Çavdarhisar bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Çavdarhisar Gezilecek YerlerKelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Çavdarhisar Gezilecek Yerler

Toplam 1 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Aizanoi Antik Kenti

"Roma dönemi kalıntıları var"

10

Misafir yorumu

1 yorum

Çavdarhisar Tarihi Mekanlar

Dünyanın en eski kavmi olarak nitelendirilen Frigler, bölgede rastlanan ilk topluluktur. Çavdarhisar'ın en önemli tarihi eserlerinden biri olan Aizanoi Antik Kenti, Friglere ait Küçük Şehir'in önemli alanlarından biri olarak bilinmektedir.

Osmanoğulları'nın batıya doğru ilerlemesi esnasında buradaki şehir, çavdar tarlalarının üzerinde kurulmuştur. Bu nedenle isminin Çavdarhisar olduğu düşünülmektedir.

Aizanoi'nin adı Zeus'un Su Perisi Erato ile efsanevi kral Arkas'ın birleşmesinden meydana gelen Frigyalılar'ın öncsü Azan isimli mitoloji kahramanından kaynaklanıyor. Aizanoi antik kenti Frigya'ya bağlı yaşayan Aizantislerin ana yerleşmeleriydi.

Zeus Tapınağı'nın çevresinde yapılan kazılarda M. Ö. 3000 yıllarına ait yerleşme tabakaları çıkmış. Ancak kesin kentleşme bulgularına 1. yüzyılına sonlarına doğru rastlanılmakta.

M.Ö. 3000'li yıllara dayanan tarihi il Aizanoi Antik Kenti'nde bulunan kamusal kalıntılar birçok tarih ve sanat meraklısı tarafından ziyaret edilmektedir. Roma Dönemi'nde tahıl, un ve şarap üretimiyle ünlenen kentin ünü şehirleri aşmıştır.

Çavdarhisar'ın bir diğer önemli yapıları ise, Emet Çayı üzerinde yer alan köprülerdir. Köprülerden günümüzde sadece 2 adet kalmış olup, hala kullanıma açıktır. 5 kemerli körü dikkat çekicidir ve aralarında en bilinenidir.

Tapınağın olduğu yer şehrin ana kutsal alanı ve dünyadaki Zeus adına yapılmış tapınakların en sağlam örneğidir. Tapınağın İmparator Hadrian döneminde yapıldığı duvardaki kitabeden anlaşılıyor. Tapınak 53*35 metre ölçülerindeki podyum üzerine yapılmış olup, kısa yanların her birinde 8, uzun yanlarında 15 İyon sütunu var.

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
10
Aizanoi Antik Kenti
Aizanoi Antik Kenti
Çavdarhisar / Kütahya
Türkiye
Roma dönemi kalıntıları var

-

Antik bir kent. Roma dönemi kalıntıları var. Dünyanın ilk borsası burada mevcutmuş. Efes Antik Kenti'nin küçük bir hali. Gelişmeye müsait bir yer. Kazı çalışmaları hala devam ediyor. Kalınabilecek büyük bir otel de var.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)