Sıcacık Sularında Şifa Bulabileceğiniz 13 Termal Kaplıca, Türkiye

Sıcacık Sularında Şifa Bulabileceğiniz 13 Termal Kaplıca

Görüşünüzü Paylaşın 13 Yorum

Faydalı Bilgiler Diley Kuru

Sıcacık Sularında Şifa Bulabileceğiniz 13 Termal Kaplıca
Yaz mevsiminde deniz suyu sıcaklığı, kışın yerini termal suların sıcaklığına bırakıyor. Ülkemiz adeta bir termal cennet. Birçok hastalığa şifa olan bu kaplıcalar, yorgun düşen ruhunuzu da yeniden canlandırıyor. Ülkemizin dört bir yanında bulunan kaplıcalar ve sıcacık sularında şifa bulabileceğiniz, kaplıcası olan şehirlerimiz arasında 13 kaplıcayı sizin için derledik.

Pamukkale Travertenleri/Denizli

denizli pamukkaleiDenizli'ye 18 km uzaklıkta bulunan Pamukkale Travertenleri, bünyesindeki kireç çözeltisi nedeniyle bembeyaz bir görünüme sahip. Pamukkale Travertenleri'nin tedavi edici özelliği, çok eski çağlardan beri biliniyor. Hatta çok eski dönemlerden beri Pamukkale Travertenleri, birçok kral ve devlet adamını bile ağırlamış.

Ayaş Kaplıcaları/Ankara

ankara ayas kaplicalariAyaş Kaplıcaları, ülkemizin en önemli termal kaynaklarından biri olarak dikkat çekiyor. Ankara'da bulunan Ayaş Kaplıcaları, özellikle romatizma, mide ve böbrek hastalıkları gibi birçok hastalığı tedavi edebiliyor.

Diyadin Kaplıcaları/Ağrı

diyadin kaplicalari agriAğrı'nın kaplıcalarını duymuş muydunuz? Diyadin ilçesinde bulunan Diyadin Kaplıcaları romatizma, kemik hastalıkları, kireçlenme ve metabolizma rahatsızlıkları gibi birçok hastalığa şifa olarak ülkemizin en önemli termal kaynaklarından biri olarak yerini koruyor.

Hamamboğazı Kaplıcaları/Uşak

usak hamambogaziÇevresi yemyeşil ormanlarla çevrili olan Hamamboğazı Kaplıcaları, Uşak'ın Banaz ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda bulunuyor. Hamamboğazı Kaplıcaları'nda Gazoz, Sarı Kız ve Kara Kız isimleriyle bilinen üç ayrı su yer alıyor. Kaplıcalar Kronik romatizma, mide ve karaciğer hastalıklarını tedavi ederken, birçok şifalı madeni de içeriyor.

Oylat Kaplıcaları/Bursa

oylat kaplicalari bursaBursa'nın İnegöl ilçesinde bulunan Oylat, ülkemizde kaplıcalar turizmi açısından oldukça büyük bir öneme sahip. Etrafı pek çok doğal güzellikle çevrili olan Oylat ve Oylat Kaplıcaları'nın suyu öylesine şifalı ki, pek çok doktor hastalarına burayı öneriyor.

Bademli Ilıcası/İzmir

bademli ilicasi izmirAntik dönemden kalma bir ılıca olan Bademli Ilıcası, İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan Bademli Köyü'nde bulunuyor ve ismini de bu köyden alıyor. Deniz suyu 42 derece iken, sıcak su kaynağında ise su 65 derece. Bademli Ilıcası, romatizma, böbrek taşı ve cilt hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığa iyi geliyor.

Hıdırlar Kaplıcası/Çanakkale

hidirlar kaplicasi canakkaleÇanakkale'nin Yenice ilçesinde bulunan Hıdırlar Köyü'nde yer alıyor bu kaplıcalar. Hıdırlar Kaplıcası. Yemyeşil bir alan üzerine kurulu olan Hıdırlar Kaplıcası'nın suları, birkaç yerden kaynıyor; suyun sıcaklığı ise 73 derece. Suyun içerisinde kükürt bulunduğu için içmeye elverişli değil ancak banyo yaparak birçok hastalığa şifa bulabilirsiniz.

Gülbahçe Ilıcası/İzmir

izmir gulbahce ilicasiİzmir'de, Gülbahçe Köyü'nün güneyinde bulunuyor Gülbahçe Ilıcası. Hemen yanında antik bir hamam mevcut. Suyun sıcaklığı 17 derece olan ılıca, özellikle romatizma ve deri hastalıklarını tedavi ediyor.

Kurşunlu Kaplıcaları/Manisa

kursunlu kaplicalari manisaKurşunlu Kaplıcaları, Manisa'nın Salihli ilçesinde bulunuyor. Kaplıca, harika bir vadi içerisinde yer alıyor ve sunduğu şifalı suların yanı sıra, muhteşem bir doğal güzelliği de gözler önüne seriyor. Suyun sıcaklığı 52-96 derece değişirken, birçok hastalığı da tedavi ediyor.

Otingo Kaplıcası/Artvin

otingo kaplicasi artvinArtvin'in Borçka ilçesinde bulunuyor Otingo Kaplıcası. 300 yıllık bir şifa kaynağı olan Otingo Kaplıcası, özellikle romatizma ve halsizliğe çok iyi geliyor.

Hamamayağı Kaplıcası/Samsun

hamamayagi kaplicası samsunSuyu, içerdiği mineraller bakımından oldukça zengin olan Hamamayağı Kaplıcası, Samsun'un Ladik ilçesinde bulunuyor. İçerisinde pek çok piknik alanı da bulunan Hamamayağı Kaplıcası, özellikle romatizma ve sinir hastalıklarına oldukça iyi geliyor.

Ayazma Ilıcası/Kocaeli

ayazma ilicasi kocaeliGünümüzde Kocaeli'nin tek sağlık yapısı olarak dikkat çeken Ayazma Ilıcası, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde de sağlık merkezi olarak kullanılmış. Yapılan pek çok araştırma sonucunda, Ayazma Ilıcası'nda bulunan suyun, birçok hastalığa iyi geldiği tespit edilmiş.

Karahayıt Kaplıcaları/Denizli

denizli karahayit kaplicalariPamukkale'de bulunan termal kaplıcasının bir uzantısı Karahayıt Kaplıcaları. Denizli'nin Karahayıt kasabasında bulunuyor. Kaplıcası olan şehirlerimiz arasında başı çeken Denizli'de, Karahayıt kaplıcalarında suyun sıcaklığı 420, 500 ve 560 derece arasında değişiyor. Karahayıt Kaplıcaları'ndaki su, içme suyu olarak da kullanılırken, sindirim sistemi, mide, karaciğer gibi birçok rahatsızlığa şifa oluyor.
13 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
13
/

-

Dahası da var!

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Kütahya kaplıca cennetidir. Ilıca ,Yoncalı Kaplıcaları,Simav Çitgöl Kaplıcaları, Eynal Kaplıcaları pek çok hastalığa şifa olmaktadır...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Ege yöresindekileri biliyoruz, diğerlerine ulaşmak zor, ancak çevrelerindeki otel, motel ve pansiyonlarında beklenti, uygun tarih ve bütçeye de uyması şart. Tur şirketleri bunları organize edebilse çok iyi ve faydalı olacak. Tanıtım eksikliği olunca yıl da bir kaç kere Banaz'dan geçiyorsun, Salihli'den haftada 2-3 geçilmesine rağmen kaplıcada yer yoktur diye düşünülüyor. Karahayıt'ta oteller var, sorun yok.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Hepsi çok hoş yerler ama size Simav Çitgöl Kaplıcaları ve Eynal Kaplıcaları'nı tavsiye edebilirim. Kendi halinde, şirin bir yer, yeşile doyarsınız kesinlikle. :) Apartlar var, oralarda kalabiliyorsunuz ve termal su her an elinizin altında. Hele ki yaz aylarında aqua park var, son derece eğlenceli oluyor. :) Gittiğinizde, misafirperverliği gördüğünüzde, iyi ki gelmişim buraya diyeceksiniz. :)

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Kütahya Emet de canlı yosun üreten kaynak. Dünyada bir eşi olmayan termal cilt hastalıklarının tedavisinde ve ayrıca termal tesisler.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Haymana Kaplıcaları dünyada 2. Türkiye'de en şifalı 1. suya sahip ve Ankara'ya 70 km, her bütçeye uygun oteller var tavsiye ediyorum.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Balıkesir'in şirin ilçesi yeşil Gönen'in Gönen Kaplıcaları ile Ekşidere Dağ Ilıcası da ülkemiz çapında olduğu gibi, dünyaca da meşhur olup, kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim. 4 yıldız dahil, her bütçeye uygun otel, motel ve pansiyonların temizliği misafirperverliği sizi mutlu edecektir. Meşhur iğne oyaları, meşhur baldo pirinci ile peynirleri, patlıcanı, saçak mantısı ve etine de bayılacaksınız.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Gazlıgöl unutulmuş olmalı. Dünya, termal konusunda en öncelikli sulardan olması nedeniyle Gazlıgöl suyunun önemini anlamaya başlamıştır. Takdir edersiniz her su güzeldir. Önemli olan suyun size fayda sağlamasıdır. Gazligöl suyunu önemli kılan özelliği, 4 sekelde kullanılabiliyor olmasıdır. Banyo, buhar, çamur, içmece (Kızılay maden suyu ) ve doğal hali. Gazlıgöl içme dolayısı ile birçok rahatsızlıkta, sinir hastalıkları, mide, bağırsak, romatizmal hastalıklar, özellikle sıcak termal suyunu kullanması uygun olmayan iltihaplı romatizma hastalarının kullanabileceği özel bir termal bölgesidir. Konaklama seçeneği çok çaşıtlı imkanlara sahiptir. Belediye ve özel sektör, devre mülk olarak birçok konaklama imkanı mevcuttur.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Nevşehir Kozaklı Kaplıcaları da unutulmuş. Her derde deva. Suyu devlete ait. Hastanesi dahi var ve doktor raporu var ise ücreti SGK karşılıyor. Tavsiye ederim.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Havza kaplicasi cok sifali ve sicaktir havuza girmeye yurek ister ben gittim sadece ayagimi degdirdim havuza giremeden ciktim oyle sicak yani cok ta sifasi oldugu soyleniyor tavsiye ederim .

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Ünallar termal tavsiye ederim odaları sıcak suyla mükemmel ben her sene burda konaklıyorum ?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Azizim; Dünyanın tescilli bir numaralı suyu Haymana'da değil mi; Dünyanın bir numarası listede yok. Dersinize iyi çalışınız lütfen...

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
13
/

-

Haymana kaplıcaları,hele Doktorun Oteli olmadan kaplıca tanımı eksik olur ?

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)