İznik bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

İznik Gezilecek Yerler

İznik'te sadece tarihe, doğaya ve huzura yer var. Yıllara meydan okuyan tarihi yapıları, İznik Gölü ve yemyeşil tabiatıyla İznik gezilecek yerler bu yazımızda.Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
İznik Gezilecek Yerler

Toplam 9 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Sansarak Kanyonu

"Gitmeyin"

"Görmek istediğim yerlerden biri"

6.0

Misafir yorumu

2 yorum

Kırgızlar Türbesi

"İznik için tarihsel"

"Kırgızlar Türbesi"

7.0

Misafir yorumu

2 yorum

Aziz Tryphonos Kilisesi

"Restorasyonu muhakkak yapacaklardır"

"Aziz Tryphonos Kilisesi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

İznik Gölü

"Özkan Hacıoğlu tarafından..."

10

Misafir yorumu

1 yorum

Yeşil Camii

"Çok güzel"

10

Misafir yorumu

1 yorum

İznik Tarihi Mekanlar

İznik'te sadece tarihe, doğaya ve huzura yer var. Yıllara meydan okuyan tarihi yapıları, İznik Gölü ve yemyeşil tabiatıyla İznik gezilecek yerler bu yazımızda.
İznik, Marmara Bölgesi'nde yer alan yeşil Bursa'nın yeşil ilçesidir. Bursa Merkez'e sadece 77 km. mesafededir. Feribotla Yalova'ya geçerek İstanbul'dan ilçeye ulaşmak isteyenlere ise sadece 120 dakika. Yani 'Anne ben bir İznik'i görüp akşama geleceğim.' diyebileceğiniz kadar yakın. Şehrin dört bir tarafını çevreleyen zeytin ağaçları, göz alabildiğine uzanan yeşil çehresi, İznik Gölü, muhteşem çinileri, yüzyıllara meydan okuyarak günümüze kadar gelmeyi başaran heybetli tarihi yapıları, her yanından rengarenk çiçekler fışkıran toprak yolları, Roma döneminden kalma sokaklarında ızgara düzeninin devam ettiği, meyve ağaçlarının süslediği bahçeli şirin evleri ile İznik gezilecek yerler listeniz için başlıkları sıralamaya başlayalım.

İznik gezilecek yerler listenizin en başına adını da verdiği İznik Gölü'nü ekleyebilirsiniz. Bu göl Türkiye'nin gölleri sıralandığında büyüklük bakımında 5. sıraya oturuveriyor. Doğanın sesini dinleyerek vakit geçirmek ve kendinizi tamamen doğanın kucağına bırakmak istiyorsanız, kesinlikle doğru yerdesiniz. İznik'in güzelliğine güzellik, rengine renk katan İznik Gölü'nü görmeden ve fırsatınız olursa da gölde kano ya da tekne ile gezmeden dönmeyin.

Buram buram tarihin koktuğu sokaklarından hep bahsediyoruz ya şehrin merkezine ayak bastığınız anda sizi tarihi Ayasofya Müzesi ve cami karşılıyor. Eski bir kilise olan bu Ayasofya günümüzün en korkulu rüyası haline gelen kötü restorasyondan nasibini almış bir yapı olsa da siz yine de gezin ve keşfedin. Artık cami olarak hizmet veren Ayasofya, Hristiyanlar için oldukça önemli bir yere sahip. Hatta Hristiyanlar 7.Ekümenik Konsil'in burada toplandığı düşünüyor.

Geçmişin izini sürmeye devam edebileceğiniz İznik'te, Ayasofya'dan sonra yerli ve yabancı turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği; Aziz Tryphonos Kilisesi, Koimesis Kilisesi ve Nikeia Antik Kenti görülmeye değer eserler arasında yerini alır.

Eski ibadethaneleri gezmeye camiler ve türbelerden gezmeye başlamak isteyenler için listemiz biraz daha kalabalık. İznik'in en ünlü camilerinden biri de Yeşil Cami. Ayasofya Cami'nden göl yolunun tersine doğru giderseniz bu ünlü cami ile karşılaşıverirsiniz. İznik Yeşil Cami, turkuaz rengi minaresinden adını alır.

İznik Müzesi olarak hizmet veren Nilüfer Hatun İmareti de gezilecek listenize ekleyebileceğiniz maddelerden biri olabilir. İznik'te gezilecek camiler ve türbeler arasında; Hacı Özbek Cami, Mahmut Çelebi Cami, Kırgızlar Türbesi, Sarı Saltuk Türbesi ve Ahiveyn Sultan Türbesi'ni de listenize ekleyebilirsiniz.

Her köşe başında tarihi bir yapının sizi karşıladığı İznik'te hatırı sayılır düzeyde gezebileceğiniz han ve hamam da bulunur. Meydan Hamamı, İsmail Bey Hamamı, Rüstem Paşa Hanı ve Hacı Hamza Hamamı en bilinenleri arasında sayılmaktadır.

Gezmeye ve keşfetmeye değer diğer tarihi noktalardan da bahsedecek olursak; surlar, Senatüs (Bizans Sarayı), tiyatro, Dörttepeler Tümülüsü, Hypoge, İstanbul Kapı, Lefke Kapı ve Böcek Ayazma'yı sıralayabiliriz. Ayrıca bu noktalarda bisikletinizle de keşif yapabilirsiniz. Unutmadan çini ile ünlü İznik'te kendi çininizi yaparak hünerlerinizi sergileyebilirsiniz.

8 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
8
Gitmeyin
2

-

Gitmeyin o eziyete, yorulmaya değecek bir şey göremiyorsunuz. Oturacak, vakit geçirecek bir yer yok. Suyun içerisinde 1 km düşe kalka yürüyorsunuz. Ayaklarınız parçalanıyor. Gördüğünüz ufak bir su ve yüzülecek bir alan falan yok. Piknik için de yer yok.

8
Görmek istediğim yerlerden biri
10

-

Sansarak Kanyonu gezip görmek istediğim yerlerden biri. Gidip gezen arkadaşlarım olmasına rağmen zaman bulamadığım için ben gidemedim. Uludağ'ın ve Keleş civarını biraz olsun gezdim. Nasip olursa İznik tarafını da kış bastırmadan ya da baharda gezmek istiyorum.

8
İznik için tarihsel
4

-

İznik için tarihsel ama küçük bir yapı.

8
Çok güzel
10

-

Ben gittim, çok güzel. Eğer İznik'e giderseniz kesinlikle uğramanız gereken bir yer.

8
Restorasyonu muhakkak yapacaklardır
10

-

Sen kendi ülkendeki azınlıkların ibadethanelerini, tarihi mekanlarını restore eder, saygı gösterirsen, ülke dışındaki değerlerimize, tarihi mekanlarımıza da o ülkenin büyükleri ve halkı değer verir ve gerekli onarım ve restorasyonu muhakkak yapacaklardır. Saygılar.

8
Özkan Hacıoğlu tarafından...
10

-

Çocukluğumda keyifli günlerimin geçtiği keyifli göl...

8
Kırgızlar Türbesi
10

-

Ben burayı biliyorum.

8
Aziz Tryphonos Kilisesi
10

-

Bu kilisenin korunması ve restorasyonu üzerine çalışmak istiyorum da. Kilisede mozaik, fresk, opus sectile var mı? Yapının durumu nasıl, gidip görmedim de. Bana yardımcı olabilir misiniz Habibe Hanım?