Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Kazdağları İlkbaharda Bir Başka Güzel

Kazdağları İlkbaharda Bir Başka Güzel

Paylaş
Anonim  
Eklenme: 24 Nisan 2013
 • Son Güncellenme: 17 Mart 2023
Kazdağları İlkbaharda Bir Başka Güzel

Edremit Körfezi'nde yer alan Kazdağları Milli Parkı, zirvesindeki kar örtüsü, eteklerindeki ağaçlarla, çimenlerindeki yeşilin rengarenk tonları ve sarı çiğdemleriyle ilkbaharda ziyaretçilerine eşsiz güzellikler sunuyor.

Balıkesir Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün organizasyonuyla Zeytinli beldesinden geziye başlayan bir grup gazeteci, ilk olarak araçla Kaz Dağı Milli Parkı'ndaki Kapıkule Orman Gözetleme Kulesi'ne ulaştı. Yüksekliği yaklaşık bin 370 metre olan gözetleme kulesinden Ayı Deresi, Zeytinli Çayı ve Vadisi'ni görüntüleme imkanı bulan gazeteciler, aynı noktadan Sarıkız Tepesi'ni fotoğrafladı.

{ad:0}

Yaz aylarında ortalama 20 bin kişiyi ağırlayan yaylayı gezen gazeteciler, Sarıkız Tepe'yi çeşitli açıdan gören bin 700 metre yüksekliğe sahip Ballıca mevkisine geçti. Burada kar topu oynayıp alçak bulutların içinden geçen basın mensupları, Hasan Boğuldu Göleti mevkisini de gezme imkanı buldu.

Bir saat arayla hem deniz hem de zirvede kartopu keyfi

Gezi sonrası yapılan açıklamada, hava sıcaklığının, Edremit Körfezi'nde 22 derece iken Kazdağları'nın bin 700 metre yüksekliğindeki bölümünde 9 dereceye düştüğü belirtildi.

Denize girilen bölümle Ballıca arasında kuş uçuşu uzaklığın 18 kilometre olduğu bilgisini veren Abdullah Soykan, "Aşağıda denize girilirken burada kartopu oynama imkanı bulunabiliyor. Öğle saatlerinde denize giren bir arkadaşımız, bir saat arayla yukarıda kartopu oynayabiliyor" dedi.

Baharda 4 mevsim sunan Kazdağları

Şimdiye kadar 800 bitki taksonu tespit edilen Kazdağları'nda, "Kazdağı Göknarı" başta olmak üzere bölgeye özgü 32 endemik tür bulunuyor. Bunun yanında Türkiye'nin 40 endemik türü de Kazdağları'nda yetişiyor.

Birbirinden renkli bitkileri, farklı tonlardaki yeşili, zirvedeki karlar arasından kendini gösteren sarı çiğdemleriyle baharda etkileyici bir güzellik sunan Kazdağları'na çıkarken adeta bir günde 4 mevsim yaşanabiliyor.

Nisanın son haftası ile mayıs ayında, deniz kıyısında yaz mevsimini yaşayanlar, birkaç yüz metre çıktıktan sonra papatyalarla süslenmiş düzlüklerde ilkbaharı, biraz daha yüksekte sonbaharı, bin 700 metrede ise karla kaplı zeminde kışı görebiliyor.

Orman köylüsünün kendi bahçesi gibi gözünden bile sakınarak koruduğu Kaz Dağları, sanayiden uzak temiz havası, bol oksijeni, zengin türde bitkileriyle yerli ve yabancı turistleri bekliyor.