Marmara Adası’nda Bir Hafta Sonu!, Rota Önerileri

Marmara Adası’nda Bir Hafta Sonu!

Görüşünüzü Paylaşın Yorum Yok

Rota Önerileri Editor

Marmara Adası’nda Bir Hafta Sonu!

Marmara Denizi'ndeki adaların en büyüğü Marmara Adası. Ada, özellikle yaz aylarında sahil kesimindeki çay bahçeleri ve lokantalarla hareketleniyor.

Marmara ve Avşa'ya İstanbul'dan doğrudan vapur veya deniz otobüsüyle gidilebiliyor. Özel araçla gidecekler Tekirdağ Barbaros, Silivri veya Erdek'ten feribotla ulaşabilir. Denizcilik İşletmeleri'ne ait vapur İstanbul Sarayburnu İskelesi'nden kalkıyor. Vapur öce Marmara sona Avşa Adası'na uğruyor. İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri'ne ait deniz otobüsleri her gün Yenikapı'ya uğrayarak Marmara ve Avşa'ya gidiyor.

Marmara Denizi'ndeki adaların en büyüğü Marmara Adası. Ada, özellikle yaz aylarında sahil kesimindeki çay bahçeleri ve lokantalarla hareketleniyor. Denizi, doğası, tarihi kalıntıları ve ada turlarıyla hoş bir tatil geçirebileceğiniz Marmara Adası balıkçılığa da elverişli. Marmara'dan, adanın karadan ulaşılmayan bakir koylarına, Avşa Adası'na ve köylere tekne turları düzenleniyor. Yüzölçümünün yaklaşık yarısı orman alanı olan ada, Aba, Kole, Manastır ve Mestanağa koyları ile birbirinden güzel plajları barındırıyor. Asırlık çınarlarıyla ünlü Rumlar zamanındaki adı “'Kalemi”' olan Çınarlı Köyü, ince kumul sahil şeridine ve temiz bir denize sahip. Köye iskelenin hemen yanından kalkan minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Pansiyonculuk epeyce yaygın. Köyün biraz ilerisindeki Kayaburnu Koyu yüzmek için sessizlik arayanların gözde yerlerinden biri. Asmalı köyündeki balıkçı barınağı yat turizmine oldukça elverişli. Zeytincilik ve balıkçılık Asmalı köyünün başlıca geçim kaynakları. Kalazaki olarak da bilinen Topağaç Köyü, geniş plajlara ve sebze meyve bahçelerine sahip.

Saraylar, doğal yapısının mermer oluşu nedeniyle nemsiz bir iklime sahip, hoş bir dinlenme beldesi. Aynı zamanda bölgedeki mermer ocakları, Türkiye'nin mermer ihracatının yüzde ellisini karşılıyor. Antikçağdan beri burada üretilen mermerler dünyaca ünlü. Saraylar'da bir de açık hava arkeoloji müzesi bulunuyor.

Adada lüks tatil köyleri ya da oteller yok. Ancak tertemiz deniz kıyısında, mütevazi ama temiz birçok pansiyon ya da kiralık apart daire bulmak olası. Adanın hemen hemen her beldesinde balıkçı restoranları bulunuyor. Fiyatlar verdikleri hizmete göre epeyce ucuz. Marmara Adası'na gelip de koruk suyu ve karadut şurubunun tadına bakmadan gitmeyin.

Haberin kaynağı için: Atlas Dergisi

İlk görüşü siz yazın

Şu ana kadar bir tavsiye yazılmamış.

İlk tavsiyeyi yazmak ister misiniz?

Görüşünüzü Paylaşın

Popüler Blog Başlıkları

Son İncelenenler
E-mail bültenimize abone ol. Türkiye'yi bizimle keşfet :)