Fatih Görülecek Yerler

Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir Fatih.



Fatih Görülecek Yerler - Fatih En İyi 10 Yapılacak Şey

Tarihi Yarımada'nın en çok ziyaret edilen noktalarından biridir Fatih.

Zengin bir geçmişe sahip olan Fatih'te yapılacak çok aktivite, görülecek sayısız tarihi yapı bulunuyor. Eğer İstanbul'un özetini bir çırpıda okumak isterseniz rotanızı çizmeye Fatih'ten başlayabilirsiniz.

Fatih'e zaman ayırdığınız günlerden birine güzel bir Sultanahmet köftesi dahil etmeyi sakın unutmayın. Sultanahmet'in hemen hemen her noktasında bu ünlü köftelerden yiyebileceğiniz mekan bulunuyor. Köftenin yanında yoğurt istemeyi de ihmal etmeyin.

Eğer fotoğraf meraklısıysanız Sirkeci'ye gidip 2. el ya da yeni fotoğraf makineleri ile fotoğraf makinesi aksesuarlarına bakabilirsiniz. Bunun için Hayyam Pasajı'nı tercih edebilirsiniz. Pasaj tramvay ve tren istasyonuna yakın olduğu için kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sirkeci'ye yolunuz düşmüşken İstanbul Demiryolu Müzesi'ni de görmenizi öneririz.

Eminönü'nde denize karşı balık ekmek yiyebilirsiniz. Eminönü'yle özdeşleşen balık ekmek ikilisi semtin birçok noktasında yapılıyor. Yemeğinizi yedikten sonra hazır Eminönü'ndeyken Mısır Çarşısı'nı gezebilirsiniz. Özellikle baharat çeşitlerinin yoğun olduğu çarşıda keyifli bir alışveriş yapma fırsatını kaçırmayın.

Eski dönemlerde Topkapı Sarayı'nın has bahçesi olan Gülhane Parkı'nda dinlenebilirsiniz. Güzel bir manzaraya karşı oturup sıcak bir çay içerek günü daha keyifli hale getirebilirsiniz. Fatih'e sadece Gülhane'de çay içmek için gidenlerin sayısı da bir hayli fazla. Ailelerin, arkadaş gruplarının ve romantik çiftlerin uğrak mekanlarının başında geliyor Gülhane Parkı. Fatih yapılacak şeyler listenize kesinlikle dahil etmelisiniz. Bu arada Fatih'in hemen hemen her noktasında satılan Vefa bozasının tadına muhakkak bakmalısınız.

Akşam saatlerinizi Kumkapı'nın birbirinden eğlenceli mekanlarında geçirebilirsiniz. İstanbul'un en hareketli mekanlarına sahip olan Kumkapı'da eğlenirken sokak müzisyenleri sizlere bol bol eşlik edecek. Bir yandan rakı balığın tadını çıkarırken, diğer taraftan sokak müzisyenlerine dilediğiniz şarkıyı çaldırabilirsiniz. Bölgesindeki meyhanelerin çoğu Rumlardan kalan binalarda yer alıyor. Bu sayede mistik bir atmosferde eğlenme fırsatı yakalamış olacaksınız.

Fatih denilince akla ilk gelen tarihi mekanlar arasındaki Sultanahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Ayasofya Müzesi, Topkapı Sarayı ve Binbirdirek Sarnıcı görmeniz gereken yerlerden sadece birkaçıdır. Bunların dışında Fatih'le bütünleşmiş tarihi kalıntılar arasındaki Aya Nikola Kilisesi, Aya Kiryaki Kilisesi, Aya İrini Müzesi de Fatih görülecek yerler listenize dahil olabilir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın