Nisan Ayında Bir Başka Güzel Olan 9 Yer, Türkiye

Nisan Ayında Bir Başka Güzel Olan 9 Yer

9 Yorum

Rota Önerileri Diley Kuru

Nisan Ayında Bir Başka Güzel Olan 9 Yer
Bahar ayını iliklerimize kadar hissetmeye başladığımız aydır Nisan. Güneşin özlediğimiz sıcaklığı içimize işlemeye başlarken, her yer birden yeşilleniverir. Çiçek açan ağaçların her yanı süslediği ve etrafa toprak kokusunun yayıldığı Nisan ayında, farklı bir enerji yayılır tüm bedenimize ve ruhumuza. Bu aydan itibaren hafta sonları da başka bir anlam kazanmış olur. Evde geçirilen hafta sonlarına veda etmenin zamanı gelmiştir artık. Vakit yavaş yavaş deniz ve nehir kıyısındaki beldelere akın etme vaktidir.

1 – Ağva

ağvaİstanbul gibi kalabalık bir şehirde yaşayanların en değerli hazinelerinden biri Ağva. Şile ilçesine bağlı olan bu şirin belde, özellikle şehir hayatına kısa bir mola vermek isteyenlerin hafta sonlarında tercih ettikleri bir kaçış noktası. Yemyeşil doğası, kumsalı, masmavi denizi ve yürüyüş parkurları ile Ağva, Nisan ayının getirdiği huzuru doyasıya yaşayabileceğiniz bir yer.

2 – Polonezköy

polonezköyİstanbul'a yalnızca 30 km uzaklıkta olmasına rağmen, şehrin karmaşasından tamamen izole olmuş bir yer Polonezköy. İstanbul'un arka bahçesi olarak nitelendirilen Polonezköy, Nisan ayında gidebileceğiniz en keyifli rotalardan biri. İstanbul'un Beykoz ilçesinde yer alan Polonezköy, sahip olduğu yürüyüş ve bisiklet parkurları, birbirinden sevimli mekanları ve yemyeşil doğası ile hafta sonlarının en gözde adreslerinden biri.

3 – Yeşilyurt Köyü

yeşilyurt köyüNisan ayında Kazdağları yeşil bir cümbüşe dönüşür adeta. Kazdağları'nın batı ucunda yer alan Yeşilyurt Köyü de bu cümbüşe eşlik eden en güzel yerlerden biri. Köyün sokaklarında gezerken taş evlerin güzelliği bile içinizi huzurla doldurmaya yetiyor. Köy meydanında bulunan kahvede soluklanmak ise tüm yorgunluğunuzu alıp götürecek. Taş evlerin bazıları butik otel ve pansiyon olarak hizmet veriyor Yeşilyurt Köyü'nde. Şimdi oralar ne güzeldir kim bilir?

4 – Gökçeada

gökçeadaŞimdi Gökçeada'da çılgın kalabalıktan eser yok. Hoş, Gökçeada turizm anlamında yeni yeni gelişmeye başladığı için, hiçbir zaman öyle çılgın bir kalabalık olmuyor Gökçeada'da. Şöyle Kaleköy, Zeytinliköy, Dereköy, Tepeköy'ü kapsayan bir Gökçeada turu hiç de fena olmaz bu ay. Şimdi Gökçeada'nın havası mis gibi, tertemizdir. Denize giremezsiniz tabi ama bu, adayı baştan aşağı keşfetmek için de güzel bir fırsat olarak değerlendirilebilir.

5 – Anamur

anamurNisan ayında Doğu Akdeniz gerçekten de çok güzel oluyor. Bölgenin neresine giderseniz gidin, gittiğiniz yerin farklı yönlerini keşfetmek için bu ay en ideal zamanlardan biri. Türkiye'nin muz cenneti olarak bilinen Mersin'in Anamur ilçesi de harika bir Nisan rotası mesela. Uzun ve geniş kumsalı, tertemiz denizi, tarihi zenginlikleri, mağaraları ve evleri ile Anamur, bu ayın en ilgi çekici rotalarından biri olabilir.

6 – Alanya

alanyaBugün Alanya, özellikle yaz turizminin en hareketli bölgelerinden biri olarak çıkıyor karşımıza. Antalya'nın en popüler ilçesi olan Alanya'yı yaz sıcağında keşfetmek ise bir hayli yorucu oluyor. Ancak dediğimiz gibi, Akdeniz şimdi o kadar güzeldir ki, hem doyasıya keşif yapabilir hem de dilediğinizce dinlenebilirsiniz. Bu arada, sitemizde yer alan Alanya otelleri sayfamızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

7 – Gelibolu

geliboluÇanakkale Boğazı ile Saros Körfezi arasında yer alan Gelibolu, henüz keşfedilmemiş pek çok doğal plaja ev sahipliği yapıyor. Yaz aylarında Gelibolu'yu bu anlamda tercih edebilirsiniz. Ancak bu ay özellikle şehitlik turu için Gelibolu'ya gitmenizi tavsiye ediyoruz. Böylesine tarihi bir gezi için en ideal aylardan biri Nisan.

8 – Edirne

edirneTarihi gezi demişken Edirne'den devam edelim o halde. Dinlenmekten ve doğayla iç içe olmaktan ziyade, daha çok yeni yerler keşfetmekten hoşlananlardansanız, Edirne'yi tercih edebilirsiniz. Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu'na başkentlik yapmış olan Edirne, tarihi eserler açısından oldukça zengin bir şehir. Mutlaka gitmeli, gitmişken meşhur tava ciğerini de yemelisiniz.

9 – Pamukkale

pamukkaleUNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Pamukkale, ülkemizde herkesin görmesi gereken yerlerin başında geliyor. Özellikle Pamukkale Travertenleri'ni görmek isteyenler için Nisan ayının ideal bir zaman olduğunu söyleyebiliriz. Travertenlerin bulunduğu bölgede konaklama yapabileceğiniz pek çok otel de bulunuyor üstelik. Travertenleri gezdikten sonra Hierapolis Antik Kenti'ni de görmenizi tavsiye ediyoruz.
9 Kullanıcı Yorumu
 • Tarihe Göre Listele
 • En Faydalılar
9
/

-

Bence bahar her yerde güzel. :) Ama Bodrum'da, hatta Bitez'de mandalina bahçelerinin arasında bir başka güzel. :) Neyse ki bu hafta sonu Bodrum'dayım da tadını çıkaracağım baharın. Size de tavsiye ederim, tabi uçak biletlerini erken almak şartıyla.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Baharda her yer güzel olmaz mı ki zaten. :) Ben özellikle Yeşilyurt Köyü'nü merak ediyorum.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Anılan yerler çok güzel, bahar aylarına ulaşmakla mutluluk duymalıyız. Şimdi gezi yapılacak yerleri gündeme alma zamanı...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Hepsi çok güzel önermeler... Gökçeada, Gelibolu ve Edirne listemin başına kaydedeceklerim. Baharı kemiklerimize kadar hissettiğimiz şu günlerde içimi ısıtan bir yazı; elinize sağlık. :)

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Sayın Admin. Zaten ofiste zor duruyoruz. Tatil duygularımızı depreştirdiniz. Dalıp dalıp gitmeye başlıyoruz...

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

İstanbul'dan hafta sonu motorla kaçış önerileriniz nedir?

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Bence baharda Türkiyemiz'in her tarafı güzel.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Deniz ve kültür gezileri yapılabilecek yerleri karışık olarak yazmışsınız ancak hepsi cennet ülkemizin harika köşeleri. Ben bunlardan Edirne'yi seçtim, gerçekten tarihi bir kent. İlk gittiğimde çok şaşırmıştım, böyle bir kent iyi tanıtılmıyor diye düşünüyorum. Bir zamanlar Osmanlı'nın başkentliğini yapmış, bir ara Bulgaristan'ın egemenliğinde kalmış, çeşitli kültürlerden birçok tarihi eseri bünyesinde barındırıyor, ayrıca Meriç Nehri ve Tunca Nehri'nin birleştiği bir yer ve Avrupa'ya açılan karayolu kapımız olarak da önemli. Tek hayret ettiğim şey Osmanlı'nın yaşadığı saraydan geriye hiçbir şey kalmamış olması. Gitmeyenler muhakkak gitmeli. Başta Selimiye Camii olmak üzere, şehri gezerken yaprak ciğeri, kavala kurabiyesi ve badem ezmesi yemeden dönmemeli.

 • Faydalı buldum (0)
 • Faydalı bulmadım (0)
9
/

-

Sayın Admin, tariflerin arasında fiyat bildirimleri de yapar mısın? Malum bilmediğimiz yerin bütçesini de bilmiyoruz. Fiyat konusunda yapılacak yorumlar karar verirken ciddi rol muhakkak oynar.

 • Faydalı buldum (1)
 • Faydalı bulmadım (0)

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)