Milas Athena Tapınağı, Kapıkırı

Milas Athena Tapınağı

  • Muğla / Milas / Kapıkırı

Milas Athena Tapınağı

Muğla'nın Milas ilçesinde, Kapıkırı'nda yer alan Herakleia Antik Kenti'nin en dikkat çeken yapısı Milas Athena Tapınağı. Athena Tapınağı'nın çevresinde yer alan ve bugün hala daha aynı yerinde bulunan bir yazıtta, tapınağın kentin baş tanrıçası olan Athena adına yapıldığı belirtiliyor. Eski limanın biraz gerisinde, kentin tamamına hakim olan bir kayalık tepe üzerinde konumlanan Milas Athena Tapınağı, Kapıkırı İlkokulu'nun çok az yukarısında bulunuyor.

Helenistik döneme ait olan Milas Athena Tapınağı, 3. yüzyılda Dor düzenine uygun olarak inşa edilmiş. Ön cephesinde iki sütunun yer aldığı ve Temlum in Antis cepheli olan Milas Athena Tapınağı'nda, cella ve pronoas bölümlerinin hemen hemen aynı büyüklükte olduğu göze çarpıyor.

Eğer yolunuz Milas Ören'e düşerse, hem Herakleia Antik Kenti'ni hem de kentin içerisinde yer alan Milas Athena Tapınağı'nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz. Antik kent gezinizin ardından Bafa Gölü kıyısında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.
İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın