Türkiye’nin En İyi Gastronomi Rotaları, Türkiye

Türkiye’nin En İyi Gastronomi Rotaları

2 Yorum

Gezi Rehberi Seyhan Ahen

Türkiye’nin En İyi Gastronomi Rotaları
Son yıllarda yerel kültüre verilen önem ve bölgeleri kalkındırma çalışmaları, önce ulus çapında sonrasında uluslararası arenada Kültür ve Turizm Bakanlığı yanı sıra Şehir belediyeleri tarafından yürütülen hummalı bir proje kapsamında ilerliyor. Gastronomi alanında Türkiye'nin son yıllarda yaptığı bu harikulade çalışmalar meyvelerini vermeye başladı bile... Türkiye'deki bir çok şehir tarihi önemleri yanında yıllarca çeşitli medeniyetlerin merkezi olması sebebiyle yemek kültürü bakımından oldukça zenginleşmişlerdir.

Unesco, 2004 yılından itibaren dünyadaki Yaratıcı Şehirler Ağı projesi içerisinde farklı kültürleri ön plana çıkarmaya çalışıyor. Gastronomi, zanaat, halk sanatları, müzik ve tasarım gibi kategorilerde, kendi kültürüne sahip çıkan şehirlerle yürüttüğü projede Türkiye 8 ili ile birlikte gastronomi alanında yer alıyor. Bu yazımızda sizlerle bu yaratıcı şehirler arasında yer alan bazı şehirlerimize ait lezzet rehberlerini paylaşmak istedik.

Damak tadına önem verenler, yeni tatlara her daim açık olanlar bu yazımız sizler için! Son yıllarda popüler olan gezilecek ve görülecek tarihi yerler dışında zengin ve lezzetli mutfaklarıyla da keşfedilmeyi bekleyen, Türkiye'nin Gastronomi noktalarını ziyaret etmek için hazırlanın. Ege'den, İç Anadolu'ya, Doğu Anadolu'dan, Güney Doğu Anadolu'ya kadar bir çok gastronomi lezzet noktasını bu yazımızda sizler için derledik. İşte Türkiye'nin Gastronomi Şehirleri!

1- Gaziantep

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıSon yıllarda Gastronomi duraklarının başında gelen, iç turizm yanında dış turizm nedeniyle de oldukça popüler olan Gaziantep'te, tatmanız gereken uluslararası alanda tescillenmiş birbirinden müthiş ve farklı lezzetler bulunuyor. Gaziantep'te nerede ne yenir sorusu oldukça kapsamlı bir yazıyı gerektiren bir içerik. Kebaplardan tutun, et yemeklerine, acı biberlerinden, içli köftelerine, çeşit çeşit her biri lezzet bombardımanı olan tatlı ve baklavalarına kadar sayamayacağımız kadar lezzet ve bir o kadar bu lezzetleri farklı yapan işletmelerle dolu Gaziantep. Daha fazla bilgi için Gaziantep gastronomi noktalarını, Gaziantep gezilecek yerleri ile birlikte derlediğimiz Gaziantep Gezi Rehberi yazımıza bakabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

600 TL

En Uygun Fiyata Git

2- Adana

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıSıcağın memleketi olmasına rağmen her daim sönmeyen mangallarıyla, özellikle Kebap ve sakatat severler için ilk akla gelen gastronomi noktalarından biri Adana. Her köşede faaliyet gösteren kebapçılardan, sokak tatlıcılarına, meşhur sakatatçılarından, muzlu sütüne, şalgamından, cezeryesine kadar Adana'da yemenin ve içmenin bizce bir sınırı yok! Adana'nın gezilecek ve görülecek yerleri yanında Adana'da ne nerede yenir, sorusunun cevabını daha önce yazdığımız Adana Gastronomi Rehberi yazımızda detaylıca okuyabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

400 TL

En Uygun Fiyata Git

3- Mersin

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıAdana ile komşu olan Mersin ilimiz Adana kadar ilgiyi hak eden şehirler arasında. Geniş mutfağı, yöreye özgü lezzetleri ile bir sahil ili olan Mersin'de herkesin damak tadına uygun bir çok lezzet mevcut. Büyük şehirlerden aşina olduğumuz Tantuni, Adana'da meşhur olan Sıkma, yöreye özgü yapılan Humus, Tarsus kebabı, Balık lezzetleri ve çok farklı bir tat olan Kerebiç tatlısıyla hemen bir bilet alınarak gidilecek bir destinasyon Mersin. Siz de Mersin'i keşfetmek, Mersin'de ne nerede yenir diye merak ediyorsanız, Mersin Gastronomi Rehberi yazımızı bakabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

900 TL

En Uygun Fiyata Git

4- Kayseri

Türkiye’nin En İyi Gastronomi Rotalarıİç Anadolu Mutfağı denilince ilk akla gelen illerimizden birisi olan Kayseri, gönüllerimizi fetheden ve ağızları sulandıran bir mutfağa sahip. Kayseri denilince ilk akla gelen yemek Mantı olmasına rağmen, Kayseri mutfağının mantıdan ibaret olduğu bilinmesin. Bol yağlı ve etli yemeklerin yanında Şarküteri ürünleri ile de meşhur olan Kayseri, Unesco'nun Gastronomi ağı arasında yer alıyor. Kayseri'ye gittiğinizde yenilecek yemekler arasında Pöç, Yağlama, Kurşun Aşı gibi yöresel yemekler yanında Pastırma, Sucuk gibi şarküteri alanında da oldukça zengin tatlara sahip. Kayseri Gastronomi gezisi yaparken, ne nerede yenir, sorusunun cevabı için Kayseri'nin En İyi Mekanları yazımızı okuyabilirsiniz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

779 TL

En Uygun Fiyata Git

5- Afyonkarahisar

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıMis gibi taze sütten yapılan Afyon kaymağını tatmayan yoktur aramızda! İç Anadolu'ya özgü lezzetlerin her türünü bulabileceğiniz Afyonkarahisar, özellikle kaymakla birlikte sunulan lezzetlerinin yanı sıra hamur işi açısından da oldukça zengin bir mutfağa sahip. Mercimekli bükme(börek), Haşhaşlı Cevizli Nokul, Patlıcanlı börek, Kaymaklı ekmek kadayıfı ve nice sayamayacağımız lezzet! Afyonkarahisar gezisi planlamadan önce Afyonkarahisar'da nerede ne yenir, sorusuna rehberlik edecek Afyonkarahisar Gastronomi Rehberi yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

448 TL

En Uygun Fiyata Git

6- Eskişehir

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıBir öğrenci şehri olan Eskişehir, klasik İç Anadolu mutfağına ait lezzetler yanı sıra yıllarca burada yaşayan farklı medeniyetler sayesinde özellikle Tatarların etkisiyle, Eskişehir mutfağında hamur işlerinde oldukça etki etmiş durumda. Lezzetli Haşhaşlı çöreklerden tutun, sulu kıyması ile ağzımızın suyunu akıtacak çiböreğe, bu yöredeki her ilde bulabileceğiniz bamya çorbasından, balaban adlı kebaba kadar lezzetli mi lezzetli bir mutfağa sahip Eskişehir. Özellikle Ankara ve İstanbul çevresinde yaşayanların bir bilet alarak, haftasonu Eskişehir'e giden hızlı tren sayesinde kolayca ulaşımlarını sağlayabilecekleri Eskişehir'de, mutlaka denemeniz gereken 10 lezzeti Eskişehir Gastronomi Rehberi yazımızda derledik.

7- Urla

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıSon yıllarda İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla oluşturulan, yerel ürünleri değerlendirerek, yerel üreticileri kalkındırmaya yönelik yapılan çalışmada, İzmir'in Urla ilçesinde Bağ yolu rotalarından tutun, birçok mekanın dahil olduğu bölgedeki yedi restoranı kapsayan bir gastronomi rotası oluşturuldu. Her restoranda yetenekli şeflerin, mevsimsel olarak yörede yetişen ürünlerden hazırladığı, başka bir yerde tadamayacağınız birbirinden şık ve lezzetli tabakları sundukları restoranları ziyaret etmek isterseniz, Urla'nın En İyi Mekanları yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

350 TL

En Uygun Fiyata Git

8- Hatay

Türkiye’nin En İyi Gastronomi RotalarıSon yıllarda kültürel ve tarihi zenginliğinin yanı sıra Gastronomi şehri olarak da ön plana çıkan Hatay, Unesco'nun Yaratıcı Şehirler Ağı programında Gastronomi alanında Türkiye'den seçilen iller arasında yerini almıştır. Yıllar boyunca bir arada yaşayan uygarlıklardan, medeniyetlerden Hatay mutfağına yansıyan, nesiller boyunca devam ettirilen gelenekler, Hatay mutfağının dillere destan lezzetlerini ortaya çıkarmıştır. Hatay Gezi Planı yapmadan önce mutlaka Keşif Rehberi'mizde yer alan Hatay Gastronomi Rehberi‘ni incelemenizi, sonrasında yiyeceğiniz yemeklere karar vermenizi öneriyoruz.

Tesis Fiyatı

01 Haziran 2022 giriş oda fiyatı

275 TL

En Uygun Fiyata Git

Bonus: Ayrıca yolunuz herhangi bir Ege kasabasına düştüğünde tatmanız gereken onlarca lezzet içerisinde gerçekten zorlanarak seçtiğimiz Ege'ye özgü 10 lezzeti derlediğimiz Yöresel Ege Lezzetleri yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz. Gastronomi tutkunları için en iyi gezi rehberi yazılarını Neredekal.com'un derlediği Keşif Rehberi sayfasından okuyabilirsiniz!
Türkiye’nin En İyi Gastronomi Rotaları

2 Kullanıcı Yorumu
  • Tarihe Göre Listele
  • En Faydalılar
2
/

-

Hatay/Antakya?nın bu listede olmaması büyük hata. Unesco gastronomi şehri bir yerden bahsediyoruz lütfen bu tip listeler yaparken biraz daha araştırın.

  • Faydalı buldum (0)
  • Faydalı bulmadım (0)
2
/

-

Bu kadar mı? Adapazarı, Trabzon, Erzurum, Şanlıurfa, Kastamonu, Konya, Edirne hepsi ayrı bir lezzet durağı !

  • Faydalı buldum (1)
  • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)