Çiçek Pasajı

  • İstanbul / Beyoğlu / Nevizade
0.0puan

Çiçek Pasajı Tanıtımı

Beyoğlu'nun en güzel binalarından birinde yer alır Çiçek Pasajı ve Beyoğlu tarihinin en eski şahitlerinden biridir.

Osmanlı'nın son dönemlerinde padişahların tiyatro seyretmek için gittiği Naum Tiyatrosu'na ev sahipliği yapmış Çiçek Pasajı ilk olarak. 1870'de çıkan büyük Beyoğlu yangınında tamamen harap olan tiyatro binasını ünlü Rum banker Hristaki Zografos satın almış ve onarmış. Zografos'un İtalyan bir mimara yeni baştan yaptırdığı bina Cité de Pera adını almış. İçinde 24 dükkan ve 18 konut olan bu 5 katlı yapı dönemin en ünlü ve gözde binalarından biri olmuş.

Cumhuriyetin ilk yıllarında çiçek mezatı olarak kullanılmaya başlanması ile de bina Çiçek Pasajı olarak anılmaya başlanmış.

1940'lı yıllardan itibaren pasaja çeşitli restoran ve meyhanelerin açılması ile pasajda yer alan çiçekçiler başka yerlere taşınmış; pasaj daha çok eğlence ve yeme-içme mekanı olarak Beyoğlu'na gelenlerin uğradığı bir yer haline gelmiş.

Günümüze dek birçok defa onarımdan geçmiş olan Çiçek Pasajı bugünkü haline 2005 yılında yapılan restorasyondan sonra kavuşmuştur.

Çiçek Pasajı günümüzde özellikle sanatçı, yazar ve entellüktüel kesimin vazgeçilmez buluşma noktalarından. Pasaja gittiğinizde bir köşede rakısını yudumlayan Aydın Boysan'ı görmeniz mümkün mesela.

Her dönem Beyoğlu'nun en gözde mekanlarından biri olmayı başarmış Çiçek Pasajı tarihi atmosferi, muhteşem mimarisi ve en lezzetli yemekleri tadabileceğiniz güzel mekanları ile Beyoğlu'nda mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşlerinizi Yazın

Yakınındaki Oteller

Bölgede Son Yorumlananlar

Son İncelenenler