Tüm Fotoğraflar
İztuzu Plajı güzel
Dalyan Marmaris

Dalyan Gezi Rehberi

Akdeniz Bölgesi'nin sakin tatil beldelerinden biri olan Dalyan, deniz ile doğanın birleştiği nadir coğrafyalardan arasında yer alıyor. Muğla'ya bağlı bir belde olan Dalyan, temiz plajları ve çamur banyosu kaplıcaları ile dikkat çekiyor. Temiz havası ve sakin atmosferi ile stresten uzak bir tatil deneyimi sunan beldeyi yakından tanımak için Dalyan gezi rehberi yazımızı inceleyebilirsiniz.

Dalyan Hakkında

Yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Dalyan, Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı bir belde. Denize kıyısı bulunan Dalyan, dört mevsim şehirden kaçışın ilk durakları arasında yer alıyor. Mavi ile yeşilin kucaklaştığı Dalyan hangi bölgede diye sorarsanız, Akdeniz Bölgesi'nde bulunuyor. Geniş yüzölçümüne sahip Muğla ilinin Ege ve Akdeniz bölgelerinde yer alan ilçeleri mevcut. Dalyan haritası incelendiğinde ilçenin Akdeniz Bölgesi sınırları içinde yer aldığı görülüyor. Akdeniz ile Köyceğiz Gölü'nün birleştiği kanal üzerinden konumlanan Dalyan, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Beldede bulunan kumsallara caretta carettalar yumurtalarını bırakıyor. Tatlı su ve deniz suyunun arasında bulunan nadir plajlarından biri olan İztuzu Plajı, Dalyan sınırları içinde yer alıyor. Sakin ve güzel sahil şeridine sahip Dalyan, kaplıcaları ve çamur banyoları ile ziyaretçilerine şifa sunuyor. Kumsalları, şifalı suları ve yemyeşil doğası ile ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Dalyan'da turizm aktiviteleri sürekli gelişiyor. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Dalyan, her mevsim dinginliğini koruyor. Dalyan eşsiz koyları ve temiz kumsalları ile yaz sezonunda deniz tatili yapmak isteyenleri fazlasıyla memnun ediyor. Düzenlenen tekne turlarına katılarak Dalyan koylarını görmenizi tavsiye ederiz. Caretta carettalara ev sahipliği yapan Dalyan, zengin bir ekolojik çeşitliliğe sahip. Belde ormanlarında yaklaşık 180 çeşit kuş türü bulunuyor. Kuş cıvıltıları eşliğinde Dalyan'ın muhteşem doğasında, şehrin gürültüsünden uzaklaşabilirsiniz. Olabildiğince yeşil doğası ile ziyaretçilerine huzur ve sakinlik sunan Dalyan, kaplıcaları ve çamur banyosu ile şifa dağıtıyor. Kükürtlü kaplıca sularının çeşitli hastalıklara şifa dağıttığı belirtiliyor. Dalyan turizm bölgesi olmasının yanında tarım ve balıkçılık faaliyetleri ile adından söz ettiriyor. Dalyan kanalında yetiştirilen kefal balığı dünyanın çeşitli ülkelerine ihraç ediliyor. Verimli toprakları sayesinde Dalyan'da pamuk, limon ve narenciye çeşitleri de yetiştiriliyor. Ege mutfağının izlerini taşıyan Dalyan mutfağında kabak çiçeği dolması, arapsaçı, deniz börülcesi ve narlı dondurması gibi yöreye özgü lezzetler bulunuyor. Tarih boyunca önemli bir yerleşim olan beldenin geçmişi antik çağlara kadar uzanıyor. Dalyan tarihi, çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yaptığı için oldukça zengin. Frigya döneminden kalan kral mezarları ve antik kentler, bölgenin önemli tarihi yerlerini oluşturuyor.

Dalyan Yol Tarifi

Ülkemizin cennet köşelerinden biri olan Dalyan'a nasıl gidilir derseniz, kara yolu ve hava yolu ulaşım alternatiflerini kullanabilirsiniz. Deniz ile doğanın birleştiği Dalyan'da tatil yapmak isterseniz, ulaşım alternatiflerinin çeşitliliği sayesinde bölgeye rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz. Kara yolunu kullanarak ülkemizin birçok şehrinden Dalyan'a gidebilirsiniz. Otobüs firmaları birçok şehirden Muğla'ya karşılıklı otobüs seferleri düzenliyor. Dalyan'a otobüs yolculuğu yaparak gitmek isterseniz, ilk olarak Ortaca Otogarı'na ulaşmanız gerekiyor. Ortaca Otogarı'na ulaştıktan sonra minibüsleri kullanarak yaklaşık 20 dakikalık bir yolculuktan sonra Dalyan'a varabilirsiniz. Dalyan'a en yakın havalimanı se Muğla Dalaman Havalimanı. Uçak yolculuğu yaparak beldeye gitmek isterseniz, Dalaman Havalimanı'na iniş yapmanız gerekiyor. Havalimanından transfer servis araçlarını, taksileri veya minibüsleri kullanarak Dalyan'a gidebilirsiniz. Dalyan harita konumu, İstanbul'a yaklaşık 825 km mesafede bulunuyor. Ayrıca bölge Ankara'ya yaklaşık 634 km, İzmir'e ise yaklaşık 290 km mesafe uzaklıkta konumlanıyor. Özel aracınız ile Dalyan'a gitmek isterseniz, Fethiye ve Marmaris yönlerine giden otoyolları kullanabilirsiniz. Konforlu bir sürüş deneyimi için akıllı cihazlarınızdan Dalyan yol tarifi desteği alabilirsiniz. Ayrıca, Marmaris'ten hareket eden tekneler ile de Dalyan'a ulaşabilirsiniz.

Dalyan İklimi

Dalyan hava durumu, Akdeniz ikliminin etkilerini gösterdiği için genellikle ılık oluyor. Yazları sıcak ve kurak geçen Dalyan'da kış ayları bol yağışlı ve ılık geçiyor. Dalyan'ın yıllık sıcaklık ortalaması yaklaşık 18 derece. Dalyan'ın en sıcak zamanı temmuz ayı olurken en soğuk zamanı ise ocak ayı. Beldenin denize olan kıyısı sayesinde bölgede hava daima esiyor. Deniz tatili yapmak isteyenler için yaz sezonu uygun oluyor. Kış ve bahar aylarında Dalyan'ı ziyaret ettiğinizde ise doğada vakit geçirebilir, beldenin tarihi mekanlarını gezebilirsiniz. Yılın her mevsimi seyahat edebileceğiniz Dalyan'a yolculuk planlarken, bu mevsimlere göre organizasyon yapabilirsiniz. Dalyan hava koşulları ve iklim özellikleri, çeşitli sebze ve bitkilerin yetiştirilmesine elverişli topraklar sunuyor. Ilıman geçen havaları sayesinde Dalyan'da narenciye, pamuk gibi tarım ürünleri kolaylıkla yetişiyor. Yemyeşil doğası ile kendine hayran bırakan Dalyan'ın bitki örtüsünün çoğunluğunu maki toplulukları oluşturuyor. Genellikle kızılçamlardan oluşan Dalyan ormanları, beldenin havasını temizliyor.

Harita ve Yol Tarifi

Yol Tarifi
Yükleniyor..
Oteller
Kamarca House Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Club Alla Turca Dalyan
10

2 misafir değerlendirdi.

Meryem Ana Apart Otel
10

11 misafir değerlendirdi.

Başar Otel
10

4 misafir değerlendirdi.

Ada Apart Hotel Dalyan
10

1 misafir değerlendirdi.

Four Seasons Apart & Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Metin Hotel
10

7 misafir değerlendirdi.

Dalyan Beray Apart
9

10 misafir değerlendirdi.

Eon Dalyan Boutique Hotel
10

6 misafir değerlendirdi.

Taviloğulları Villa Apart
10

6 misafir değerlendirdi.

Önder Pansiyon
8

2 misafir değerlendirdi.

Twentysix Otel (26)
10

3 misafir değerlendirdi.

Dalyando Apart Otel
10

35 misafir değerlendirdi.

Jade Hotel Dalyan
10

22 misafir değerlendirdi.

Gül Pansiyon Dalyan
10

35 misafir değerlendirdi.

Özalp Apart C
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Destina Bar Restaurant Apart Otel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Villa Ali Özalp
7

3 misafir değerlendirdi.

Dalyan Terrace Hotel
9

8 misafir değerlendirdi.

River Hotel
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Mandal Inn Otel
10

1 misafir değerlendirdi.

Hotel Dönmez
8

7 misafir değerlendirdi.

Villa Hotel Özalp
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Taş Konak Hotel Muğla
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Caretta Caretta Hotel
9

31 misafir değerlendirdi.

Kristal Pansiyon
10

26 misafir değerlendirdi.

Çınar Sahil Pansiyon
9

22 misafir değerlendirdi.

Dalyan Hotel Caria Royal
8

22 misafir değerlendirdi.

Villa Duran
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Princess Of Özalp
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Miletos Pansiyon
10

18 misafir değerlendirdi.

Dalyan Tezcan Hotel
8

10 misafir değerlendirdi.

Hankelma Villa Dalyan
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Han Dalyan Hotel
9

10 misafir değerlendirdi.

B&B Boutique Hotel
10

2 misafir değerlendirdi.

Acar Park Otel
9

4 misafir değerlendirdi.

Villa Yıldız Dalyan
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Kano Otel
10

3 misafir değerlendirdi.

Arda Villas
10

3 misafir değerlendirdi.

Dalyan Camping
7

7 misafir değerlendirdi.

Murat Paşa Konağı
10

5 misafir değerlendirdi.

Vira Otel Dalyan
10

1 misafir değerlendirdi.

Villa Karya
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Dalyan Holiday Hotel
9

10 misafir değerlendirdi.

Hugas Family Apart
10

16 misafir değerlendirdi.

Hotel Binlik
9

4 misafir değerlendirdi.

Sultan Villa Dalyan
1

1 misafir değerlendirdi.

Aydos Club Suite Hotel
10

2 misafir değerlendirdi.

Turtle Beach Otel Dalyan
Henüz değerlendirme yapılmadı.
Montana Hotel Dalyan
10

55 misafir değerlendirdi.

Dalyan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Dalyan'ın neyi meşhur diye sorulunca akıllara ilk antik mezarlar geliyor. Frigyalılar dönemine ait kral mezarlarına ev sahipliği yapan Dalyan'da birçok antik kent bulunuyor. Likya yolunun bir kısmını içeren Dalyan, tatlı su ile tuzlu suyun birleştiği nadir plajlardan biri olan İztuzu Plajı ile de adından söz ettiriyor. Caretta carettaların yumurtaları bıraktığı kumsallara sahip olan Dalyan, çamur banyosu ve kaplıcaları ile de adını tüm dünyada duyuyor. Her açıdan nadir güzellikleri bünyesinde barındıran Dalyan, her detayı ile dikkat çekiyor. Doğal güzelliklerinin popülerliği kadar Dalyan'ın mutfağı da meşhur. Zengin bir tarihe sahip Dalyan'da deniz mahsullerinden yapılan yemekler, yöre mutfağında sıkça yer alıyor. . Özellikle mavi yengeç, yörenin popüler lezzetlerinden biri. Ege mutfağının hakim olduğu Dalyan'da balık çeşitleri, mezeler ve zeytinyağlıların tadına bakabilirsiniz. Dalyan'ın meşhur yemeklerinden olan deniz börülcesi, arapsaçı, Dalyan köftesi, kabak çiçeği dolması ve ahtapot yahni gibi lezzetlerin tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz. Güzellikleri saymakla bitmeyen Dalyan nerede diye sorarsanız, Marmaris ve Fethiye ilçelerinin arasında yer alıyor.

Büyüleyici bir güzelliğe sahip Dalyan'da her bütçeye uygun konaklama seçeneğini kolayca bulabilirsiniz. Pansiyonlardan lüks otellere kadar herkese uygun konaklama alternatifleri sunan Dalyan, şehrin gürültüsünden kaçmak için uygun rotalar arasında yer alıyor. Farklı konaklama konseptleri sunan Dalyan otellerinde, bütçenize uygun konforlu bir tatil yapabilirsiniz. Orman ve deniz manzarası sunan uygun Dalyan otelleri, restoranlarında yöreye özgü lezzetler sunuyor.

Dalyan'da alışveriş yapmak isterseniz ihtiyaçlarınızı çarşıdaki dükkanlardan karşılayabilirsiniz. Beldenin simgesi haline caretta caretta figürlerinde biblolar, süs eşyaları ve anahtarlıkların satıldığı tezgahlardan sevdiklerinize hediye alabilirsiniz. Haftada bir gün kurulan Dalyan pazarına giderek, beldede yetişen otlardan, baharatlardan ve organik sebzelerden satın alabilirsiniz. Ayrıca, Dalyan hatırası ürünler almak isterseniz, çarşıdaki dükkanlardan magnet, bez çanta ve takı gibi ürünlere ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olan Dalyan'da gezilecek yer bulunuyor. Tatlı ve tuzlu suyun karıştığı nadir plajlardan biri olan İztuzu Plajı, beldenin görülmesi gereken yerlerinden biri. Dalyan'ın yemyeşil doğasını ve koylarını keşfetmek için tekne turlarına katılmanızı ve çamur banyosu yapmanızı tavsiye ediyoruz. Kral mezarları ve antik kentleri gezerek, beldenin tarihi hakkında fikir edinebilirsiniz.

Sakin ve huzurlu atmosfere sahip Dalyan'da gece hayatı fazla aktif değil. Ancak Dalyan barlar sokağında her zevke hitap eden eğlence seçenekleri bulabilirsiniz. Canlı müzik performanslarının sergilendiği bar ve gece kulüpleri, Dalyan merkezinde konumlanıyor. Karaoke barların da bulunduğu Dalyan'da, eğlenmek için çeşitli alternatifler bulunuyor.Sakin bir gece hayatı geçirmek isteyenler sahil bölgesinde yer alan restoranlar da rakı balık ve fasıl eşliğinde eğleniyor.