Pamukkale bölgesinde mutlaka görülmesi gereken yerler.

Pamukkale Gezilecek Yerler

Dünya üzerinde bir eşine daha rastlayamayacağınız güzellikte bir yer olan Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve herkesin bir an önce keşfetmesi gereken doğal zenginliklerimizden biri…Kelime ile arama yap
Temizle x

Bu alandan kelime araması yapabilirsiniz.

Puana göre listele

Görüntülemek istediğiniz puan aralığını seçin.

Türü
Pamukkale Gezilecek Yerler

Toplam 10 adet sonuç listelendi.

Sıralama Kriterleri Akıllı Listeleme
  • Akıllı Listeleme Akıllı Listeleme
  • Popülerliğe göre listele Popülerliğe göre listele
  • Puana göre listele Puana göre listele

Pamukkale Travertenleri

"Müzekart alın"

"Giriş çok pahalı"

8.8

Misafir yorumu

21 yorum

Yeşildere Şelalesi

"Doğa olarak güzel"

"Beklentimi karşılamadı"

7.6

Misafir yorumu

5 yorum

Pamukkale Antik Havuz

"Yazık böyle tarihi bir antik havuzun işletmesine"

"Yolunuz düşerse gelin"

5.7

Misafir yorumu

3 yorum

Hierapolis Antik Kenti

"Mutlaka görülmeli"

"Gördüğüm en güzel yerlerden biriydi"

10

Misafir yorumu

2 yorum

Laodikya Antik Kenti

"Gezmenizi öneririm"

"Arkeoloji çalışmaları izlenebiliyor"

8.0

Misafir yorumu

2 yorum

Karahayıt Kaplıcaları

"Küçük bir sıcak su kaynağı"

"karahayit kaplicalari"

7.0

Misafir yorumu

2 yorum

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi

"18 yaş altı ücretsiz"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

St. Philippe Martyrion Kilisesi

"Farklı bir şey yok"

8.0

Misafir yorumu

1 yorum

Pamukkale Tarihi Mekanlar

Dünya üzerinde bir eşine daha rastlayamayacağınız güzellikte bir yer olan Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve herkesin bir an önce keşfetmesi gereken doğal zenginliklerimizden biri…
Denizli'ye 19 km mesafede bulunan ve ülkemizin en önemli turizm merkezlerinden biri olan Pamukkale, dünyaca ünlü travertenleriyle nam salmış bir yer. Yakın zamanda ilçe haline de getirilen Pamukkale, UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki yerini de koruyor. Özellikle bahar ayları, Pamukkale'yi keşfetmek için en ideal zaman dilimlerinden biri. Ancak gezinize start vermeden önce sizler için hazırladığımız Pamukkale gezilecek yerler listesine mutlaka bir göz atmanızı tavsiye ediyoruz.

Pamukkale Travertenleri: Pamukkale gezilecek yerler listesinde ilk sırayı elbette ki Pamukkale Travertenleri alıyor. Ülkemizin tanıtım videolarında da sıklıkla yer verilen ve Denizli'nin sembolü olan bu doğal alan, mucizevi bir güzelliğe sahip. Su kaynaklarının içerisindeki karbondioksitin uçması ve su içerisindeki kalkerin çökmesi ile kristalleşmiş olan Pamukkale Travertenleri'ni görmeden Pamukkale'den dönmeyin. Muhtemelen girişte çok uzun bir sıra sizi bekliyor olacak. Ancak Müzekart'ınız varsa sıra beklemek zorunda değilsiniz. Müzekart'ınız yoksa, giriş ücreti 25 TL.

Pamukkale Antik Havuz: Pamukkale'nin bir diğer simgesi de Pamukkale Antik Havuz. Sahip olduğu şifalı suları ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak görülen Pamukkale Antik Havuz, her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Antik Havuz'un içerisindeki sütunlar ise oldukça ilgi çekici. M.Ö. 7. yüzyılda meydana gelen bir deprem sonucu oluşan Pamukkale Antik Havuz'u da, Pamukkale gezilecek yerler listenize mutlaka ekleyin. Havuz içerisinde yüzebileceğinizi de unutmayın. Dolayısıyla yanınızda mayonuz, bikininiz ya da şortunuz bulunsun.

Hierapolis Antik Kenti: Travertenlerin hemen üzerinde yer aldığı için Hierapolis Antik Kenti'ni gezmekte çok zorlanmayacaksınız. Zaten travertenlerin suları dolayısıyla tarih boyunca hep tedavi amaçlı kullanılmış Hierapolis Antik Kenti. Giriş kapısına işlenmiş Medusa figürü, Roma döneminde inşa edilen zafer kapısı, Zafer Yolu ve daha pek çok tarihi eseri ile Hierapolis Antik Kenti, Unesco Dünya Miras Listesi'nde de yer alıyor. Pamukkale'ye geldiğinizde Hierapolis Antik Kenti'ni de mutlaka ziyaret edin.

Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi: Antik kentin içerisindeki Zafer Yolu'nun sonunda yer alıyor Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi. 1984 yılından beri ziyarete açık olan Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi, geçmişte Hierapolis Antik Kenti'nin Roma hamamı olarak kullanılıyormuş. 3 salondan meydana gelen müzede, oldukça ilgi çekici eserler sergileniyor. Bu nedenle Pamukkale gezilecek yerler listesine Pamukkale Hierapolis Arkeoloji Müzesi'ni de eklemeyi ihmal etmeyin.

Karahayıt Kaplıcaları: Pamukkale'deki termal kaplıcaların bir uzantısı Karahayıt Kaplıcaları. Pamukkale'nin çok az ilerisinde, Karahayıt kasabasında yer alıyor. Suyun içerisindeki bileşimler, Pamukkale kaynaklarıyla bir hayli benzerlik gösteriyormuş. İçme suyu olarak da kullanılabilen Karahayıt Kaplıcaları; sindirim sistemi, mide, bağırsak, karaciğer, safra yolları ve daha pek çok rahatsızlığa şifa kaynağı oluyor. Seyahatinizde biraz dinlenmek, biraz da şifa bulmak isterseniz eğer, Karahayıt Kaplıcaları'nı ziyaret edebilirsiniz.

37 Kullanıcı Yorumu

    • Tarihe Göre Listele
    • Puana Göre Listele
    • En Faydalılar
37
Müzekart alın
10

-

Pamukkale girişine iki kişi olarak 70 + 70 TL = 140 TL veren zeki arkadaşım keşke o parayı ona vereceğine Müzekart alsaydınız 2 tane bütün ülkedeki müzelere Pamukkale dahil olmak üzere bedava girerdiniz. Ben Bergama'da 70 TL'ye Müzekart aldım Efes'e, Milet'e, Apollon'a, Letoon'a, Xantos'a, Asklipieon'a, Perge Antik Şehri'ne, İassos'a, Kaunos'a, Pamukkale'ye, Aspendos'a, Ayasofya'ya, Roma Hamamları'na, Bizans Mezarla.. Devamını Göster

37
Giriş çok pahalı
1

-

Pamukkale'ye ilk defa gittim. Bir saat sıcakta, kuyrukta bekliyorsunuz ve girişte kişi başı 70 TL veriyorsun. İki kişi 140 TL verdik. Neden bu kadar pahalı anlamış değilim ve o paralar nereye gidiyor? Tırmanıp zirveye çıkıyorsun su içmek istiyorsun 1.5 litre su 17.5 lira gibi bir fiyat. Günah, markette satış fiyatı 1 TL bunu da anlamış değilim. Medyada göründüğü gibi değil. Su azalmış gibi Pamukkale'de bu şekilde.

37
Gezmenizi öneririm
10

-

Antik kentte bulunan kilise, Hristiyanlığın Romalılar tarafından resmi olarak kabulü sonrası yapılan ilk kiliselerden. Kilisenin yerinde bulunan mozaik, kentin sokakları, 2 adet tiyatrosu, su boruları ve kanalizasyon kanalları çok ilginç. Amfitiyatro restore ediliyor, dev bir tiyatro... Antik şehir komple restore ediliyor. Restorasyonu görmek çok güzel. Çok güzel bir antik kent. Kesinlikle gezmenizi öneririm. Denizl.. Devamını Göster

37
Mutlaka görmek gerek
10

-

Pamukkale Travertenleri artık bir sembol olmuş dünya harikasıdır. Sıcak suyun kireçlerini bırakmasıyla burası bir pamuk yığınına dönüşmüş. Doğanın az rastlanan eserlerinden biri. Mutlaka görmek gerek.

37
Mutlaka görülmeli
10

-

Türkiye'de nadide bulunan antik kentlerinden biri. Birçok eser ayakta kalmış. Ayrıca burada Frigya Hierapolis Antik Kenti'de mevcut. Müze de ayrı bir güzellik katıyor. Bir de travertenleri eklersen mükemmel bir yer Hiearapolis. Mutlaka görülmeli.

37
Yazık böyle tarihi bir antik havuzun işletmesine
5

-

Güzelim antik havuzun oteli niçin daha bakımlı ve kaliteli değil? Hiç yakışmıyor. Yazık böyle tarihi bir antik havuzun işletmesine.

37
Gitmeyi sevdiğim yerlerden biri
9

-

Eğitimimi Pamukkale Üniversitesi'nde sürdürdüğüm için vakit buldukça gitmeyi sevdiğim yerlerden biri. Pamukkale'nin beyaz taşlarına yukarı çıktıktan sonra sizi arkada çok eski zamanlardan kalma antik şehir karşılıyor. Fiyatlar her ne kadar biraz tuzlu olsa da dilerseniz antik havuza girebilir ve ardından da yamaç paraşütü yaparak bütün güzellikleri kuş bakışı seyredebilirsiniz. Eğer hızlı bir Pamukkale turu yapmak i.. Devamını Göster

37
Neden bu kadar pahalı olur ki
2

-

35 TL veriliyor ama pişmanlık en üst seviyede. Neden bu kadar pahalı olur ki. Bakımı için desek suyunu kapatmışlar, çalışanlar için desek rehberlik edecek bir insan yok. Sıcağın alnında parayla rezil olmaktan başka hiçbir şey yok. Allah'ın nimetini de parayla sunuyorlar, çok yazık... Bir daha asla gitmem ve gitmeyi düşünenlere de asla önermem.

37
Doğa harikası bir yer
10

-

Doğa harikası bir yer. Mutlaka görülmesi gereken yerlerden fakat girişte resmen soyuluyorsunuz. 35 TL giriş, bir kişi olmuyor ki insan, ayıp. Bir de içeride çay içerseniz aklınızda olsun 5 TL çay fiyatı.

37
Doğa olarak güzel
10

-

Doğa olarak güzel bir yer. Yol işaretleri doğru yok, köylerden geçerken köylülere sormak zorundasın. Karahayıt'tan giderseniz kaybolursunuz. Denizli yolunu kullanırsanız daha kolay bulursunuz. Hocanın yerinde yemek için oturduğunuzda servis, temizlik, hijyen sıfır. İki çay getirmekten acizler. Demlik isterseniz geliyor ama bardak istediğinizde çay yok, ister bekleyin ister beklemeyin sözü söylendi ve adisyon yok. Be.. Devamını Göster

37
Yolunuz düşerse gelin
2

-

Beş para etmez ancak ücret almayı biliyorlar, başınıza güneş geçtiğinizde kalırsınız yollarda, bir güneş engeli bile yok, yolunuz düşerse gelin özellikle gelinecek yer değil.

37
Gelip görünmeli
10

-

Ben de geldim gördüm çok güzel ama giriş 35 lira, resmen soygunculuk, 10 lira olsa neyse ben girmedim. Ama gelip görünmesi gerekli diye düşünüyorum.

37
Beklentimi karşılamadı
6

-

Ne yalan söyleyeyim, çok büyük umutlarla gittim ama beklentimi karşılamadı. Yolu oldukça yorucuydu ama balık oldukça iyiydi. Fiyatlar orta düzeydi. 10 üstünden 6,5 verdik ailece...

37
18 yaş altı ücretsiz
8

-

18 yaş altı ücretsiz. Müzekart alarak müzeleri de ücretsiz gezebilirsiniz. Fiyatlar biraz tuzlu...

37
Travertenler muazzam
10

-

Öncelikle müze kartınız varsa ücretsiz geçiş yapabilirsiniz. Mutlaka doğa harikasını ayaklarınızda hissetmelisiniz. Yürüyüş akan sular içinde keyifli oluyor. Pamukkale Antik Havuz'u için 32 TL isteniyor. Küçük bir havuz, tabi özelliklerini bilmiyorum ama bize pahalı geldiği için girmedik. .. Devamını Göster

37
Fiyatlar uygun
10

-

Harika bir yer. Mutlaka gidin, serin serin keyif yapabilirsiniz. Fiyatlar uygun, ızgara alabalık 15 TL mesela, şelale suyu buz gibi. :)

37
Tavsiye ederim
10

-

Ben buraya gittim. Herkesin gitmesini tavsiye ederim.

37
Görülmesi gereken en önemli 2. yer
10

-

Kapadokya'dan sonra görülmesi gereken en önemli 2. yer bence. Kesinlikle çocuklarla gidin, travertenlerin içindeki minik havuzlarda onlar büyüklerden çok daha eğleniyorlar. Travertenler çok kalabalık oluyor. Yani çok erken saatte, 8'de gidin. Bir de hava çok sıcak olmasın, güneş tepede zor geziliyor. Devamını Göster

37
Küçük bir sıcak su kaynağı
4

-

Ben kaplıcalara gitmedim. Karahayıt'ta gezilecek hiçbir yer yok. Küçük bir sıcak su kaynağı ve minik bir traverten oluşu var. Rotanızı Ağlayan Kaya Şelalesi'ne çevirin. 45 dakikalık zor bir yolcuğun sonunda balık yiyip doğanın tadını çıkarın zamanınız varsa. Hocanın Yeri tabelalarını takip.. Devamını Göster

37
Servis yavaş
2

-

Servis yavaş. Lezzetsiz bir ızgara balık. Resmen kokuyordu.

37
Kişi başı 25 TL
2

-

Gidin ama içeri girmeyin. Çünkü kişi başı 25 TL, adam soyuyorlar. Ne yerler var, girişi 10 lira, değmez. Girişteki havuzu görmeniz yeterli.

37
Çok beğendim
10

-

Çok güzel, çok beğendim. Herkese de gidip görmelerini tavsiye ediyorum. Pişman olmazlar, bence mükemmel.

37
Arkeoloji çalışmaları izlenebiliyor
6

-

Efes Antik Kenti'ni, Hierapolis Antik Kenti'ni gördüyseniz burası ilginizi çekmeyecektir. Resimlerden farklı bir şey göremeyeceksiniz. İlgimi çeken tek şey, camekan bir .. Devamını Göster

37
Gördüğüm en güzel yerlerden biriydi
10

-

Gördüğüm en güzel yerlerden biriydi. Kapadokya 1, Pamukkale2. Antik kenti gezerken sütunlu havuzda da (giriş 35 TL) zaman geçirecekseniz, en az 1 gün zaman ayırmalısınız. Müzeye girmemiştik biz, 5 TL ücreti vardı ama girmenizi tavsiye ederim. Tiyatro harikaydı.

37
Farklı bir şey yok
8

-

Eğer hava çok sıcaksa o kadar yokuşu tırmanmanıza gerek yok. Ancak zamanınız varsa, hava da güzelse yürüyüş yapmak zevkli olacaktır. Resimdekinden farklı bir şey yok açıkçası.

37
pamukkale travertenleri
10

-

Peki, başka yerde traverten var mı?

37
pamukkale travertenleri
10

-

Çok güzel.

37
pamukkale travertenleri
10

-

Benim gittiğim bir il. Herkesin gitmesini isterim.

37
pamukkale travertenleri
10

-

Ben uzun bulamadım. Tam yerinde bir yazı. Kim yazmış ise teşekkür ederim.

37
pamukkale travertenleri
10

-

Teşekkürler, fakat bilgi eksikliği var çok. Mesela UNESCO Pamukkale'yi ne zaman koruma altına almış, kaç tarihinde gibi… Bu bilgiler çok önemli ama yine de güzel olmuş yani.

37
pamukkale travertenleri
10

-

Çok güzel.

37
karahayit kaplicalari
10

-

Karahayıt gerçekten harika. Ayrıca Pam Termal Otel'de müthiş bir SGK anlaşması da olan fizik tedavi hastanesi mevcut. Hele masaj ve çamur sarmalama harika, tavsiyemdir.

37
yesildere-selalesi
10

-

Arkadaşlar Ağlayan Kaya biraz uzak gibi dursa da orada sizi bekleyen şöyle süprizlerle karşılaşacaksınız. Mangal ya da kahvaltı yeri değil, özel şahsa ait yiyecek içecek içeri sokamıyorsunuz. Yalnız uygun fiyata yorgunluğunuzu atarken güzel balık yiyebilirsiniz. Giderken bunları unutmayalım arkadaşlar, iyi .. Devamını Göster

37
Pamukkale Travertenleri
10

-

Bu çok uzun. Kısası yok mudur? 5-6 cümle falan, bunu yazmam 1 saati bulur da...

37
Pamukkale Travertenleri
10

-

Bence güzel yer ve güzel şeyler yazmışlar.

37
Pamukkale Travertenleri
10

-

Biraz az ama güzelmiş.

37
Pamukkale Travertenleri
10

-

Hattuşaş-Hitit başkenti (Çorum) Kent, tarih sahnesinde, Hitit İmparatorluğu'nun MÖ 17. ile 13. yüzyıllar arasında başkenti olarak yer almıştır. Hattuşaş'a 1986 yılında UNESCO Dünya Mirasları listesine dahil edilmiştir. Hattuşaş Çorum'un Sungurlu ilçesinin güneydoğusunda Boğazkale ilçesinin 4km doğusundadır. Hitit Devleti'nin başkenti olan Hattuşaş sanat ve mimarlık alanında gelişmeler göstermiştir. Hattuşaş sözcüğ.. Devamını Göster