Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol

Milas Athena Tapınağı

+ 5 Fotoğraf
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretsiz

Milas Athena Tapınağı Hakkında

Muğla'nın Milas ilçesinde, Kapıkırı'nda yer alan Herakleia Antik Kenti'nin en dikkat çeken yapısı Milas Athena Tapınağı. Athena Tapınağı'nın çevresinde yer alan ve bugün hala daha aynı yerinde bulunan bir yazıtta, tapınağın kentin baş tanrıçası olan Athena adına yapıldığı belirtiliyor.

Eski limanın biraz gerisinde, kentin tamamına hakim olan bir kayalık tepe üzerinde konumlanan Milas Athena Tapınağı, Kapıkırı İlkokulu'nun çok az yukarısında bulunuyor. Helenistik döneme ait olan Milas Athena Tapınağı, 3. yüzyılda Dor düzenine uygun olarak inşa edilmiş.

Ön cephesinde iki sütunun yer aldığı ve Temlum in Antis cepheli olan Milas Athena Tapınağı'nda, cella ve pronoas bölümlerinin hemen hemen aynı büyüklükte olduğu göze çarpıyor. Eğer yolunuz Milas Ören'e düşerse, hem Herakleia Antik Kenti'ni hem de kentin içerisinde yer alan Milas Athena Tapınağı'nı mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Antik kent gezinizin ardından Bafa Gölü kıyısında keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

Milas Athena Tapınağı
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?