Cihangir Görülecek Yerler

“Cihangir tepesine kadar olan ev ve binalara bak. Tepeye 240 basamakla çıkılır. Kanuni, Cihangir adına bir cami ve etrafına dairevi bir mevkide aynı adla odalar yaptırdı…” der Evliya Çelebi ünlü eseri Seyahatname’deKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Cihangir Görülecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Cihangir Görülecek Yerler - Cihangir En İyi 10 Yapılacak Şey

“Cihangir tepesine kadar olan ev ve binalara bak. Tepeye 240 basamakla çıkılır. Kanuni, Cihangir adına bir cami ve etrafına dairevi bir mevkide aynı adla odalar yaptırdı…” der Evliya Çelebi ünlü eseri Seyahatname’de
20. yüzyıla gelindiğinde ahşap yapıların yok olup yerini yeni mimari stillerin uygulanmaya başladığı Cihangir’de yapılacak en keyifli aktivite dar sokaklarında rahat ve huzurlu yürüyüşler olabilir. Bu yürüyüşleriniz sırasında ara sokaklara da göz atarsanız Boğaz manzarasına tanıklık etmeniz mümkün olabilir.

20. yüzyıl başlarında İstanbul’un ağırlıklı olarak Pera bölgesinde çalışmış olan İtalyan mimarların Art Noveau tarzı binalarına Cihangir’de sıklıkla rastlamak mümkündür. Bu binaların üzerinde mimarların adları yazar.

Son yıllarda yapılan birkaç ruhsuz binayı göz ardı edersek, Cihangir’de hangi sokağa girerseniz girin 100 yıllık bir geçmişin hissini uyandıran Art Noveau, Art Deco ve Birinci Ulusal Mimarlık sitilinde yapılmış binalar görebilirsiniz. Bu yapıların en güzel örneklerini görebileceğiniz sokaklar Oba Sokak, Lenger Sokak, Yeni Yuva Sokak, Susam Sokak, Güneşli Sokak ve Cihangir Caddesi olarak sayılabilir.

Ayrıca Cihangir’de kaldığınız sürece çevredeki oymacılık workshopları'na katılabilir ve hoşça vakit geçirebilirsiniz.

Bir diğer alternatif ise eski karanlık ve medeni kitapçılarını gezmek olabilir.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın