Ülkemizin Sürpriz Coğrafyası Bafa Gölü'nde Yapılacak 9 Şey, Bafa Gölü

Ülkemizin Sürpriz Coğrafyası Bafa Gölü'nde Yapılacak 9 Şey

4 Yorum

Gezi Rehberi Diley Kuru

Ülkemizin Sürpriz Coğrafyası Bafa Gölü'nde Yapılacak 9 Şey
Dingin ortamı, tarihi dokusu ve hayranlık uyandıran güzelliği ile Bafa Gölü, ülkemizin mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından biri. Muğla'nın Milas ilçesinde yer alan bu şahane güzellik, dilden dile dolaşan efsanelerin de başkahramanı aynı zamanda. Ay Tanrıçası Selene'in büyük aşkı çoban Endymion ile her gece buluştuğu yermiş Bafa Gölü. Bu yüzden de mehtap bir başka güzel olurmuş burada. 1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Bafa Gölü ve çevresi, şimdilerde pek çok kamp alanına, kuş gözlem sahasına ve yürüyüş parkuruna ev sahipliği yapıyor. 2000 yaşında olan ve ülkemizin bilinen en yaşlı zeytin ağacının da köklerini saldığı Bafa Gölü, tüm bu özellikleriyle ülkemizin en muhteşem coğrafyalarından biri olarak kazınıyor hafızalarımıza.

1 – Herakleia Antik Kenti'ni Gezin

heraklia antik kentiGölün çevresi binlerce yıldır pek çok uygarlığa beşiklik etmiş. Yani bu bölgenin tarihi oldukça köklü. Bir liman kenti olan ve Kapıkırı sınırları içerisinde yer alan Herakleia Antik Kenti, Bafa Gölü'nün keşfedilmesi gereken tarihi zenginliklerinden biri. Kentin tarihi M.Ö. 7. yüzyıla dayanıyor. Deniz ticaretiyle zenginleşmiş, Bizans döneminde piskoposluk merkezi olarak da keşişlere ev sahipliği yapmış. Bafa Gölü ve çevresinde yapacağınız ilk şey Herakleia Antik Kenti'ni gezmek olmalı.

2 – Athena Tapınağı'na Çıkın

athena tapınağıHerakleia Antik Kenti'nin en çarpıcı yapılarından biri olan Athena Tapınağı, kentin en iyi korunmuş yapısı aynı zamanda. Tiyatro, Endymion Tapınağı, Agaro ve Konsey Binası, Hereklia'nın görülmesi gereken diğer yapıları. Ancak Athena Tapınağı, Bafa Gölü'nün o muhteşem manzarasını en iyi görebileceğiniz yer. Limanın arkasında, yamaçta yer alan Athena Tapınağı'na çıkarak, o efsanelere konu olan mehtabı da izleyebilirsiniz üstelik.

3 – Mağaraları ve Manastırları Keşfedin

bafa gölünde yapılacak şeylerBafa Gölü üzerinde yer alan adacıklarda ve Latmos Dağı kayalıklarında pek çok manastır bulunuyor. Ayrıca prehistorik döneme ait birçok mağara da yer alıyor Bafa Gölü çevresinde. Mağara ve manastır keşfi, Bafa Gölü'nde yapılacak en mistik etkinliklerden biri olacaktır hiç şüphesiz. Şu an bölgede 13 adet manastır yer alıyor. Yediler Manastırı, Stylos Manastırı, Soteros, Menet Adası, İkizada ve Kahve Asar Adası Manastırları keşfetmeniz gereken en önemli manastırlar arasında. Hristiyan keşişlere ev sahipliği yapmış olan mağaralar ise, içlerindeki kaya resimleri ile sizi bir hayli etkisi altına alacak.

4 – Yediler Manastırı'nı Mutlaka Görün

yediler manastırıKaya blokları içerisinde yer alan Yediler Manastırı, Bafa Gölü bölgesinde bulunan en çarpıcı yapılardan biri. Gölyaka Köyü'nün hemen kuzeyinde yer alan Yediler Manastırı, sahip olduğu köklü geçmişiyle büyüleyici bir atmosfere sahip. İki kilise, bir şapel, sarnıç ve keşiş hücrelerinden oluşan Yediler Manastırı, Bafa Gölü'ne geldiğinizde es geçmemeniz gereken bir yapı. Zaten geziniz sırasında en çok aklınızda kalacak detaylardan biri de Yediler Manastırı olacak.

5 – Tekne Turuna Katılın

bafa gölünde yapılacak şeylerBafa Gölü'nü tekneyle keşfetmek oldukça keyifli. Gölün çevresinde yer alan pek çok işletme tekne turu düzenliyor. Bafa Gölü üzerinde bulunan pek çok adacığı bu sayede keşfedebilirsiniz. Kargı Aşarı Adası, İkizce Adalar ve Kuş Adası, tekneyle gidebileceğiniz rotalardan birkaçı. Birçok tarihi yapı ve kuş barınağının yanı sıra, Bafa Gölü'nde bulunan pek çok koyu da keşfetme şansına sahip olacaksınız.

6 – Kuş Gözlemciliği Yapın

bafa gölünde yapılacak şeylerBafa Gölü ve çevresi ülkemizin en önemli kuş gözlem alanlarından biri aynı zamanda. Eğer bu tip aktivitelere ilgi duyuyorsanız, kuş gözlemciliği de yapabilirsiniz. Balıkçıl kuşlar ve yuvaları, pelikanlar ve cüce karabataklar gibi birçok kuş türünü izleme ve tanıma şansına erişebilirsiniz Bafa Gölü'nde.

7 – Trekking ve Kamp Yapın

bafa gölünde yapılacak şeylerBafa Gölü'nde yapılması gereken en keyifli ve huzur dolu aktivitelerden biri de hiç şüphesiz doğa yürüyüşü ve akabinde göl kıyısında, çadırda geçirilecek sakin bir gece. Bu anlamda göl kenarında ve çevresinde hem birçok kamp alanı hem de yürüyüş parkuru yer alıyor. Üstelik kendi çadırınızla ya da karavanınızla geldiyseniz herhangi bir ücret ödemenize de gerek kalmıyor. Kamp alanlarında WC, duş, çamaşırhane, bulaşık yıkama yeri gibi tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak birimler var. Tabi elektrik de. Yiyecek-içecek fiyatları ise şaşırtıcı ölçüde uygun. Bununla birlikte isterseniz tek başınıza trekking yapın isterseniz de düzenlenen gezi yürüyüşlerine katılın. Tercih size kalmış.

8 – Balık Tutun

bafa gölünde yapılacak şeylerBafa Gölü'nde balık çeşitliliği de bir hayli fazla. Bu nedenle de olta balıkçılığı için oldukça uygun bir yer Bafa Gölü. Göl kenarına oltanızı kurabileceğiniz gibi, bir sandal kiralayarak gölün ortasında da balık tutabilmeniz mümkün. Ya da hiç bunlara gerek kalmadan göl kenarında yer alan restoranlardan birine gidip, Bafa Gölü'nün meşhur çipurasını da yiyebilirsiniz.

9 – Bol Bol Yüzün

bafa gölünde yapılacak şeylerEvet, bu olmazsa olmaz elbette. Tabi ki de böyle şahane bir yerde yüzmenin tadını doyasıya çıkarmak, Bafa Gölü'nde yapılacak en güzel şeylerden biri. Eşsiz kumlarla bezeli plajlardan birine gidip, Bafa Gölü'nün serin sularına bırakabilirsiniz kendinizi. Bafa Gölü'nde dilediğinizce güneşin keyfini sürün.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Bu yıl gezi rotasına dahil etmeyi düşünüyorum. Yıllar önce tarif edildiği gibi, göl kenarındaki restoranlarda gölden çıkan balıklardan yemiştim, çok lezzetliydi. Geçtiğimiz yıl da yanından geçtik, yol kenarında yer alan kuruluşlarda yöreye mahsus sızma zeytinyağı da satılıyor, tadarak alınmalı damak zevki için. Gölü tekneyle gezmek hem pratik hem de yaz sıcağında daha hoş bir fikir.

  • Faydalı buldum (3)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bir göl nasıl liman şehri olup deniz ticaretiyle zenginleşebilir sorusuna karşılık da, aslında burasının eskiden Ege Denizi'nin bir körfezi olduğu, Büyük Menderes Nehri'nin taşıdığı alüvyonlar neticesinde deniz bağlantısının kapanıp bir göle dönüştüğünü söyleyebiliriz.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Öyle bir anlatmışsınız ki, sanki İtalya'da Como Gölü'nün yıllardır yanından arabayla geçip gitmişiz, hiçbir şeyden haberimiz yok. Sayenizde ögrendik, bundan sonra o tarafa yapacagımız seyahatte Bafa Gölü'ne bir tam gün ayıracagım, hem gezip hem de güzel lezzetleri tadacağız, teşekkürler.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Ben size sadece gezin, gezin, gezin, gezin, gezin, gezin, gezin, gezin, gezin derim.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)