İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcı, Türkiye

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcı

Yorum Yok

Gezi Rehberi Merve Aygün Engin

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcı

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcı

İstanbul'un tarihi dokusuyla bir bütünlük oluşturan ve yaklaşık 1600 yıldır İstanbul'da varlığını koruyan Şerefiye Sarnıcı, Tarihi Yarımada'ya çok yakışıyor. II.Theodosius döneminde yapıldığı düşünülen bu sarnıç, Yerebatan Sarnıcı gibi şehrin su ihtiyacını karşılamak için inşa edilmiş. Yıllara meydan okuyan Şerefiye Sarnıcı, tarihle iç içe olmak ve eski çağlardaki yaşanmışlıkları hissetmek için kesinlikle keşfedilmeyi hak ediyor. Sevgililer Günü'ne özel bir etkinlik yapmak için bu otantik mekanı ziyaret etmeye ne dersiniz? Mekanda verilen çeşitli konserleri takip ederseniz romantik bir etkinlik gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla Sevgililer Günü'ne özel öneriler öğrenmek için Neredekal.com'un derlediği Keşif Rehberi yazılarına bakabilirsiniz!

Şerefiye Sarnıcı Hakkında Detaylar

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcıİstanbul'da artan nüfus, beraberinde su ihtiyacını da getirmiş. Hal böyle olunca da şehrin su depoları olarak açık ve kapalı sarnıçlar inşa edilmiş. Şerefiye ve Yerebatan gibi mimari harikası kapalı sarnıçlar ise daha çok Büyük Saray, Nymphaeum ve Zeuksippos Banyoları'na su sağlamış. Şerefiye Sarnıcı, 11 metreye erişen tavan yüksekliği ve 32 adet sütunuyla, buraya ilk girildiği andan itibaren bambaşka bir atmosfer sunuyor. Duvarları su geçirmez bir sıva ile kaplı olduğundan, Şerefiye Sarnıcı yüzyıllar geçse de güzelliğinden ve ihtişamından bir şey kaybetmiyor.

Şerefiye Sarnıcı'nın Ortaya Çıkışı

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye SarnıcıOsmanlı Dönemi'nde adını bulunduğu mahalleden alan Şerefiye Sarnıcı'nın üzerine 1900'lerin başında bir konak inşa edilmiş. Bu konak bir dönem İstanbul Belediyesi ve Eminönü Belediyesi tarafından kullanılmış. Ancak 2010 yılında bu bina yıkılarak, her göreni kendine hayran bırakan tarihi sarnıç ortaya çıkarılmış. Daha sonra çevredeki yapılar da düzenlenerek, sarnıcın bulunduğu kısım arkeolojik park ilan edilmiş. Böylece bu gizli miras İstanbullularla nihayet buluşmuş.

360° Projection Mapping

Dünyada ilk olarak Şerefiye Sarnıcı'nda kullanılan 360° Projection Mapping sistemi, mekanı üç boyutlu olarak algılamamızı sağlıyor. Beş bölümden oluşan bu gösteri yaklaşık 10 dakika sürüyor. 3D efektleri ile sarnıca ve İstanbul kültürüne odaklanacağımız bu projeyle, İstanbul'daki su kemerleri ve su sarnıçlarını, Bizans ve Osmanlı dönemini ve çini sanatı gibi pek çok sahneyi sarnıç duvarlarında görebiliyoruz. Gösterinin sonunda ise onca mücadeleden sonra tek yürek olup Cumhuriyet kuran Türk milletinin hikayesi anlatılıyor. Tarihi ve mistik bir ortamda, duvarlara yansıyan bu görüntüleri izlemek, geçmişin tozlu sayfalarına doğru yol almak bambaşka bir deneyim sunuyor.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Müze Ziyaret Saatleri

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye SarnıcıŞerefiye Sarnıcı haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açık. 360° Projection Mapping gösterisi ise 09.00-18.00 saatleri arasında her saat başı düzenleniyor. Müze Kart'ın geçmediği sarnıçta yetişkin biletleri 33 TL ve dilerseniz Passo üzerinden online satın alabilirsiniz.

Şerefiye Sarnıcı Konserleri

İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye SarnıcıEvet, yanlış duymadınız. Binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu eşsiz atmosferde, İBB Kültür A.Ş. tarafından konserler düzenleniyor. Sarnıç Konserleri olarak adlandırılan bu etkinliklerde, İstanbullular Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği'nin en güzel eserlerini dinleme fırsatı buluyor. Ücretsiz olarak gerçekleştirilen ve Passo üzerinden online olarak bilet ayırtılabilen bu konserler, ocak ayında ara verse de, şubat ayında tekrar seyirciyle buluşuyor. Konser programı için Şerefiye Sarnıcı'nı Instagram üzerinden takip edebilir, muhteşem bir ortamda konser deneyimi yaşayabilirsiniz. Özellikle Sevgililer Günü etkinliği için bu tarihi mekanı seçebilir, sevgilinizle bu mistik atmosferde unutılmaz anlar yaşayabilirsiniz..
İstanbul'un Gizli Hazinesi: Şerefiye Sarnıcı

İster konsere gidin, isterseniz 360° Projection Mapping ile farklı bir deneyim yaşayın, Şerefiye Sarnıcı sizi her anlamda büyüleyecek. Şerefiye Sarnıcı konserinden sonra geceyi geçirmek isteyen çiftler İstanbul Romantik Otelleri sayfasına bakabilir!

Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)