Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Örnek Harita Görseli
Haritayı Görüntüle
Filtreler

Kategori

Aktivite-Eğlence
Tarihi Yerler
Doğal Güzellikler
Turistik Yerler
Müzeler
Resmi Daireler

İznik Gezilecek Yerler

İznik civarında görülmesi gereken 10 yer.
En Çok Tavsiye Ettiklerimiz
İznik Ayasofya Müzesi
Müzeler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
İznik Öğretmenevi ve Akşam Sanat Okulu
Öğretmenevi
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
Aziz Tryphonos Kilisesi
Tarihi Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Bursa
Koimesis Kilisesi
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
Yeşil Camii

Yeşil Camii

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(2 yorum)
Bursa
İznik Kalesi

İznik Kalesi

Ücretsiz
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa
Kırgızlar Türbesi
Resmi Daireler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3.5/5 Çok İyi
(2 yorum)
Bursa
Sansarak Kanyonu
Aktivite-Eğlence
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme3/5 Çok İyi
(2 yorum)
Bursa
İznik Gölü

İznik Gölü

Ücretsiz
Doğal Güzellikler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal Değerlendirme5/5 Mükemmel
(1 yorum)
Bursa
Nikaia Antik Kenti
Turistik Yerler
Çalışma saatleri bilinmiyor
Neredekal DeğerlendirmeHenüz Puanlanmamış
Bursa

10 mekandan 10 tanesi gösteriliyor

İznik Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler

İznik gezilecek yerler denilince akla ilk gelen yer olan İznik Gölü, yılın hemen her mevsiminde pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Doğa aşığı bünyelere eşsiz gün batımı manzarası ile istediklerini veren İznik Gölü çevresinde, ülkenin en geniş piknik ve dinlence alanları yer alıyor.

Burayı ziyaret ettiğinizde birer kano eşliğinde, göl üzerinde gezintiye çıkma imkanınız da bulunuyor. Dilerseniz göl kıyısında ve çevresinde bulunan balık restoranlarında duraklayarak, bu mekanların lezzetli menüleri ile ruhunuzu olduğu gibi midenizi de şenlendirebilirsiniz. Bildiğiniz gibi İznik tarihi mekanlar açısından da adeta bir cennet.

Göl çevresinde de eski Osmanlı köyleri de yer alıyor. Eğer İznik Gölü ve unutulmaz manzarasını bir de tepeden görmek isterseniz, civar köylerine doğru ufak bir tırmanışa geçebilirsiniz. Bu köyleri ziyaret ederek hem doğa hem de tarih dolu bir ziyareti de rotanıza ekleyebilirsiniz.

İznik Gölü ziyaretinin ardından soluğu Sansarak Kanyonu’nda alabilirsiniz. Hafızalardan silinmeyen doğası ile Sansarak Kanyonu, İstanbul’a yakın olması sebebiyle özellikle hafta sonu kaçamağı yapmak isteyen doğa tutkunlarını kendisine çekiyor. Bu el değmemiş bölge, kampsever turistlerin de uğrak noktası olarak karşımıza çıkıyor.

Yaz aylarında bölgeyi ziyaret ederseniz yapacağınız eşsiz doğa yürüyüşünün ardından kendinizi kanyonun serin sularına bırakabilirsiniz. Çünkü geniş ve zorlu yürüyüş parkurlarına sahip olan Sansarak Kanyonu’nun içerisinde misafirlerin yüzmelerine elverişli küçük havuzcuklar yer alıyor. Sansarak Kanyonu’nun misafirlerine vadettikleri sadece bunlarla sınırlı değil.

Kanyon, oldukça eski bir Osmanlı köyü olan Sansarak Köyü’nün içerisinde yer alıyor. Bu bağlamda İznik tarihi mekanlar arayışında olan ziyaretçilerin de ilgisini cezbediyor.

İznik gezilecek yerler listesi oluştururken doğal güzelliklerle dolu bu bölgeleri rota planınıza eklemenizde büyük fayda var.

İznik gezilecek yerler arayışında olan ziyaretçiler için, İznik’in tarihi hakkında ufak bir bilgilendirme yapmayı da unutmamak gerekiyor. Çünkü bu bölge, aslında çok uzun bir geçmişe sahip ve günümüze dek birbirinden farklı toplulukların yaşam yeri olarak karşımıza çıkıyor.

Elverişli yaşam koşulları ile tarih sahnesinde çok uzun süreden beri yer alan ve toplulukların her daim ilgisini çeken İznik’in kuruluşu M. Ö. 300’lere dek uzanıyor. Büyük İskender’in kumandanlarından birisi olan Antigonius Monophthalmos tarafından kurulan bu şehir, Osmanlı Devleti’nin yönetimine geçene dek Roma ve Bizans için de bir yerleşim yeri oluyor.

1331 senesinde Osmanlı hakimiyetine geçen İznik, bir dönem de bu devlete başkentlik yapıyor. Tüm İznik’in adeta bir açık hava müzesine dönüşmesine neden olan bu tarihi zenginlik ve günümüze kadar da korunmuş kimi yapıları ile tarihsever ziyaretçilerin akınına uğruyor.

İznik gezilecek yerler arasında pek çok tarihi mekan, yerli ve yabancı turistlerin bir numaralı uğrak yeri arasında yer alıyor.

Nikaia Antik Kenti, İznik tarihi mekanlar listesi içerisine eklemeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Erken İlkçağ döneminde kurulan ve İ. Ö. 4. yüzyıla dek gelen bu kentin yeniden kurulup gelişmesinde İskender’in peşinden gelen komutan krallarden bir tanesi olan Lymakhos etkili oluyor.

İlerleyen dönemlerde Roma’nın önemli bir yerleşim yeri haline gelen Nikaia antik kenti içerisinde bulunan su yolları, surlar, ibadet yerleri ve tiyatro gibi alanlar dönem halkının yaşayış, inanış ve kültürel özelliklerine dair günümüz araştırmacılarına fikirler veriyor. Nikaia antik kentini ziyaret ederek günümüze dek ulaşmayı başarabilen kalıntıları görebilirsiniz.

İznik Ayasofya Müzesi, ilçenin bir diğer kültür mirası olarak karşımıza çıkıyor. 1331 senesinde Osmanlı Devleti’nin ikinci hükümdarı olan Orhan Bey tarafından İznik’in fethedildiği dönemde bir kilise olan ve fetih ile birlikte camiye dönüştürülen İznik Ayasofya Müzesi, ilçenin tam ortasında yer alıyor.

Kanuni Sultan Süleyman devrinde ise, Türk tarihinin önemli mimarı tarafından bu camiye mihrap ilave ediliyor. Bu tarihi cami, bir dönem müze olarak ziyaretçilerin erişimine açılmış ve müze olarak 90 sene turistleri ağırladıktan sonra ise 2011 senesinde yeniden ibadete açılıyor.

İznik tarihi mekanlar listesi içerisinde mutlaka uğramanız gereken bu mekan, Hristiyan inancına sahip ziyaretçiler için de oldukça önemli. Hristiyanlık dünyası ile alakalı önemli kararların alındığı 7. konsülün burada toplandığı biliniyor.

İznik gezilecek yerler listesi arasında tarihi ibadet yerleri de bulunuyor. Koimesis Kilisesi, Aziz Tryphonos Kilisesi, Yeşil Camii, Kırgızlar Türbesi gibi ibadet alanları, İznik tarihi mekanlar listesi içerisinde yer alırken bir taraftan da dini turizm alanında bölgeye önemli bir değer katıyor.

İznik Atatürk Caddesi’nde bulunan Aziz Tryphonos Kilisesi, 1250’li yıllarda Bizans İmparatoru olan II. Laskiris tarafından inşa ettiriliyor. Günümüze dek harap bir şekilde ulaşmış olsa da turistler tarafından ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor.

8. yüzyılda inşa ettirilen Koimesis Kilisesi tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmuyor. Bununla birlikte bölgede yapılan kazı çalışmaları ve ele geçirilen bezemeler de göz önünde bulundurulduğunda bu kilisenin Hyakinthos Manastırı içerisinde yer aldığı düşünülüyor. Kilisenin içerisinde yer alan resimlerin Bizans resim sanatını incelemek için oldukça önemli olduğu söylenebilir.

Kilisenin tam ismi ise “Hazreti Meryem’in Ölümü veya Göğe Yükselmesi” olarak Türkçeye de çevrilebilen “Koimesis tes Theotokos” olarak geçiyor.

İznik gezilecek yerler seyahat planı yaparken, tarihle ilgili karşınıza çıkacak olan duraklar sadece bunlarla sınırlı değil. Kırgızlar Türbesi de İznik tarihi mekanlar ve gezilecek yerleri arasında yer alıyor. Yenişehir Kapısı civarında yer alan bu türbenin tarihi hakkında çok net bilgiler olmamakla birlikte, Orhan Gazi döneminde inşa ettirildiği rivayet ediliyor.

Kimi kaynaklara göre ise Osmanlı’nın İznik’i fethinden önce inşa edildiği düşünülüyor. Türbenin içerisinde biri bir çocuk için olmakla birlikte toplamda 8 adet lahit bulunuyor. Bu türbe Kırkkızlar, Reyhan, Camasa, Hacı Camadan gibi isimleri ile de biliniyor.

Yeşil Camii, İznik’in sembollerinden bir tanesi olarak da biliniyor. İznik gezilecek yerler listesi oluşturan yerli ve yabancı turistlerin en sık rotalarına ekledikleri bu yapı aynı zamanda Osmanlı mimarisinin ilk örneklerindendir. 1370’lere dek uzanan bir tarihe sahip olan bu caminin Çandarlı Halil Paşa döneminde inşa ettirilmeye başlandığı biliniyor.

Çandarlı Halil İbrahim Paşa’nın ölümünün ardından ise caminin inşası, oğlu Çandarlı Ali Paşa döneminde tamamlanıyor. İznik tarihi mekanlar arasında en dikkat çekici rotalardan bir tanesi olan caminin ismi ise inşasında kullanılan yeşil çini ve tuğlalardan geliyor. Tek bir kubbeye sahip olan Yeşil Camii, günümüze dek birkaç kez restorasyona uğruyor.

İznik tarihi mekanlar ve görülecek yerler arasında Meydan Hamamı, Rüstem Paşa Hanı, surlar, Dörttepeler Tümülüsü gibi lokasyonlar da yer alıyor.

İznik iş, arkadaş, akraba ziyareti ya da her ne sebeple olsun yolunuz Bursa’ya düşerse ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer alıyor. Bu bağlamda eğer bu bölgeyi ziyaret edecekseniz saydığımız bu mekanları da göz önünde bulundurarak kendinize bir İznik gezilecek yerler listesi oluşturmanız da kaçınılmaz olacaktır.

Doğa ile baş başa kalacağınız anlar yaşamak istiyorsanız İznik Gölü ve Sansarak Kanyonu, İznik doğal güzellikleri arasında listenize mutlaka eklemeniz gereken yerler arasında yer alıyor. İznik tarihi mekanlar listesinin de en önemli durakları Yeşil Camii, Aziz Tryphonos Kilisesi, İznik Ayasofya Müzesi olarak karşımıza çıkıyor.

Bu doğal ve tarihi güzelliklerle dolu ilçeyi ziyaret etmek için İznik tatil rotanızı oluştururken İznik otelleri sayfamıza da göz atabilirsiniz.

İznik Gezilecek Yerler ve Turistlik Yerler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

İznik için gezilecek en popüler tarihi yerler nelerdir?
İznik için gezilecek en popüler tarihi yerler : Aziz Tryphonos Kilisesi, İznik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İznik için gezilecek ailelere uygun turistik yerler nelerdir?
İznik için gezilecek ailelere uygun turistik yerler : Yeşil Camii, İznik Kalesi, Nikaia Antik Kenti, İznik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İznik için gezilecek ücretsiz yerler nelerdir?
İznik için gezilecek ücretsiz yerler : Yeşil Camii, İznik Gölü, Aziz Tryphonos Kilisesi, İznik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İznik için gezilecek kalabalık gruplara yerler nelerdir?
İznik için gezilecek kalabalık gruplara yerler : Yeşil Camii, İznik Gölü, Sansarak Kanyonu, İznik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.
İznik için gezilecek yerler nelerdir?
İznik için gezilecek yerler : Yeşil Camii, İznik Gölü, Aziz Tryphonos Kilisesi, İznik konumundaki tüm seçenekleri incelemek için web sitemizi detaylı inceleyebilirsiniz.