Yabanıl Doğa: Sansarak Kanyonu, Rota Önerileri

Yabanıl Doğa: Sansarak Kanyonu

Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Yabanıl Doğa: Sansarak Kanyonu

Zaman zaman yardımlaşarak geçebileceğiniz kanyon, doğayla baş başa geçirebileceğiniz bir gün için ideal rota...

Sansarak Kanyonu heyecan verici doğasıyla yürüyüş sevenlerin gözde parkurlarından biri. İznik'e sadece 17 km mesafede bulunan Sansarak Köyü, tipik köy görünümünün yanında sıradışı doğasıyla da dikkat çekiyor.

Kerpiç evlerin sıralandığı sokakları, köy meydanı, çayın hala odun ateşinde pişirildiği köy kahvesiyle, köye özgü pek çok şeyi hala koruyan Sansarak Köyü, son yıllarda doğa yürüyüşü gruplarını kendine çekiyor.

İstanbul ve Bursa'ya yakınlığı, bölgeyi günübirlik doğa yürüyüşü ya da hafta sonu kamp yapacak doğa tutkunları için cazip kılıyor. Köyün tüm çevresi doğanın en güzel oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Tüm bu doğal çere içinde en dikkat çeken ise kuşkusuz Sansarak Kanyonu.

Rehber eşliğinde gidin...

İznik'e ulaştıktan sonra Sansarak Köyü'ne gitmek çok kolay. İznik'ten başlayan 17 kilometrelik asfalt yol, muhteşem İznik Gölü manzarası eşliğinde sürüp, orman içinden devam ederek köyde son buluyor. Takvim sayfalarında görmeye alıştığımız, yemyeşil vadi ortasına kurulmuş köylere benzeyen Sansarak Köyü'nün adının kaynağı ve kuruluş hikayesi köylüler tarafından şöyle anlatılıyor: İç Anadolu'dan gelen bir oba, yerleşecek yer ararken, verimli ve sulak bir arazinin ortasında sarı bir kısrak görürler. Yerleşimlerini kısrak gördükleri bu verimli vadiye kurmaya karar verirler. Köylerinin adını da Sarı Kısrak koyarlar. Zamanla bu ad Sansarak'a dönüşür ve köyün bugünkü adı ortaya çıkar.

Sansarak Kanyonu

Her ne kadar köye giden yol çok kolay olsa da, kanyonu geçmek o kadar kolay değil. Bu nedenle kanyon yürüyüşünü bir rehber eşliğinde yapmanızda yarar var. Sansarak Kanyonu'na günübirlik yürüyüş turu düzenleyen pek çok acenta mevcut. Bu turlardan birine katılabileceğiniz gibi, köyden bulabileceğiniz, kanyonu iyi bilen bir gönüllü eşliğinde de bu yürüyüşü yapabilirsiniz.

Kaynak: Voyager Dergisi - Eylül 2011

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)