanarak denizcilerin dikkatini çekmektedir. Tarihte bu açıdan önemli bir yeri olan Siren Kayalıkları, müthiş manzarası ve mitolojik atmosferiyle mutlaka görülmesi gereken bir destinasyon.
 • Kybele Açık Hava Tapınağı: Üzerinde, tanrıça Kybele ile ilgili nişlerin yer aldığı; geçmişi Milattan Önce 580’li yıllara dayanan açık hava tapınağının bölgeden geçen denizcilerin ibadetleri için inşa edildiği düşünülmektedir.
 • Athena Tapınağı: Tıpkı Sirenler gibi Yunan mitolojisinde çok büyük öneme sahip Athena’nın ismini taşıyan ve geçmişi İyonyalılar’a kadar uzandığı düşünülen Athena Tapınağı’nın büyük bir depremle yıkıldığı varsayılmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminden izlerin de rastlandığı kalıntılardan ötürü, tapınağın sonradan bir daha yapıldığı ancak tekrar yıkıldığı varsayımı güdülmektedir.
 • Taş Ev: Foça ilçe merkezine 10 kilometre uzakta konuşlanan, Pers Anıt Mezarı veya Taş Kula isimleriyle de nam salmış olan Taş Ev’in geçmişi Milattan Önce 4. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Pers medeniyetinden izler taşıyan bu yapı, özellikle tarih meraklılarının Foça’da mutlaka görmesi gereken adreslerden birisi. Hatta ilki!
 • Kozbeyli Köyü: Foça ilçe merkezinden 20 kilometre uzakta yer alan Kozbeyli Köyü, dibek kahvesi ile meşhur. Bölgedeki tarihi Osmanlı Camisi’nin de ziyaret edilebileceği köye sadece şahsi araçlarınızla ulaşabilirsiniz.
Otel
Yetişkin Oteli
En İyi İzmir Otelleri
+1
En İyi Tatil Otelleri
Neredekal Değerlendirme4.8/5 Mükemmel
(8 yorum)
Eski Foça, Foça, İzmir
Tatilsepeti.com
%4 Tasarruf
Sadece Konaklama
1.795 TL
Etstur
1.852 TL
En uygun fiyat
1.795 TL
Tatilsepeti.com
En uygun fiyat:
Tatilsepeti.com
1.795 TL

Foça’da Ne, Nerede Yenir?

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Foça’ya yapacağınız seyahatinize gastronomik yönden de değer katmak için bazı püf noktalarını sizinle paylaşmak istiyoruz. Foça’da Ne Yenir?, Foça’nın Neyi Meşhur? diye soracak olursanız önerilerimiz aşağıdaki gibi olacak;

Meşhur Girit Sakız Dondurmaları: Foça ve lezzet denildiğinde, meşhur Girit sakızlı dondurmaları ilk akla gelen seçenek. Pek çok farklı dondurmacıda bu lezzeti deneyebilirsiniz ancak “Meşhur Girit Sakız Dondurmaları Nazmi Usta” en çok methedilen adrestir.

Ege Otları: Ege’de herhangi bir şehir, hele ki İzmir, düşünüldüğünde akla gelen en kuvvetli seçeneklerden biri de meşhur Ege otları olsa gerek. Foça’daki restoranlarda hem leziz mezeleri hem de nefis Ege otlarını gönül rahatlığıyla yiyebilirsiniz.

Balık: Bir Ege kasabası, üstelik denize nazır bir Ege kasabası söz konusu olur da balıksız olur mu hiç? Foça da bilhassa Fokai Balık Restaurant başta olmak üzere ağırlıklı olarak balık üzerine menü geliştiren pek çok seçeneğe sahip.

Boyoz: İzmir’de kahvaltı denilince ilk akla gelen şey elbette ki boyoz!Foça’yı ziyaret ettiğinizde bu geleneği yaşatmayı unutmayın. Fırınlardan çıkmış taze, sıcak boyozlar yanında haşlanmış yumurta veya peynirle de gider elbet ama sade olarak tüketildiğinde bile oldukça iyi bir seçenektir.

Foça’ya Nasıl Gidilir?

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Foça’ya ulaşım için pek çok seçenek var.İzmir şehir merkezinden, banliyö hattı İZBAN ile ulaşabileceğiniz gibi belediye otobüsleri, minibüs ve vapur seferleri ile Foça’ya ulaşmanız mümkün. Şahsi aracınızla İzmir’den Foça’ya gitmek isterseniz kuzeyde yer alan İzmir – Çanakkale karayolunu kullanarak Menemen’in peşinden geçeceğiniz Buruncuk’u takiben Foça kavşağından sola dönebilirsiniz.

İstanbul’dan Foça’ya şahsi aracınızla ulaşmak için Gebze – Bursa – Mustafakemalpaşa – Susurluk – Manisa – Menemen rotasını takip edebilir; Menemen’in hemen peşinde yer alan Foça’ya ulaşabilirsiniz. Otobüsle seyahat etmeyi tercih edenler ise Türkiye’nin hemen hemen bütün bölgelerinden İzmir’e gelen otobüs seferleriyle İzmir Otogarı’na ulaşabilir ve otogardan Foça minibüslerine binebilir.

Foça’da Nerede Kalınır?

Adalar Rehberi: Foça Adaları

Foça, konaklama açısından pek çok farklı alternatife sahip. Neredekal üzerinde listelenmiş Foça otelleri’ni inceleyebilir, Farklı kriterlere göre bazı tavsiyeler arıyorsanız, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.
 • Çocuklu Aileler İçin, Göker Apart Otel: Çocuklu aileler için Foça merkezinde yer alan, denize 150 metrelik mesafede yer alan, her odasında balkon ve çalışma masası bulunan Göker Apart Otel ideal bir seçim olacaktır. Dileyen misafirleri için araba kiralama hizmeti de sunan otelin ücretsiz bir otoparkı da bulunmaktadır.
Otel
Çocuk Dostu
Aile Dostu
+4
Hayvan Dostu
En İyi Tatil Otelleri
Popüler Otel
Ramazan Bayramı Otelleri
Neredekal Değerlendirme4.5/5 Mükemmel
(9 yorum)
Eski Foça, Foça, İzmir
Tesis Fiyatı
Sadece Konaklama
1.000 TL
 • Tam Pansiyon Tutkunlarına, Mark Warner Phokaia Beach Resort: Sizin için her şeyin düşünüldüğü, havaalanı servisinden SPA’ya, kuru temizlemeden sağlık hizmetlerine kadar bütün detayların erişilebilir birer hizmete dönüştüğü bir tesisi tercih etmeyi düşünürseniz Foça’da adresiniz belli: Mark Warner Phokaia Beach Resort.
 • Otel
  Çocuk Dostu
  Aile Dostu
  +11
  Yılbaşı Oteli
  Engelli Dostu
  Denize Sıfır
  Mavi Bayrak
  İş Seyahati Oteli
  Balayı Otelleri
  En İyi İzmir Otelleri
  En İyi Tatil Otelleri
  Popüler Otel
  Erken Rezervasyon Otelleri
  Yaz Otelleri
  Neredekal Değerlendirme3.5/5 Çok İyi
  (15 yorum)
  Eski Foça, Foça, İzmir
  Etstur
  Tam Pansiyon
  5.850 TL
 • Kendisine Ait Plajı Olsun Diyenlere, Club Rose Bay Hotel: Denize sıfır otel arayışında olanlar için yeni bir sayfa açmanın vakti gelmiş demektir. Kendisine ait bir plajı olan Club Rose Bay Hotel, sadece denize sıfır olmakla kalmıyor; odalarından sunduğu nefis deniz manzarasıyla tatilinizin her anını masmavi kılıyor.
 • Otel
  Aile Dostu
  Çocuk Dostu
  +5
  Engelli Dostu
  Denize Sıfır
  En İyi Tatil Otelleri
  Popüler Otel
  Ramazan Bayramı Otelleri
  Neredekal Değerlendirme3.6/5 Çok İyi
  (10 yorum)
  Yeni Foça, Foça, İzmir
  Bu tesiste aradığın tarihler için fiyat bilgisine ulaşamadık. Tarih değiştirerek yeniden deneyebilirsin.
  Giriş
  25 Eylül Pts.
  Çıkış
  26 Eylül Sal.
  Lütfen Giriş-Çıkış tarihlerini seçiniz.
  Kişiler
  2
  0