Gaziantep Gezi Rehberi: Gastronomi Diyarına Yolculuk, Türkiye

Gaziantep Gezi Rehberi: Gastronomi Diyarına Yolculuk

3 Yorum

Gezi Rehberi Helince Gözde Yerler

Gaziantep Gezi Rehberi: Gastronomi Diyarına Yolculuk
Bu şehri anlatmaya ne dil ne de kalem yeter. "Dünya yüzünden geniş bir ili, göz alıcı büyük yapıları her yerde aranan eşyası, birçok mezraları, bolluk ve verimliliği, bitimsiz yiyecek ve içecek pınarları ve ırmaklarıyla burası Şehr-i Ayıntab-ı Cihandır (Dünyanın Gözbebeği Şehir). "Evliya Çelebi'nin övgü dolu cümleleriyle bu şehri elimden geldiği kadarıyla anlatmaya çalışacağım. Öncesinde küçük hatırlatmalarla başlayalım.

Beni Instagram'dan takip edin -> @helincegozdeyerler

Gaziantep Hakkında

gaziantep hakkındaGaziantep, Türkiye'nin hatta dünyanın yaşanılan en eski kentlerinden biri. Ayıntap adı zaman içerisinde Antep, Entep ve Antap gibi değişikliğe uğramış, 1921 yılında şanlı direnişler sonrasında çıkarılan yasa ile Antep'e Gazi unvanı verilmiş ve şehir "Gaziantep" adıyla anılmaya başlamış. Türkiye'nin en kalabalık 8. ili olma özelliği taşıyan şehir, Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu il olarak biliniyor aynı zamanda.

Gaziantep'e Nasıl Gidilir?

gaziantepe nasıl gidilirGaziantep'e en mantıklı ulaşım için havayolunu tercih edebilirsiniz. Özellikle vaktiniz azsa en hızlı ulaşım bu şekilde. Ben öyle yaptım. İstanbul-Gaziantep arası uçakla 1 saat 35 dakika sürüyor. Bunun dışında pek çok otobüs firması da Gaziantep'e sefer düzenliyor. Kendi aracınız ile de gelebilirsiniz elbette. Havayolu tercih edecekler eğer araba kiralamayacaklarsa Havaş ile şehir merkezine ulaşım sağlayabilirler. Havalimanından şehir merkezi Havaş ile yaklaşık 20 dakika sürüyor.

Gaziantep'te Nerede Kalınır?

gaziantep otelleri
  1 - Şirehan Hotel
Güneydoğu'nun en büyük butik otel unvanına sahip 134 yıllık eski bir yapı.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
  2 - Anadolu Evleri
Taş binadan oluşan 150 yıllık geçmişe sahip bir yapı.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
  3 - Melek Lara Butik Otel
Eski Antep Evleri örneği olan butik otel.
Tesis için uygun fiyat gösterilemiyor.
Gaziantep'teki diğer otel seçenekleri için:

Gaziantep'te Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanıyor

gaziantep şehir içi ulaşımRumkale dışında şehir içinde her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Toplu ulaşım ile de her yere rahatlıkla ulaşmak mümkün. Ancak tekrar ediyorum, Rumkale hariç. :) Tabi araba kiralamak da bir seçenek.

Gaziantep'e Ne Zaman Gidilir?

gaziantepe ne zaman gidilirGaziantep'i gezmek için nisan, mayıs ve haziran ayları oldukça ideal. Diğer aylarda da gelebilirsiniz elbette. Gaziantep'in genel iklim şartları bu duruma elverişli. Gaziantep'i gezmek için ise 2-3 gün ayırmanız yeterli olur. Zaten ben de bu kadar süreli bir gezi planlamıştım.

Gaziantep'in Neyi Meşhur?

gaziantepin neyi meşhurKatmer, baklava, beyran, yuvalama, nohut dürüm, simit kebabı, ekşili köfte, Antep fıstığı... Bunların hepsi Gaziantep'te tatmanız gereken olmazsa olmaz lezzetlerden.

Gaziantep'te Gezilecek Yerler

  1 - Milli Mücadele Müzesi (Savaş Müzesi)
milli mücadele müzesiŞehrin gazi unvanını nasıl hak ettiğini çok iyi bir şekilde anlatan, eski adıyla Savaş, yeni adıyla Milli Mücadele Müzesi. Kurtuluş Savaşı'nda en küçüğünden en büyüğüne halkın gösterdiği kahramanlığı, tüm zorluklara ve açlıkla mücadeleye rağmen kazanılan zaferi çarpıcı bir şekilde anlatıyor tüm eserler. Gaziantep ile tanışmak, Gaziantep'i anlamak için başlangıç noktanız kesinlikle burası olmalı. Kulaklıkla Antep tarihini dinlerken duygulanarak gezeceğiniz bence en önemli müzelerden. Müzenin bir kısmı tarihi bir konakta, bir kısmı da hemen altındaki mağarada sergileniyor. Burada da fark edeceğiniz üzere yaygın olarak kullanılan mağara kültürü var Antep'te. Birçok evin bodrum katında da serinlemek için gizli mağaralar varmış. Kurtuluş Savaşı sırasında da halk bu mağaralara saklanarak direnmiş.

Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00
Her gün açık.
Giriş Ücretsiz.

  2 - Zeugma Mozaik Müzesi
zeugma mozaik müzesi9 Eylül 2011 tarihinde Gaziantep'te açılan ve 1700 metrekarelik mozaik ile dünyanın ikinci büyük mozaik müzesi olma özelliğini taşıyan Zeugma Mozaik Müzesi, dünyaca ünlü "Çingene Kızı" mozaiğine ev sahipliği yapıyor. Dünyanın birinci büyük mozaik müzesi ise Hatay'da bulunuyor, bu bilgiyi de buraya koyalım. :)

Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: Kışın 17:00, Yazın 19:00.
Her gün açık.
Giriş ücreti: 24 TL.
Müze Kart geçerli.

  3 - Hamam Müzesi
hamam müzesiŞarkılara konu olan meşhur Antep hamamlarının müzesi, 1577 tarihinde yapılmış, 2015 yılında belediye tarafından restorasyonu sağlanarak müzeye dönüştürülmüş. Çiğ köfteye kadar her ayrıntının düşünüldüğü müzeyi mutlaka görün.

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Giriş Ücreti: Tam 5 TL, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.
Müze Kart geçerli değil.

  4 - Bakırcılar Çarşısı
bakırcılar çarşısıDükkanlarında bakırı işleyen ustaları, alışveriş yapmasanız da izlemenin keyifli olduğu tarihi çarşı mutlaka listenizde olsun. Genellikle bakır eşyalar satıldığı için adını buradan almış. 400 yıldır devam eden bir el sanatı olan bakırcılığı görebileceğiniz buram buram tarih kokan bir çarşı Bakırcılar Çarşısı. Bir de yemeni ayakkabılar var. Gaziantep'e ait olan bu ayakkabılar; koyun, keçi, oğlak, sığır, manda olmak üzere 5 farklı hayvan derisinden üretiliyor. El işçiliği ve dikişe dayanan bir emek. Mutlaka bir inceleyin.
  5 - Gümrük Hanı
gümrük hanıGümrük Hanı, Hacı Ömer Efendi tarafından 1873-1878 yılları arasında yaptırılmış. "Yolcu Hanı" olarak inşa edilen hanın zemin katındaki mekanlar depo ve ahır, üst katta yer alan odalar ise yolcuların kalması için yapılmış. Günümüze kadar han, dükkan ve depo olarak kullanılmış. Yöre insanının tarihsel süreçte uğraşı olan gümüşçülük, bakır işlemeciliği, kilimcilik, yemeni yapımı, sedefkarlık, aba dokumacılığı, kutnu ve alaca dokumacılığı, ahşap oyma ve ağaç işleri, mozaik yapımı, tespih yapımı ve Gaziantepli hanımlar tarafından yapılan Antep işi el işlemesi gibi meslekler yok olmaya başlamış zamanla. Şahinbey Belediyesi kaybolmaya yüz tutmuş bu el sanatlarını gelecek nesillere aktarmak, tanıtmak ve bu el sanatları ile uğraşanlara satış merkezi olacak şekilde Tarihi Gümrük Hanı'nı restore ettirmiş ve gelecek nesillere aktarma amacı ile "Yaşayan Müze Tarihi Gümrük Hanı" olarak Uzun Çarşı'daki asırlık binayı hizmete açmış.

İçeride değişik dükkanlar var. Buranın en meşhurlarından biri olan Kahveci Seddah Bey. Nasıl yapıldığı sır gibi saklanan iki ayrı kıvamda, birbirine karışmadan yapılan dibek kahvenizi yudumlayıp yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Çift renk, çift tat...

Açılış Saati: 09:00
Kapanış Saati: 18:00
Pazartesi günleri hariç haftanın 6 günü açık.
Giriş ücretsiz.

  6 – Rumkale
rumkaleMerkezden 1,5 saat uzaklıkta olan Rumkale, Gaziantep ile Urfa arasında bulunuyor. Rumkale, her iki şehrin paylaşamadığı bir güzellik konumunda. Fırat Nehri ile Merzimen Çayı'nın birleştiği, yüksek kayalarla örtülü yıllara direnen bir kale. Buraya kadar gelmişken tekne turu yapmadan dönmeyin. Tekne turunda Birecik Barajı'nın sularının tarihe gömdüğü köyleri göreceksiniz. Yaz-kış tekne turu yapılıyor ve mevsime göre fiyatlar değişiyor. Pazarlık yapmayı ihmal etmeyin. :) Tekne turunda Halfeti (Şanlıurfa) ve diğer köyleri görebilirsiniz. Urfa'ya bağlı, sular altında kalıp terk edilen Şavaşan Köyü'nü de bu tekne turunda görebilirsiniz.

Araç ile gitmek zaman açısından daha iyi ama aracınız yoksa merkez veya otogardan B70 İstasyon-Yavuzeli son durakta inerek, kalan 1,5 km yolu yürüyerek teknelerin kalktığı yere ulaşabilirsiniz. Yol yorucu ama değer mi derseniz kesinlikle evet. Dikkat etmeniz gereken nokta ise geri dönüş yolunda otobüslerin kalkış saati. Telefon numaralarını veya saatle ilgili bilgileri almadan otobüsten inmeyin. :)

  7 - Bey Mahallesi
bey mahallesiDar sokaklarıyla Bey Mahallesi, Gaziantep'in eski yerleşim yerlerinden biri. Çoğu müzeye dönüştürülmüş, Ermenilerden kalan taş evlerle dolu tarih kokan bir mahalle. Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı eserinde Bey Mahallesi için söylediği satırları anmadan olmaz. "Şehrin her sokak başında kale gibi kapıları vardır. Her gece sokaklarında kandiller yanar…"
  8 - Papirüs Cafe
papirüs cafeEski Ermeni konağını varlıklı bir aile olan Dailer satın alarak alt tarafını cafe olarak düzenlemiş. Menü seçenekleri sınırlı, bir çay molası için buraya gelip konağı gezebilirsiniz (1884 yapımı). Rivayete göre Atatürk Antep'e geldiğinde bu evde konaklamış. Bey Mahallesi'ne kadar gelmişken buraya uğramadan dönmeyin.
  9 - Oyuncak Müzesi
oyuncak müzesiBey Mahallesi'nde bulunan Oyuncak Müzesi. Sunay Akın danışmanlığında, Avrupa'daki koleksiyonerlerden Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafınca satın alınan; 1700-1990 yıllarına ait el ve fabrika yapımı 600'e yakın oyuncak müzede sergileniyor. Oyuncak Müzesi, Türkiye'nin dördüncü̈ oyuncak müzesi olma özelliğini taşıyor.

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Her gün açık.
Giriş Ücreti: Tam 5 TL, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.
Müze Kart geçerli değil.

  10 - Mutfak Müzesi
mutfak müzesiGaziantep, 2016 yılında UNESCO Yaratıcı Şehirler Ağı'na "Gastronomi" alanında dahil olarak hak ettiği unvana kavuştu. Bu unvanı daha iyi anlamak için müzesine gitmeden olmaz. Burada öğrendiğim deyimlerden biri "fekke sofrası". Kuruyemiş, meyve, tatlı ikram edilen yer sofralarına fekke sofrası deniyormuş.

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Her gün açık.
Giriş Ücreti: Tam 5 TL, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.
Müze Kart geçerli değil.

  11 - Gaziantep Kalesi
gaziantep kalesiŞehir merkezinde yer alan Gaziantep Kalesi'nin ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı hususunda kesin bir bilgi yok. Kesin bir bilgi olmaması rağmen efsaneleri beraberinde getiriyor hemen. Efsaneye göre; kaleyi zengin bir kadın yaptırıyormuş. Bir gün sokağa çıkmış ve yolda kalabalık insan topluluğunun bir cenaze götürüşüne rastlamış. Yanındaki uşağına dönerek "bu nedir" diye sormuş. Uşak ise; "Efendim insanlar bir gün gelir ölürler, ölülerini de böyle tabut içinde taşıyarak mezarlığa götürür ve toprağa gömerler. Gördüğünüz tabutun içinde dün bizim gibi canlı olan bir insan cesedi var." der. Bunun üzerine zengin kadın uşağıyla beraber geri döner ve kaleyi yapan ustaları yanına çağırarak; "Bırakın kale yarım kalsın, ben ölümü hiç düşünmezdim." der. İşte bu efsaneye göre Gaziantep Kalesi'nin tarihi eski çağlara kadar uzanıp gidiyor. Ancak bu halk arasında anlatılan efsanede kesin bir tarih yok.

En baştaki notlarda hatırlarsanız Atatürk'ün nüfusa kayıtlı olduğu il olduğunu belirtmiştim. Bu müzede Atatürk'ün kimlik fotoğrafını görebilirsiniz.

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Her gün açık.
Giriş Ücreti: Tam 10 TL, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.
Müze Kart geçerli değil.

  12 - Kavaklık Parkı
kavaklık parkıŞehir merkezindeki en büyük park. İçerisinde oturabileceğiniz kafeler var. Parkın ortasındaki piyanoda, öğle saatlerinde konservatuar öğrencileri piyano çalıyor, tüm parkta dinleniyor. Güzel bir etkinlik. Baharda ise bu parkın her yerine lale ekiliyor, her yer çiçek, her yer renk. :)
  13 - Antepfıstığı Araştırma Enstitüsü
antepfıstığı araştırma enstitüsüBiliyorsunuz ki Antep'in fıstığı meşhur. Meşhur Antep fıstığı ağacını görebileceğiniz, içerisindeki kafelerde vakit geçirebileceğiniz bir park.
  14 - Bayazhan
beyazhanGündüz müzesi gezilebilir. 3 bölümden oluşuyor. Meyhane, restoran ve pub. Ortamı harika ama yemekleri çok güzel değil.

Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30
Giriş Ücreti: Tam 5 TL, öğretmen ve öğrencilere ücretsiz.
Müze Kart geçerli değil.

  15 - Hışvahan
hışvahanEski tarihi hanları restorana çevirmişler. Fiyatları ortalamanın üstünde ama ortam güzel. Millet Hanı ve Tütün Hanı'nı da görmeden dönmeyin diyerek listemize yemeklerle devam ediyoruz. :)

Gaziantep'te Ne Yenir?

gaziantepte ne yenirGaziantep'te 20 saat yenir, 4 saat ne yenileceği düşünür diye bir söz var. Öyle zengin bir mutfak, öyle yemek kültürü var ki listemiz biraz uzun o yüzden.
  1 - Dürümcü Recep Usta İbrahimli
nohut dürümNohut dürüm Antep'e özgü bir yiyecek. Özelliği nohutun et suyunda pişmesi. Denemek isteyenler, deneyip tadına doyamayanlar için doğru adres burası. :) Bir Dürüm 6 TL.
  2 - Küşlemeci Mehmet Usta
Küşleme burada yenir. 200 gram Küşleme 48 TL.
  3 - Kebapci Halil Usta (Karşıyaka)
En iyi kebap burada. Bazen öğlen bazen öğleden sonra kapatıyor. Zamanınızı ayarlayıp öyle gidin kapalı kapılarla karşılaşmamak adına. :) Simit-Kuşbaşı 30 TL (Simit kebabı deyince aklınızda ne canlandı bilmiyorum ama ince bulgur ve kıyma ile hazırlanan bir kebap çeşidi). Küşleme 35 TL.
  4 - Katmerci Zekeriya Usta
katmerAraya biraz da tatlı katalım, ağzımız tatlansın. Katmer sevenler, yine köklü mekanlardan biri olan Katmerci Zekeriya Usta'ya bekleniyorsunuz. Porsiyonu 30 TL.
  5 - Tahmis Kahvesi
menengiç kahvesiÇok yemek oldu, e gezdik, üstüne bir yorgunluk kahvesi için Tahmis'e bekleniyorsunuz. Yine saatleri ayarlamayı unutmayın, 17:00 gibi fasıl var burada, fasıl eşliğinde menengiç kahvenizi yudumlamak için doğru adres.
  6 - Metanet Beyran
Kuzu eti, iç yağ, pirinç, et suyu ve sarımsaktan oluşan beyran için önerim Metanet. Beyran 22 TL.
  7 - İmam Çağdaş
Gaziantep yöresine ait yemeklerden Ali Nazik denemeniz için İmam Çağdaş. Ben gittiğimde menüde Yenidünya (Malta Eriği) kebabı gördüğümde çok şaşırmıştım, mevsimden dolayı olmadığı için deneyemedim. Mevsiminde giderseniz aklınızda bulunsun. Ali Nazik 22 TL, simit kebabı 39 TL, Yenidünya kebabı 45 TL (ağustos-eylül ayı).
  8 - Koçak Baklava
Baklava yemek isteyenler buradan. :) Porsiyon 21 TL.
  9 - Ciğerci Löküs
ciğerBen ciğer sevmiyorum ama deneyen arkadaşlarımın tavsiyesiyle de siz ciğer sevenler için bunu buraya bırakıyorum. Dürüm 17 TL, porsiyon 34 TL.
  10 - MSM Erikçe
Akşam yemeğinize eşlik eden güzel bir manzara için MSM Erikçe.
  11 - Yesemek Gaziantep Mutfağı
yesemekDünya bir ev olsaydı mutfağı kesinlikle Gaziantep olurdu. Bu liste uzar da gider anlayacağınız üzere. Benim vaktim yok ama genel olarak Antep yöresine ait yemekleri azar porsiyonlarla denemek istiyorum diyorsanız burayı değerlendirebilirsiniz. Not: Fiyatlar biraz tuzlu.
3 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
3
/

-

Her şey gayet güzel hoş da bu güzel lezzetlerin adreslerini de verebilseydiniz daha iyi olurdu diye düşündüm.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Harika? Daha çok yeri anlatmalısın. Özellikle de Hatay gezi rehberi bekliyorum ?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
3
/

-

Çok güzel çalışma. Benim gibi gurme tstili sevenler için;Hatay ve K.maraş içinde bekliyoruz

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)