En lezzetli Büyükada yemekleri ve Büyükada neyi meşhur

Büyükada'nın Neyi Meşhur

Baştan sona doğanın en sıcak hallerini gözler önüne sere Büyükada.

Büyükada'nın Neyi Meşhur

Baştan sona doğanın en sıcak hallerini gözler önüne sere Büyükada.

Prens Adaları'nın bir parçası olan Büyükada, doğasının yanı sıra tarihi değerleriyle de her mevsim ziyaret edilir. Kimi uzun bir tatil için gelir, kimi ise kısacık bir hafta sonunu geçirir bu güzel adada. Büyükada'nın ünlü yerlerini ve meşhur tatlarını bu sayfamızda sizlerle paylaşacağız.

Faytonları: Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerden yoğun ilgi gören Büyükada, fayton gezileriyle her köşesini kolaylıkla gezmenizi sağlıyor. Adanın hangi sokağında olursanız olun, mutlaka faytonla gezen birilerini görürsünüz. Eğer adanın temiz havasını içinize çekerek güzel bir gezi istiyorsanız, belli bir ücret karşılığında faytona binebilirsiniz.

Bisiklet Turu: Eğer fayton sizlere pahalı geldiyse, adada bisiklet kiralayabilirsiniz. Büyükada'ya gelip de bisiklete binmek, en az fayton kadar ünlü. Adı gibi büyük bir ada olduğu için yürüyerek gezmek fazlasıyla yorabilir sizleri.

Aya Yorgi Kilisesi: Büyükada'nın en ünlü tarihi kalıntılarının başında geliyor Aya Yorgi Kilisesi. Saint George adına inşa edilmiş olan kilise, 19. yüzyıl eseridir. Adanın en yüksek noktasında yer alır ve adaya gelen turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilir.

Sakızlı ve Lokumlu Kurabiyeleri: Büyükada'nın en meşhur tatları arasında sakızlı ve lokumlu kurabiyeleri geliyor. Ada gezinizde bu kurabiyelerden alarak yolculuğunuz boyunca atıştırabilirsiniz. Hatta daha fazla satın alarak sevdiklerinize de götürebilirsiniz sakızlı ve lokumlu kurabiyelerden.

Rakı-Balık: Büyükada'ya gelip de balığın tadına bakmadan olmaz. Boğaz kıyısı boyunca sıralanmış mekanların birine girip rakı-balık keyfi yapmadan adadan kesinlikle dönmeyin. Adada hangi mekana girerseniz girin, güzel bir meze sunumuyla karşılaşacaksınız.

Büyükada Rum Yetimhanesi: Adanın en eski ve en önemli tarihi değerleri arasında Büyükada Rum Yetimhanesi bulunuyor. Manastır Tepesi'nde yer alan yetimhane 1898-1899 yılları arasında inşa edilmiş olup, adanın en çok ziyaret edilen noktaları arasında...

1 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
1
Büyükada
Büyükada
/
burhan uzan tarafından...

-

Anlatılacak bir şey bulamayan sadece bir şey anlatmış olmak için rakı balık tavsiyesi verilmiş, sizlere biraz daha okuyup bilgilenmeyi tavsiye ederim.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)