Akdeniz'in En Zarif 9 Adası

Görüşünüzü Paylaşın 4 Yorum

Gezi Rehberi Sevgi Özdil

Akdeniz'in En Zarif 9 Adası
Sonsuz maviliğe uzanan eşsiz manzaraları, sabaha kadar süren dillere destan eğlenceleri, bütün gün süren sahil partileri, birbirinden lezzetli mezelerin ve yemek kokularının Arnavut kaldırımlı sokakları sardığı Akdeniz'in en zarif 8 adası…
Akdeniz adaları, antik çağlardan günümüze insanlığın ayrı bir önem ve özen gösterdiği yerler arasında. Bu topraklara geldiğinizde sıcakkanlı, rahat ada insanı kendinizi çok uzaklarda değil de sanki bu topraklarda doğmuşsunuz gibi hissettiriyor size. Santorini, güzel manzarasıyla, Mykonos sabaha kadar süren dillere destan eğlenceleriyle, Girit otları ve yemekleriyle, Sicilya yanardağıyla, Ischia da bakir doğası ile sizi çağırıyor.

1 - Sicilya Adası

sicilyaAkdeniz'in en büyük adası olan Sicilya'ya, İtalya'nın güneyindeki Villa San Giovanni'den kalkan feribotla ulaşım mümkün. Feribotla yaklaşık 45 dakika süren yolculuk sonunda adanın önemli şehirlerden biri olan Messina'ya varıyor. Adada ateşin sizi çağırdığı Etna Yanardağı'nda gün batımına tanık olmadan sakın dönmeyin.

2 - Mayorka Adası

MayorkaAkdeniz'in yeryüzündeki cenneti… İspanya'nın en büyük adası olan Mayorka, dağlık bölgeleri ve eşsiz güzellikteki plajları ile ünlü. Cam gibi berrak denizi, koyları, antik çağlardan günümüze kadar gelmeyi başaran tarihi yapıları… Bunlara bir de İspanyol yemeklerinin ve alkollü kokteyllerinin harika lezzetleri eklenince Mayorka'ya Akdeniz'in yeryüzündeki cenneti dememek için hiçbir sebep kalmıyor.

3 - Santorini Adası

SantoriniSantoron, Ege Denizi'nde yer alan Yunanistan'ın 200 km güney doğusundaki volkanik adalar grubunun bir üyesi. Mavi kubbeli, bembeyaz kiliseleri ve masmavi Ege'ye tepeden bakan, birbiri üzerine dizilmiş küp gibi beyaz binalarıyla, huzur veren sessizliğiyle herkesin aşina olduğu bu fotoğraftaki gibi bir ada Santorini. Adanın resimlerini görmeye alıştığımız destansı manzara ise 'Oia' kasabasına ait. Bir de unutmadan hemen söyleyelim yolunuz bu topraklara düşerse adaya özgü beyaz Santorini şarabının tadına mutlaka bakın.

4 - Capri Adası

Capri AdasıBir İtalyan adası olan Capri; 2 adet yerleşim biriminden oluşuyor. Bunlardan ilki Capri, diğeri ise Anacapri. Capri; zenginlerin yazlıklarının ve ünlü markaların butiklerinin yer aldığı, Anacapri ise yerel halkın yaşadığı bölge. Hemen her noktasında panoramik manzaralar sunan Capri Adası'nın manzara terasından baktığınızda; denizin o huzur veren mavisi, yamaçlara sıralanmış villalar ve harika doğayı seyretmenin vermiş olduğu huzur tatil anılarınızın unutulmazları arasında yer alacağına eminiz. Capri ziyaretinizde bu unutulmaz manzaralar dışında adanın yerel içkisi olan Limoncello'nun tadına mutlaka bakın, Marina Piccola Plajı'nda rengine aşık olacağınız denize girin ve son olarak Grotta Azurra'yı (Mavi mağara) ve Capri'nin sembolü Faraglioni Kayalıkları'nı ziyaret etmeden sakın adadan ayrılmayın.

5 - Formentera Adası

Formenteraİspanya'ya ait Formentera, Akdeniz'in özgür adası. Hemen yanı başındaki Ibiza'dan bambaşka bir atmosfere sahip. Adanın el değmemiş bakirliği sadece deniz-güneş-kum üçlüsünü yaşamak isteyenler için harika lokasyon. Upuzun bembeyaz kumlara sahip sakin plajları, küçük gizli koyları, kristal berraklığındaki denizi ve masmavi gökyüzü… Ayrıca kardeş ve komşu ada Ibiza'nın aksine buraya gelenlerin temel amacı dinlenip doğanın tadını çıkartmak.

6 - İbiza Adası

İbizaEivissa yani İbiza; İspanya'nın çılgın eğlence adası, Mykonos ile yarışacak düzeydeki eğlence ve gece hayatıyla hafızalara kazınmış durumda. Balear Adaları'ndan biri olan İbiza, son 30 yılda hem turizmin hem de eğlence dünyasının Avrupa'daki adı. Space, Pacha, Privilege, Amnesia, Eden ve Es Paradis gibi dünyaca ünlü mekanlara sahip olan İbiza'da dünyanın en ünlü djleri, sanatçıları, dansçıları sahne alarak adanın gece hayatını daha da zevkli ve eğlenceli bir hale sokuyor. İbiza uyku nedir bilmeyen bir ada ve her daim ayakta her an partiye hazır!

7 - Hvar Adası

hvar AdasıHvar, Hırvatistan'a bağlı doğal güzellikleriyle ünlü bir ada. Ortaçağ mimarisinin seçkin örneklerine ve tarihi anıtlara rastlayacağınız ada, adeta bir açık hava müzesi tadında. Hvar Adası'nın çevresinde birçok küçük, el değmemiş adacıklar bulunuyor. Bu adaların en önemlileri arasında çıplaklar plajı ve muhteşem koylarıyla ünlü Jerolim, adından sıkça bahsettiriyor.

8 - Mykonos Adası

Mykonos adasıBilen bilir; adalıların hayatları hep daha telaşsız, daha huzurlu geçer. Ege'nin masmavi sularının ortasında, mücevher gibi ışıldayan Mykonos'a adım bastığınız andan itibaren adanın kendine has atmosferini solumamak elde değil. Gün içerisinde harika plajlarda zaman geçiren turistler geceleri ise sabahın ilk ışıklarına kadar süren eğlenceleri ile ünlü gece kulüplerinin sınır tanımayan partilerinde boy gösteriyor. Tüm bu eğlencelerin dışında Mykonos; bembeyaz ada evleri ve yel değirmenleri ile davetkar ve rahat bir akşam yemeği gibi!

Bonus: Kıbrıs

Kıbrıs adasıHemen yanı başımızda yer alan Kıbrıs… Afrodit'in doğduğu topraklar… Tertemiz havasının yanı sıra harika kumsalları ile Kıbrıs bizim için halen Akdeniz'in en zarif adası… Kıbrıs ucuz oteller açısından da ekonomik tatil yapabileceğiniz Akdeniz adalarından biri.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Trabzon'dan sevgiler, selamlar... Cennet ne yerdedir ne gökte, cennet Karadeniz'dedir. Adalar çok güzel. Muhteşem yerler. Kafa dinleme yerleri. Gelmek istiyorum, ne yazık ki bütçem el vermiyor. Her şey gönlünüzce olsun. Eskimeyen direnç ve umutlarla. Hamsiye.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Belirttiğiniz gerçekten çok güzel. Bu adalardan Formentera-İbiza ve Mayorka hariç diğerlerini gördüm. Herkese gitmelerini tavsiye ederim. En azından yavru vatan Kıbrıs artık Akdeniz sahili sayılır. Ulaşım kolaylaştı, oteller çoğaldı, gitmemek için bir neden yok. İnceleyenler burada da gezecek, görecek çok yer bulacaklar. Ben sizin de yazınızda yer alan Sicilya'yı çok beğendim. Ayrıca sizin belirtmediğiniz Malta da süper, herkese tavsiye ederim. THY artık ikisine de direk uçuyor, fiyatlar da uygun sayılır. Bu sene ülkemizden bir İbiza pazarlaması var ancak bu kritik yılda Türkiye'de tatil yapmalıyız. Ayrıca belirttiğiniz Mayorka'yı da çok merak ediyorum. İlk fırsatta gideceğim. Teşekkürler.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Dünyadaki adaları sayarken niye bu adaları belirtirken bizdeki Cunda Adası'nı kale almazsınız da başka ülkelerin reklamını yaparsınız?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (1)
4
/

-

Adı geçen tüm adaları gördüm, gerçekten hepsi çok güzel. Sardunya Adası'nı aradım, listede göremeyince çok sevindim. Zira tamamen şişirme bir yer. Vaktiniz ve paranız olursa sakın gitmeye kalkıp israf etmeyin. Taner Güler'e de son bir sözüm, Cunda nedir?

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)