Ülkemizin Mistik Coğrafyası Kazdağları'na Ait 10 Keşif Noktası, Türkiye

Ülkemizin Mistik Coğrafyası Kazdağları'na Ait 10 Keşif Noktası

Görüşünüzü Paylaşın 4 Yorum

Keşif Rehberi Diley Kuru

Ülkemizin Mistik Coğrafyası Kazdağları'na Ait 10 Keşif Noktası
Öyle bir coğrafya ki burası, anlatmak için iki kelam etmeye kalksak hep bir şey eksik kalır. O denli özgün, o denli mistik, o denli muazzam topraklar… Sadece ülkemizin değil, tüm yeryüzünün en önemli mücevherlerinden biri Kazdağları. Hangi mücevher derseniz de, olsa olsa zümrüt deriz herhalde, böylesine bir yeşil ancak zümrütle benzeşebilirdi çünkü. Çanakkale'den Balıkesir'e uzanan bu ihtişamlı dağlar, içerisinde benzersiz bir doğa ve tarih barındırıyor. Biz şehir insanları günlük hayatımızda böyle manzaralarla pek karşılaşmadığımızdan abartıyormuşuz gibi görünebilir ama Kazdağları'nın içinde barındırdığı güzellikleri bir kez keşfettiniz mi, işte o zaman eminiz ki siz de bizimle aynı hissiyatları paylaşıyor olacaksınız.

1 – Yeşilyurt Köyü

yeşilyurt köyüKazdağları'nın batı ucunda yer alan bu güzel köy, Kazdağları'nın popüler keşif noktalarından biri olarak listemize ilk sıradan giriş yapıyor. Aslında taş evleri ve daracık sokakları ile ülkemizin turistik köylerinden pek bir farkı yok Yeşilyurt Köyü'nün, doğruya doğru. Ama işte Kazdağları'nda olmasından mıdır nedir, farklı bir atmosfer hakim buraya. Edremit Körfezi'nin sonunda, İzmir-Çanakkale yolu üzerinde konumlanan Yeşilyurt, Küçükkuyu'ya 3 km mesafede. Köyde çok sayıda lüks pansiyon ve butik otel de hizmet veriyor. Bizim önerimiz ise; olur da Yeşilyurt Köyü'ne yolunuz düşerse, Yazgara Mola isimli mekanda doğal zeytinyağından yapılan mantının tadına bakmanız, yanına da buz gibi bir karadut suyu içmeniz yönünde olacak. Mekandan ayrılmadan önce lavantalı dondurmanızı almayı da unutmayın.

2 – Zeus Altarı

zeus altarıZeus Altarı'na çıktığınızda göreceğiniz manzaranın öyle bir etkisinde kalacaksınız ki, bu keşif noktasının hafızlarınıza kazınması kaçınılmaz olacak. Adatepe Köyü'ne gelmeden önce sağa doğru kıvrılan yol üzerinde aracınızı bıraktıktan sonra yaklaşık 500 metrelik hafif bir tırmanışla ulaşabileceğiniz Zeus Altarı, devasa Edremit Körfezi manzarasının yanı sıra, efsanesi ile de son derece ilgi çekici bir nokta. Siz burada tüm körfezin ve Midilli Adası'nın manzarasına dalıp gitmişken şunu da aklınızda bulundurmanızı isteriz; şu an Zeus ile Hera'nın Troya Savaşları'nı izlediği tepede bulunuyorsunuz.

3 – Adatepe Köyü

adatepe köyüZeus Altarı ile yan yana olan Adatepe Köyü, Kazdağları'ndaki bir sonraki keşif noktanız olabilir. Tıpkı Yeşilyurt gibi Adatepe Köyü de taş evleri ve sokaklarıyla hem oldukça şirin bir görüntüye sahip hem de yaşayan bir tarih niteliğinde. Zeytin ağaçlarının gölgesinde bu mistik ortamı solumak ise oldukça iyi hissettiren bir aktivite. Adatepe Köyü'nü keşfettikten sonra, köy meydanındaki yaşlı çınar ağaçlarının altında soluklanmayı da ihmal etmeyin deriz.

4 – Şahinderesi Kanyonu

şahinderesi kanyonuBalıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nın batı yamaçlarında bulunan Şahinderesi Kanyonu, aslında Kazdağları'nın oksijeni bol havasını sağlayan bir baca niteliği taşıyor. 27 km uzunluğunda olan kanyon, oldukça dik ve engebeli bir yapıya sahip. Kanyonda rehber eşliğinde turlar da düzenleniyor. Heybeti ve sunduğu manzaraları ile Şahinderesi Kanyonu, özellikle Altınoluk taraflarındaysanız mutlaka keşfetmenizi önerdiğimiz noktalardan biri.

5 – Kaz Dağı Milli Parkı

kaz dağı milli parkıKazdağları'nın oldukça geniş bir alanını kapsayan Kaz Dağı Milli Parkı, 1993 yılında bu statüye kavuşmuş ve günümüzde Ayvacık, Bayramiç ile Yenice Orman İşletme Müdürlüklerinin kontrolü altında bulunuyor. Antik dönemlerde İda Dağı ismiyle anılan bu görkemli dağın, mitolojiye göre ilk güzellik yarışmasının düzenlendiği ve Afrodit'in de bu yarışmada güzelliği tescillenen bir tanrıça olarak ilan edildiği yerin ta kendisi olduğunu belirtmekte fayda var. Alp'lerden sonra dünyada oksijen oranı en yüksek 2. bölge olma özelliği taşıyan Kaz Dağı Milli Parkı'na araçla giriş ücreti ise 5 kişi dahil 15 TL.

6 – Hasanboğuldu Göleti

hasanboğuldu göletiKazdağları adeta bir efsane cenneti. Öyle ki, sahip olduğu her bir zenginlik ayrı bir efsaneye konu olmuş. Bunlardan biri de Hasanboğuldu Göleti. Kazdağları'nın eteklerinde, Zeytinli sınırları içerisinde bulunan Hasanboğuldu Göleti'ne, Beyoba Köyü'nden geçerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Gölet ve şelaleye ulaşmak için ise kısa bir yürüyüş yeterli. Şelalenin aktığı yerde yüzebiliyorsunuz ancak su aşırı ötesi soğuk, buz gibi! Nasıl soğuk olduğunu burada anlatmamız ise imkansız. Bu arada, söz konusu Hasanboğuldu efsanesini merak edenler buraya tıklayarak hikayeyi öğrenebilirler.

7 – Sütüven Şelalesi

sütüven şelalesiHasanboğuldu Göleti'nin hemen 300 metre öncesinde bulunan Sütüven Şelalesi, 3 hektar büyüklüğe sahip. Kazdağları'nın en meşhur doğal güzelliklerinden biri olan Sütüven'de, yaz aylarında ziyaretçi sayısı 200 bine yaklaşıyormuş. Şimdi, bu konuda biraz konuşacağız. Evet, kalabalığın halini ziyaretimiz sırasında gördük. Ve inanın içimiz parçalandı. Tabiatın bize sunduğu bu eşsiz doğal güzellik ne yazık ki bir ticarethaneye dönmüş durumda ve her bir tarafından mangal dumanları yükseliyordu. Keşke sahip olduğumuz bu güzelliklerin değerini bilebilsek ama olmuyor işte.

8 – Mehmetalan Köyü

mehmetalan köyü200 yıllık köklü tarihi ile Kazdağları'nın en eski köylerinden biri olma özelliği taşıyor Mehmetalan. Balıkesir'in Edremit ilçesine bağlı olan Mehmetalan Köyü, henüz Yeşilyurt ve Adatepe kadar popüler bir köy değil, ancak potansiyelini de görmezden gelemeyiz elbette. Günümüzde köyde modern standartlarda 3-4 tane butik otel hizmet veriyor. Çok sayıda yürüyüş ve bisiklet parkuruna, gözlem ve kültür noktasına sahip olan Mehmetalan Köyü, özellikle ekoturizm yönü oldukça güçlü bir köy.

9 – Ayazma Mesire Yeri

ayazma mesire yeriKazdağları'nın tüm keşif noktalarında olduğu gibi Ayazma Mesire Yeri de yemyeşil doğası ile huzuru koklayabileceğiniz bir yer. Bol oksijeni ve buz gibi akan deresiyle, adeta bir stres atma noktası olan Ayazma Mesire Yeri, Menderes Çayı'nın hemen yanı başında bulunuyor. Mesire alanı içerisinde çok sayıda alabalık çiftliği ve balık restoranı hizmet veriyor. Kiremitte kırmızı benekli alabalık, burada denenmesi gereken bir lezzet anlayacağınız. Dolayısıyla buraya gelecekseniz aç gelin. :)

10 – Sarıkız Tepesi

sarıkız tepesiKazdağları'nın en yüksek tepesi olarak bilinen Sarıkız Tepesi, muhteşem bir deniz manzarasına ev sahipliği yapıyor. Tepenin üzerinde kazları olan bir kız heykeli de yer alıyor. Heykelin varlığı ise oldukça ilginç bir efsaneye dayanıyor -ki dediğimiz gibi zaten tüm keşif noktalarının bir rivayeti var-. Söz konusu Sarıkız efsanesini merak edenler ise buraya tıklayarak hikayeyi öğrenebilirler.
4 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
4
/

-

Bunlar ve bunlar gibi onlarca yer görülmeye değer. Kazdağıları'nın tedavi edici özellikli havası bile gelmeye değer.

  • Faydalı buldum (2)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bu iletinizde insanların doğayı nasıl ticari bir meta aracına dönüştürdüğünü ve kirlettiğini belirtiyorsunuz. Acaba iyi mi yapıyorsunuz? Ben sizin yerinizde olsam bu gibi güzellikleri tanıtmam. Çünkü ne yazık ki insanlarımız doğa güzelliği denince parayı anlıyor. Sizin de tanık olduğunuz gibi doğal güzelliklerin içine ediyorlar. Iyi günler dileklerimle.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Bilgilendirmeniz için teşekkürler. Doğa dostu, ülkesinin doğal güzelliklerini seven ve gelecek nesillere aktarmak için gayret eden insanların görmesi için imkan veren bu paylaşımlarınızı beğeni ile takip ediyorum. Emeğinize sağlık.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)
4
/

-

Teşekkürler Nerdekal.com. Dünyayı ve güzelliklerini bizlere tanıttığınız, sunduğunuz için tekrar teşekkürler. Siz bunları yazmasanız, yayınlamasanız nereden haberimiz olacak? Bu yaptığınız tanıtımlar ticaretinizin paralelinde insanlığa ulvi ve çok değerli bir hizmettir.

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)