Neredekal.com
Üyelik
Giriş Yap
Üye Ol
Pamukkale Antik Havuz
Pamukkale Antik Havuz - Görsel 1
Pamukkale Antik Havuz - Görsel 2
Pamukkale Antik Havuz - Görsel 3
Pamukkale Antik Havuz - Görsel 4
6 Fotoğraf
2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Çalışma saatleri bilinmiyor
Ücretli

Pamukkale Antik Havuz Hakkında

Pamukkale’ nin en önemli simgelerinden biri olan Antik Havuz, özellikle şifalı suyu ile dünyanın sayılı havuzlarından biri olarak görülüyor. Binlerce turistin akın ettiği Pamukkale Antik Havuz’ un, pek çok hastalığa iyi geldiği söyleniyor. M. Ö. 7. yüzyılda meydana gelen deprem neticesinde olmuş Pamukkale Antik Havuz.

Roma İmparatorluğu döneminde Hierapolis ve çevresi tam bir sağlık merkezi durumdaymış ve o dönemlerde antik kente ve etrafına kurulan 15’ ten fazla hamam bulunuyormuş. Bu hamamlar birçok insan tarafından ziyaret ediliyor ve rahatsızlıklara şifa bulunuyormuş.

Havuzun içerisinde yer alan antik kalıntılar ise, deprem sırasında kırılarak havuzun içerisine yıkılan Sivil Agora’ ya ait. Havuz suyunun sıcaklığı, oldukça rahatlatıcı bir etkiye sahip.

Yapılan araştırmalara göre, Pamukkale Antik Havuz’ un suyu kalp hastalığı, damar sertliği, tansiyon, romatizma, deri, göz, raşitizm, felç, sinir ve damar hastalıklarına, içildiğinde ise spazmlı midelere çok iyi geldiği saptanmış. Tüm bunları göz önünde bulundurduğumuzda, Roma döneminde neden bölgenin sağlık merkezi olarak kurulduğu net bir şekilde anlaşılıyor.

Eğer yolunuz Pamukkale’ ye düşerse, Pamukkale Antik Havuzu da mutlaka görün. Şimdiden keyifli bir tatil geçirmenizi dileriz.

Yorum / Değerlendirme

2.8/5
Ortalama
Neredekal Değerlendirme
Yorum puanı 1Yorum puanı 2
Pamukkale Antik Havuz
hakkında deneyimlerinizi paylaşmak ister misiniz?